Sağlık

Anksiyeteye İyi Gelen Besinler

Anksiyete toplumda gün geçtikçe artan bir kaygı bozukluğu türüdür.

Anksiyeteye İyi Gelen Besinler

Anksiyeteye İyi Gelen Besinler nelerdir ?

Anksiyete toplumda gün geçtikçe artan bir kaygı bozukluğu türüdür. Özellikle geleceğe, olan olaylara ve ihtimallere karşı çok yüksek kaygı beslenmesi durumudur. Psikolojik rahatsızlıklar doğru beslenme ile en azından kontrol altında tutulabilir. Anksiyeteye iyi gelen besinler vardır ve bunların etkisi sanıldığından çok daha fazladır. Doğru beslenme genel olarak ruh haliniz üzerinde olumlu etkiler yaratır ve aslında bu tip psikolojik rahatsızlıkların tamamından kurtulmanıza olanak sağlar. Genel olarak anksiyeteye iyi gelen besinler ve bu besinlerin nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Anksiyeteye İyi Gelen Besinler Nelerdir?

 

Anksiyete gibi ciddi bir psikoljik soruna iyi genel besinler aşağıdaki gibidir;

Kırmızı Kapya Biber

Kırmızı kapya biber, C vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir ve bu C vitamini sayesinde kişilerin vücudundaki kortizol miktarı azalır. Kortizol miktarındaki aşırı artış anksiyeteyi ve stresi artırır. Bu yüzden stresli olduğunuz zamanlarda kırmızı kapya biber tüketmeniz anksiyeteye iyi gelecektir.

Bitter Çikolata

Çikolata bilindiği gibi mutluluk hormonu salgılayan son derece önemli bir besindir. Ayrıca bitter çikolatanın içinde bulunan magnezyum ve çinko anksiyete ve stres seviyesinin düşmesini sağlayacaktır. Anksiyete ve strese neden olan en önemli etmenlerden biri magnezyum eksikliğidir.

Bebek Ispanak

Ispanak ve benzeri koyu yapraklı sebzeler, içlerinde bulunan folat sayesinde dopamin ve serotonin üretirler. Bu hormonlar da bilindiği gibi kişilerin mutlu olmasını sağlar. Ispanak ayrıca magnezyum bakımından da oldukça zengindir. Stresli iken vücut magnezyumdan yoksun kalır ve bu da ayrıca anksiyetenizi tetikler. Düzenli olarak ıspanak tüketmek anksiyete ve stresle başa çıkmanızda sizlere yardımcı olur.

Domates

Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği domates, yine anksiyete ve stresle başa çıkmada sizlere yardımcı olur. Özellikle pişmiş domates, likopen bakımından zengin olur ve yine kortizol seviyenizin düşmesini sağlar. İstediğiniz öğünlerde domatesi pişirip, tüketebilirsiniz.

Anksiyete ve stresle başa çıkmakta zorlanıyorsanız sizler de bu besinleri beslenme düzeninize ekleyebilirsiniz. Ayrıca anksiyeteye iyi gelen besinler arasında ceviz, avokado, zerdeçal, yoğurt, kabak çekirdeği ve yumurta olmaktadır. Bu besinlerle birlikte düzenli yürüyüş yapmak ve doğada vakit geçirmek sizlere çok iyi gelecektir.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu