Sağlık

Aralıklı Oruç Nedir? Faydaları Nelerdir?

aralıklı oruç nedir ve tam olarak nasıl uygulanır sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Aralıklı Oruç Nedir? Faydaları Nelerdir?

Intermittent fasting olarak da ifade edilen aralıklı oruç nedir ve tam olarak nasıl uygulanır sizlere bilgi vermek istiyoruz. Aralıklı oruç günün veya haftanın belirli zamanlarında tamamen aç kalmayı ve sonrasında istenilen her şeyi tüketebilmeyi öngören bir beslenme biçimidir. Birçok kişi herhâlde her şeyi tüketebileceği bir beslenme biçimine sahip olmak ister. İşte aralıklı oruç kısmen kişilere bu özgürlüğü veren bir beslenme biçimi olmaktadır.

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç kişilerin yaşam tarzlarına göre farklı uygulama biçimlerine sahip olan beslenme düzenidir. Bazı çeşitlerin haftanın iki günü hiçbir şey yenmeyip, sonrasında istenilen beşlinler tüketilirken bazı türlerinde ise günün belirli saatlerinde bir şeyler yenilip, içilmektedir. Yaygın olarak kullanılan 16/8 aralıklı oruç bizim yaşam tarzımıza da en fazla uygun olan yöntemdir.

Aralıklı Orucun İnanılmaz Faydaları

Aralıklı oruç birçok önemli faydaya sahip olduğu için bugün dünyanın birçok yerinde uygulanıyor. Aslında oldukça eski bir beslenme düzeninden ilham alan ve özellikle bizim kültürümüzde de önemli bir yere sahip olan bu beslenme biçimi herkesin hayalini kurduğu o muhteşem vücuda ve sağlıklı bir yapıya sahip olmayı sağlıyor. Genel olarak aralıklı orucun faydaları aşağıdaki gibidir;

  • En önemli faydalarından biri doğal olarak kilo verme sürecine inanılmaz katkı sağlamasıdır. Özellikle 16/8 aralıklı oruç metodunda çok ciddi bir yağ yakımı gerçekleşmektedir.
  • Kan şekerini düzenliyor. Özellikle birçok kişi için çok büyük sorun olan insülin direncinin düzeltilmesinde etkilidir.
  • Kalbinizi koruyan bir beslenme biçimidir. Yapılan araştırmalarda aralıklı orucun birçok kalp rahatsızlığı riskini azalttığı tespit edilmiştir.
  • Vücuttaki iltihaplanmayı azalttığına ve kronik iltihaplanmaya bağlı birçok hastalığı da engellemektedir.
  • En önemli faydalarından biri de bu beslenme biçiminin beyni korumasıdır. Yapılan birçok araştırma sonucunda aralıklı orucun kişinin öğrenme ve bilişsel gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Aralıklı oruç genel olarak son derece sağlıklı ve kişilerin kilo vermesine yardımcı olan etkili bir beslenme düzenidir. Üstelik aralıklı oruç farklı yaşam tarzına sahip kişiler için uygulanabilir birçok farklı biçime sahiptir. Ülkemizde en fazla tercih edilen çeşidi de 16/8 aralıklı oruç metodu olmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu