Kadınca

Cilt Bakımı Yöntemleri Nelerdir? 

Cilt bakımı yöntemleri gün geçtikçe çeşitlilik kazanırken, haliyle uygulamak için seçim yapmak da zorlaşıyor.

Cilt Bakımı Yöntemleri Nelerdir? 

Cilt bakımı yöntemleri gün geçtikçe çeşitlilik kazanırken, haliyle uygulamak için seçim yapmak da zorlaşıyor. Cilt yapısının çeşitliliği de göz önünde bulundurulduğunda, seçilen yöntemlerin cilde iyi gelmemesi gibi handikaplar söz konusu.

Her ne kadar cilde çeşitli yüzeysel bakımlar yapılıyor olsa da, iyi bir cilde sahip olmanın ilk yolu sağlıklı yaşamdan geçiyor. Beslenme alışkanlığı ve hareketlilik gibi unsurlar, yalnızca bedensel ve mental olarak değil, cilt sağlığı açısından da büyük önem arz ediyor.

Pürüzsüz, aydınlık, gergin bir cilde belirli uygulamalar yaparak ve bunları yaşam tarzı haline getirerek sahip olmak mümkün.

Öncelikli olarak sağlıklı yaşamı hayatın temeline oturtmak, yapılacak işlemlerin daha kısa bir sürede sonuç vermesini sağlayacaktır.

-Bol su tüketimi sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri. Günde en az 2-2,5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

-Uyku, hayatın yoğun temposundan yorulan beden ve zihnin dinlenmesi için önemli bir vakit. Günde en az 7-9 saat uyuyarak bedeni dinlendirmek, sağlıklı bir zihne ve cilde sahip olmayı da beraberinde getirir. Ayrıca uyumadan önce içilen su, uyku esnasında sindirim sistemini çalıştırarak idrardaki toksik maddelerin temizlenmesini ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Bu da cilt yenilenmesine büyük katkı sağlar.

-Bedensel egzersizler sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı. Her gün en az 30 dakika egzersiz yapmayı yaşam stili haline getirmek, tüm vücutta olumlu bir değişime yol açacaktır.

-Sağlıklı yaşamın dengesini koruyan baş unsurlardan biri de beslenme alışkanlığı. Cilt, tüketilen her besine karşılık verecek bir hassasiyete sahip. Yağlı, paketli ve işlenmiş şekerli gıdalar cildin yapısının bozulmasına sebep olurken, geri dönülmesi zor olan kalıcı hasarlara da zemin hazırlayabiliyor. Bol sebze tüketimi, cilt sağlığı bakımından oldukça önemli. Yeşil sebzeler, havuç, portakal, domates gibi sebzeler, içerdikleri vitaminler sayesinde antioksidan görevi görerek vücuda ve cilde yeterli oksijeni sağlıyor. Bu da Hücrelerin yenilenmesini hızlandırıyor ve cilt daha parlak, daha sağlıklı bir yapıya erişiyor.

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerden uzak durulması, sağlıklı bir cildin olmazsa olmazlarından.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu