Yemek

Dünya Mutfağını Keşfedebileceğiniz 10 Yemek

Dünya mutfağı iklim, toprak, özel alışkanlıklar ve kullanılan malzemeler ile her ülkede çeşitlilik arz ediyor.

Dünya Mutfağını Keşfedebileceğiniz 10 Yemek

Dünya mutfağı iklim, toprak, özel alışkanlıklar ve kullanılan malzemeler ile her ülkede çeşitlilik arz ediyor. Her lezzetli yemek kendi topraklarında şekillenip bir kültür oluşturmaktadır. Bu yazımızda, ilginizi çekecek ve tadı damağınızda kalacak, farklı ülkelerin yemeklerine gelin birlikte göz atalım.

1.     Dana Stragorof

Fransız mutfağı, lezzeti ve çeşitliliği ile yemek pişirmenin sanatsal yönünü de öne çıkaran bir tarzdadır. Fransa’da bölgelere göre öne çıkan özel yemekler bulunmaktadır. Dünya mutfağında keşfedebileceğiniz yemekler içinde dana stragorof yemeğinden bahsedelim.

Zeytinyağlı tavada et kavrulup, sarımsakları ete eklenmektedir. Daha sonra kültür mantarları eklenir. Mantarlar suyunu çekince krema yemeğe konulur. Tuz ve karabiber eklendikten sonra közlenmiş biberle yemek servis edilir.

2.      Lazanya

İtalyan mutfağı az malzemeyle harikalar yaratan kaliteli yemeklerin ön plana çıktığı bir dünya mutfağıdır. Dünyadaki çoğu insanın sevdiği yemeklerden, dünya mutfağı içinde yer alan, lazanya hakkında bilgi verelim.

Özel lazanya hamuru ile yapılan bu yemek, Bolonya şehrinde çok güzel yapılmaktadır. Peynir, domates ve sos malzeme olarak kullanılır. Ayrıca sade ve kıymalı iki tarzda yapabilirsiniz.

3.     Falafel

Lübnan mutfağının ana malzemeleri, bulgur, soğan, sarımsak, nohut, nar ekşisi, kekik ve yoğurttur. Size falafel adındaki lezzetli nohut köftesinden bahsedelim.

Haşlanmış nohutlar un, yağ ve baharatları ile birlikte mutfak robotundan geçirilir. Daha sonra harç yuvarlak şekiller verilerek kızartılır.

4.     Çin Mantısı(Jiaozi)

Çin mutfağında hamur ve sebze ön plana çıkan malzemelerdendir. Bu malzemelerden yapılan, popüler dünya mutfağı yemeklerinden, Çin mantısı hakkında bilgi verelim.

Jiaozi, kıyma ve sebze karışımını hamur içine koyarak yapılmaktadır. Hamurun kalın olmaması gerekir. Çin mantısı isteğe göre kızartma, buhar, haşlama yöntemiyle pişirilir.

5.     Mugh Makhani

Mugh makhani Hindistan’ın lezzetli yemeğidir. Normalde, Hintliler en çok baharat, pirinç ve ekmeği yemeklerinde kullanmaktadırlar. Mugh makhani tavuk, soslar ve baharatlar ile yapılmaktadır.

6.     Karides Wonton Mantısı

Dünya mutfağı arasında deniz mahsulleri konusunda iyi olan Japonlardır. Japonların karides wonton adında sevdikleri mantıları vardır. Aslında bu mantının kökeni Çin’e dayanmaktadır. Karides wonton mantısının iç harcında piliç ve karides kullanılır. Bu yemek istiridye sosu, soya sosu ve susam yağı ile mükemmel bir lezzete ulaşır.

7.      Taco

Meksika mutfağında ilk akla gelen yemek taco’dur. Dünya mutfağında keşfedebileceğiniz yemekler arasında Meksika’nın taco’su bulunur. Taco’nun  iç harcı peynir, sebze ve kıymadır. Bu iç harç tortilla ekmeğine sarılarak yemek hazır olmuş olur.

8.     Ördek Pastilla

Ördek pastilla Fas yemeğidir. Bu yemekte çeşitli baharatlar kullanılır. Warkha denilen hamurun içine ördek eti konulur. Ördek eti yerine tavuk eti de kullanılabilir.

9.     Dakos

Girit’in en sevilen yemeklerinden biri dakos’tur. Doğranmış domates ve ufalanmış peynir ve arpa peksimet dakos yemeğinde kullanılır.

10.  Kimbap

Kimbap Kore’nin en meşhur yemeklerindendir. Gimbap olarak da bilinir. Bu yemek görünüş olarak suşiye benzemektedir. Dünya mutfağı yemeklerinden olan kimbap, biz Türklerin pek de alışık olmadığı ama merak ettiği yemekler arasında yerini alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu