Kişisel Gelişim

Hayatı Güzelleştirecek Tavsiyeler

zmanların görüşüyle harmanlanmış hayatı güzelleştirecek tavsiyeler parmaklarınızın ucunda:

Hayatı Güzelleştirecek Tavsiyeler

Bazen gözümüzün görmediği veya önemsemediğimiz ve günlük hayatta pratiğe dökerek gerçekleştireceğimiz ufacık şeyler, hayatımızın gidişatını olumlu yönde etkileyebilmekte. Uzmanların görüşüyle harmanlanmış hayatı güzelleştirecek tavsiyeler parmaklarınızın ucunda:

Bakış Açınızı Değiştirin

Rutin fikirlerin değişmesi zaman alır veya mümkün olmayabilir fakat olaylara bakış açınızı değiştirdiğinizde, hayata ve kişilere yüklediğiniz anlam farklılık gösterebilir. Bu da zihninizin yorulmasına engel olur ve empati kurmakta zorlanmazsınız.

Tabuları Yıkın

Herkesin bireysel tabuları var olmakla birlikte, toplumun dayattığı tabular da vardır. Yıkılması zor bir duvar gibi gözükse de, hayatınızın sizin olduğunu keşfettiğinizde özgürlüğün tadına varacaksınız. Hayatın renklerini tam anlamıyla yaşayıp, kendinizi işte o zaman tanımaya başlayacaksınız.
Başkalarının Hayatınızı Yönlendirmesine İzin Vermeyin

Birçok insan çevre baskısı ve kültürel sebeplerden dolayı düşündüklerinin kendisine ait olduğunu zanneder. Kendimizi tanımamız ve başka yaşamların var olduğunu anlayabilmemiz için, her türlü baskıdan kendimizi uzak tutmamız gerekir. Süregelen alışkanlıkların ve düşüncelerin etkisinde kalmadan ‘gerçek ben’le yüzleştiğimizde, bambaşka bir “ben” göreceğiz aynada.

Merak Sahibi Olun

Sonsuz bir merak sahibi olmak, ufku her daim aydınlatacaktır. Dünyayı balta girmemiş bir orman gibi görün ve ufak şeyleri bile büyük bir merakla inceleyin. Doğa bize bolca seçenek sunuyor, tadını çıkarın.

Her Gün Yeni Bir Şey Öğrenin

Öğrenmenin sonu yok; ünlü filozof Sokrat bile kendi bilgisini inkâr eden nadir insanlardandır. Öğrendikçe anlayacak ve daha çok araştırıp öğrenmek isteyeceksiniz. Bunun yanı sıra, şiir veya filozoflardan sözler hafızalara iyi gelir ve beynin hafıza kapasitesini artırıyor.

Kitap Okuyun

Kitap, dergi, gazete, ne olursa… Okuyun! Dünyadan, ülkenizden ve insanlardan haberdar olun, bilinçli bir birey olmak her daim varlığınızı güçlendirecektir. Hayat görüşünüzü genişletmek için en güzel araçlardan bir tanesidir kitap okumak.

Yaşamı Ciddiye Almayın

Küçük şeylere gülümseyin. Göreceksiniz ki hayat güzelleşecek. Hayat katı kuralları olan mesai gibi gözükse de yaşamasını bilene müthiş bir serüvendir, unutmayın! Hatalardan ve başarısızlıklardan dolayı üzülmeyin, bunlardan esprili bir şekilde ders çıkarın.

Daha Sık Gülümseyin

Yüzünüz gülümsediğinde beyniniz mutluluk hormonu serotonin salgılar. Kendinizi ve çevrenizdekileri mutlu etmenin en kolay yolu gülümsemektir. Mutluluk gülümsemeyi getirdiği gibi gülümsemek de mutluluğu getirir.
Anı Yaşayın

Geçmişi değiştiremeyiz, 10 dakika öncesi bile geçip gitmiştir. Sadece geçmişten ders çıkararak, bugün daha iyisini yapın. Geçmişle bugünü ve yarını mahvetmenin bir anlamı yok. Sadece şimdide yaşayın, geçmişte ya da gelecekte değil.

Hayal Edin

Olmak istediğiniz kişiyi, yapmak istediklerinizi, hedeflerinize ulaştığınızı her gün hayal edin. Ne varsa olmak ya da yapmak istediğiniz sadece düşleyin. Yavaş yavaş beyniniz de hayallerinize inanmaya başlar.

Rahat Olun

Oksijen olmadan mum yanmaz. Her gün kendinize muhakkak zaman ayırın, kendinizi rahatlatın. Çalıştığınız için kendinizi ödüllendirin.

İyi Yaptığınız Bir Şey Bulun

Mesleğinizde başarılı olmanız yeterli olmaz. Sosyal yaşamda kendinizi iyi hissettirecek aktivite bulun. Tutkuyla yapılan her eylem sizi hep mutlu edecektir.

Bir Slogan Bulun

Kendinizi özetleyen bir slogan bulun. Hayat felsefenizi özetleyecek ve sizi motive edecek bir slogan. Hayatınızla ilgili belirleyici bir şeylere sahip olmak sizi mutlu edecektir. “Slogan” mı diye geçiştirmeyin, deneyin.
Seyahat Edin

Seyahat etmek hayatınıza değişiklik getiren ve en heyecan verici aktivitelerden birisidir. Yeni insanlar tanımak, yeni yerler görmek her zaman daha iyi hissettirir. Farklı kültürleri gözlemlemek ufku genişletir ve yaşamınıza yön verir.
Sevdiğiniz Şeyi Yapın

Başkalarının etkisi altında kalmamaya özen gösterin. Hayata bir kez geliyoruz ve istekleriniz doğrultusunda hayat çizginizi belirleyin. İçinizden ne yapmak geliyorsa asla ertelemeyin ve başkalarını mutlu etmek için değil, siz nasıl mutluysanız öyle yaşayın.

Aşka İzin Verin

Eğer hayatınızın ustası olmak istiyorsanız, her hareketinizde sevgiyi barındırın. Arkadaşlarınızı, ailenizi, dostlarınızı sevin, onlara sevgi gösterilerinde bulunun. Koşulsuzca sevmeyi öğrenin, gerçek sevgiyi içinizde barındırdığınızda huzuru ve mutluluğu yakalayacaksınız. Hayatı Güzelleştirecek Tavsiyeler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu