Kişisel Gelişim

Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Kendinizi Geliştirmek İstediğiniz Alanda Veriminizi Artıracak Öneriler

Kendinizi Geliştirmek İstediğiniz Alanda Veriminizi Artıracak Öneriler

Kendinizi Geliştirmek İstediğiniz Alanda Veriminizi Artıracak Öneriler Gelişim denilen olgun kişilerin belirli dönemlerde hayat biçimlerinde ve genel olarak kendilerinde yapmak istedikleri değişimleri ifade eder. Bazen de kişinin belirli alanlarda kendini geliştirebilmesini ifade eden bir kavramdır. Kişisel gelişim yolculuğunda veya yeni bir benlik oluşturma noktasında herkes olabildiğince verimli adımlar atmak ister. Bunun için kişilerin yardım alması gereken yöntemler vardır. Sizlere bunlar hakkında önerilerde bulunmak istiyoruz. Kendinizi gelişmek istediğiniz alanda veriminizi artıracak öneriler için bizleri takip edebilirsiniz.

Uygulamaya Geçmek

Karar verdiğiniz veya kendinizi geliştirmek istediğiniz alan her ne ise o alanda mutlaka uygulamaya geçmeniz gerekir. Uygulamaya dökülmeyen hiçbir karar veya yöntem bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden de mutlaka kişilerin bir an önce yapmak istediği şeyler için uygulamaya geçmesi gerekir. Kişisel gelişim uygulamaları mutlaka takip edilmesi ve bu alanda neler yapmanız gerektiğine odaklanmanız gerekir.

Öz Değerlendirme Yapmak

Gelişimin en önemli aşaması kişinin öncelikle kendini değerlendirmesidir. Nerede olduğunuzu, eksiklerinizi, avantajlı ve dezavantajlı yönlerinizi bilmeden asla kendinizi değiştiremez veya bir alanda geliştiremezsiniz. Öz değerlendirme yapmak her anlamda gelişmenin en temel unsurlarından biridir. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız önce eksik yönlerinizi bulmanız gerekir. Bu aşamada yapılan en önemli hatalardan biri kişilerin kendisine fazla acımasız olmasıdır.

Başkalarının Tecrübelerinden Yararlanın

Başka insanların tecrübelerinden yararlanın. Ancak bu noktada kimin tecrübelerinden yararlandığınız önemli bir detaydır. Çünkü tecrübelerinden yararlandığınız kişiler sizlere zarar da verebilir. Önemli ölçüde ilgi duyduğunuz ve kendinizi geliştirme istediğiniz alanlarda başarılı olmuş kişilere başvurmanızdır. Kişilerin neler yaptığı, nasıl bir süreçten geçtiği ve tam olarak zorluklar karşısında nasıl çözümler ürettiği konusunda yardım alabilirsiniz.

Aynı Şeyleri Yapıp Farklı Sonuçlar Beklemeyin

Kendinizi geliştirmek istediğiniz alan her ne olursa olsun, aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklememeniz gerekir. Zaten kendinizi geliştirme isteme veya bir alanda değişme noktasında gelmişseniz, bu artık farklı şeyler yapmanız gerektiğinin işaretidir. Kendini geliştirmek noktasında da üzerine düşünmeniz gereken en önemli konulardan biri, aynı şeyleri yapmamanız gerektiğidir. Kendinizi hangi alanda geliştirme istiyorsanız bu maddelere dikkat ederek daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu