Keşfet

Kediler Sürekli Neden Miyavlar ?

Kedi sahipleri, kediler hakkında birçok konuyu merak etmektedir. Özellikle kediler sürekli neden miyavlar sorusu, yıllardır tartışılan konulardan bir tanesidir. Kedilerin miyavlamasının sebepleri farklılık gösterebilir. Sahibi tarafından ilgi görmeyen ve ilgi isteyen kedilerin miyavlaması normal karşılanabileceği gibi hastalıklar nedeniyle de  kedilerin sürekli miyavladığı gözlemlenmiştir. Kedilerde sürekli miyavlamaya neden olan sorunlardan bahsedilecek olursa;

  • Kediler gün boyunca sahiplerinden ilgi göremediklerinde ve yeterli miktarda oyun oynayamadıklarında miyavlama eğiliminde olmaktadır.
  • Kedilerde bitmek bilmeyen miyavlama sorunu bazı hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu olan kedilerde, sürekli ve devamlı şekilde miyavlama görülmüştür.
  • Kızgınlık döneminde olan erkek kedilerin miyavlaması gayet normaldir. Bu dönemde kedi sahiplerinin sabırlı olması gerekir.
  • Kediler acıktıklarında, sahipleri ile iletişim kurmak için sürekli olarak miyavlamaktadır. Kedinin mama kabının dolu olduğundan emin olunması gerekir.
  • Kediler tuvalet yapacakları zaman, tuvalet kabının temiz olmasını istemektedir. Kirli bir tuvalet kabı, kedilerin miyavlamasına neden olabilir.
  • Kediler yaşlandıklarında veya yoğun bir stres içinde olduklarında, sürekli olarak miyavlayabilirler.

Sürekli miyavlayan kedi ne istiyor olabilir ?

Kediler olağanüstü varlıklardır. Birçok insan tarafından en çok sevilen hayvanlar arasında yer alır. Evde iyi bir arkadaş olan kediler, bazı zamanlar sürekli olarak miyavlama eğilimi göstererek sahiplerini korkutmaktadır. Kediler neden sürekli miyavlar ve miyavlarken ne istiyor olabilir gibi soruların cevaplarını merak eden kedi sahipleri internette araştırma yapmaktadır. Kedilerin miyavlamasının altında yatan birçok nedenin olduğu gibi en önemli neden açlık olabilir. Acıkan kediler, sahiplerinden mama istemek için sürekli olarak miyavlar. Aynı zamanda bir yeri acıyan ve ağrı hisseden kedilerde sahiplerinden yardım istemek için, sürekli olarak miyavlayabilir. Kedilerin sürekli olarak miyavlamasına neden olan bir diğer etkende korku olabilir. Çünkü kediler bulundukları ortamdan korktuklarında ve kendilerini güvende hissetmek istediklerinde, sürekli olarak miyavlayarak sahiplerinden yardım istemektedirler. Bu tarz olaylarla karşılaşan kedi sahiplerinin, yaşanılan durumu göz ardı etmemesi ve kedilerini düzenli olarak kontrol etmesi gerekir. Çünkü geçmeyen miyavlamalar, kedilerin hasta olabileceğini de gösterebilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden veteriner hekime gitmek, en doğru seçenek olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.