Sağlık

Kısa Sürede Kilo Vermek

Kısa Sürede Kilo Vermek  için neler Yapabiliriz ? İdeal kiloya ulaşmak ve korumak; hem sağlığımız için hem de dış görünüşümüz için oldukça önemli.

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin 7 Öneri Ve Kilo Kontrolü

Kısa Sürede Kilo Vermek  için neler Yapabiliriz ? İdeal kiloya ulaşmak ve korumak; hem sağlığımız için hem de dış görünüşümüz için oldukça önemli. Birçoğumuzun hayatında fazla kilolarıyla başının dertte olduğu dönemler ve diyet tecrübesi olmuştur. Yanlış diyetler ve sağlıksız yöntemlerle hızlı verilen kilolar, aynı hızla hatta fazlasıyla geri döner. Doğru yöntemlerle sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kısa sürede kilo vermek elbette mümkün. Bunun için ilk olarak kendi bedeninizi tanımalısınız. Sonrasında ise sağlıklı bir beslenme alışanlığı benimsemelisiniz.

Sağlıklı ve etkili kilo verme yöntemlerini sizin için derledik. İşte kısa sürede kilo vermek için yedi öneri:

1.      Hedef Kilonuzu Belirleyin

Kilo verme sürecinde hedef kilo belirlemek sizin için motivasyon kaynağı olacaktır. Aynı zamanda önünüzde bir hedef olması, kilo vermek için izleyeceğiniz yolu belirlemenize de yardımcı olur.

2.      Yemek Saatlerinizi Öne Alın

Metabolizmamız geç saatlerde olduğundan daha yavaş çalışır ve geç saatte yediğimiz yemekler vücudumuzda yağ olarak yer edinir. Bu nedenle kısa sürede kilo vermek için son öğününüzü akşam yediden önce yemeye gayret edin.

3.      Porsiyonlarınızı Küçültün

Kilo verme ve kilo koruma sürecinde sağlıklı gıdalar tüketmenin önemi tartışılmaz. Fakat öğünlerinizi sağlıklı olduğu kadar doğru porsiyonlarda tüketmeniz de oldukça önemli.

Kilo verme sürecinin sağlıklı devam edebilmesi için öğünlerinizi atlamak yerine porsiyonlarınızı küçültün. Porsiyonları küçültmek, kısa sürede kilo vermek için etkili bir yöntemdir.

4.      Öğünlerinizi Atlamayın

Öğün atlayarak ve yetersiz kalori alarak kilo vermek, hızlı kilo artışına neden olabilir. Aynı zamanda sağlığınız için tehdit oluşturduğu için uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Kısa sürede kilo vermek için öğünlerinizi kısmadan, sağlıklı alternatiflerle zenginleştirerek porsiyon miktarını azaltabilirsiniz.

5.      Kahve Tüketin

Kahvenin metabolizma hızlandırıcı özelliği vardır. Bu nedenle kilo vermek ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler için yemek ve spor öncesi kahve tüketimi önerilir. Kahve aynı zamanda güçlü bir uyarıcıdır. İçinde bulunan kafein sayesinde vücuttaki adrenalin hormonu miktarını arttırır ve daha enerjik olmamızı sağlar.

Özellikle spor ve egzersiz öncesi içilen kahve, enerjinizi arttıracağından daha hızlı ve kolay yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

6.      Paketli Gıdalarla Bir Süreliğine Vedalaşın

Her ne kadar diyet ürünleri adı altında satışa sunuluyor olsalar da kilo verme sürecinde paketli gıda tüketimi önerilmez. Paketli gıdalar, raf ömrünü uzun tutmak için vücudumuza uzun vadede zararı dokunacak maddeler içerir. Bu maddeler kan şekerini düşürerek daha sık acıkmamıza neden olur. Dolayısıyla kısa sürede kilo vermek isteyenlerin bir süreliğine paketli gıdalardan uzak durması önerilir.

7.      Hayatınızda Düzenli Egzersiz ve Spora Yer Açın

Kısa sürede kilo vermek için fiziksel aktiviteleri arttırmak, en az dengeli ve düzenli beslenmek kadar önemli. Spor yapmak metabolizmayı hızlandıracağından kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Düzenli spor yapmak aynı zamanda kilo koruma için de oldukça etkilidir. Düzenli egzersizler vücudunuzun daha sağlıklı ve enerjik olmasına yardımcı olur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu