Teknoloji

Kripto Para Madenciliği

Kripto Para sahibi olmanın tek adresi Kripto borsaları değil Kripto paralar madenciliği yapılarak da elde edilebiliyor.

Kripto Para Madenciliği

Kripto Para sahibi olmanın tek adresi Kripto borsaları değil Kripto paralar madenciliği yapılarak da elde edilebiliyor. Bu Madencilik bildiğimiz madencilikten biraz daha farklı.  Kripto para madenciliğini  anlamak için blok zincirine bakmak onu anlamak içinde şifreleme bilimine yani kriptografiye bakmak gerek

Bunlar başka bir makalenin  konusu.  Madenciliği basitçe anlatmaya çalışırsak Öncelikle yüksek kapasiteli bir bilgisayar Kripto para üretiyor ya da para transfer ile onaylayıp ortak deftere işliyor ardından bilgisayar yaptığı bu işlemlerin karşılığında yeni Kripto para ile ödüllendiriliyor.

Yeterli donanıma sahip bir bilgisayar internet ve elektrik bağlantısı sistemi kurmak için yeterli Madenciliği yapılacak Kripto para için gerekli yazılımları kurup sistemi dijital cüzdana bağladıktan sonraysa madenciliğe başlanabiliyor.  Bir fabrikada gürültü arasında dolaşan bu kişiyi hatırladınız mı?

2017 yılında Bitcoin 1000 dolar seviyesinden 20 bin dolara yaklaşması Türkiye’de Kripto para madenciliği ile ilgili ilk defa ciddi şekilde arttırmıştır 2020 yılındaki benzer yükselişte 63 bin doları bulan Bitcoin Kripto para madenciliği olan ilginin hiç olmadığı kadar artmasına neden oldu. Bu da bilgisayar donanımı bulma zorluğu elektrik tüketimi ve devletin olası müdahalesi gibi konularda tartışmaları da beraberinde getirdi.

Kriptografinin karmaşık dünyasına bu makale de girmeyeceğiz dedik ama en azından hashing e bakmamız gerekebilir. Hashing Kripto paraların Güvenliği ve takip edilemezliğini sağlamak için bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilen veri işleme olayı. Kripto paralarda 1 saniyede yapılan veri işleme gücü de hash oranı deniyor.

Kripto Para madenciliği avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Herhangi bir Kripto paranın madenciliğini yapan bilgisayar sayısı arttıkça Hash oranı da artıyor.  Mesela İlk çıktığında bir saat Madencilik yaparak bir Bitcoin kazanmak mümkündü aynı İşlem için şimdi aylar gerekiyor hem de şu anda eskisine göre çok daha güçlü bilgisayarlarla yapılmasına rağmen iki nedenle bu süre uzadı birincisi üretilen paranın değerini korumak için daha fazla işlem yapılması gerekiyor. İkincisi ise işlem sayısı çoğaldıkça verinin saklanması da zorlaşıyor.

Kullanılan  bilgisayar donanımı madenciliğin en önemli parçası Çünkü bilgisayarın işlem gücü ne kadar ise Kripto para da o ölçüde artıyor ve burada da yine bilgisayar mimarisinin iki önemli donanımı ortaya çıkıyor. Ekran kartı ve bilgisayar işlemcisi Bu da son dönemde ekran kartlarına talebi büyük ölçüde artırdı korana virüsün etkisiyle tedarikte yaşanan sıkıntılar da eklenince ekran kartlarının temini oldukça zorlaştı.

Piyasanın karaborsası bile oluştu.Bu yüksek donanımlı bilgisayarların   sürekli olarak yüksek kapasite ile çalışıp işlem çözmesi ciddi bir enerji sarfiyatına da neden oluyor. Bu işlemleri ne kadar hızlı çözebiliyorsanız  yeni üretilen kripto parayı elde etme şansınız da o kadar artıyor.  Bu çok fazla elektrik ihtiyacını ısı salınımını ve sistemleri çalışır halde tutmak için soğutma sistemleri kullanımı ihtiyacını doğuruyor.

Bitcoin’in varlığını sürdürmek için harcanan enerji miktarı şu an için yılda 22 TWh civarında bu da İrlanda’nın bir yılda harcadığı enerjiye eşit. Madenciler bu işlemi olabilecek en karlı şekilde yapmanın yollarını arıyorlar. Bu yüzden ucuz elektriğe yöneliyorlar. Bu yüksek elektrik tüketimiyle beraberin de gelen karbondioksit salınımı da 20 megatona kadar ulaşabilir. Eğer madencilik konusunda bu şekilde ilerlemeye devam edersek  sadece kripto para madenciliği 2033 yılına kadar gezegenin 2 derece daha ısınmasına sebep olabilir.

Sadece Bitcoin üretimi için bilgisayarlar tarafından bir yılda harcanan enerji Türkiye’nin yıllık elektrik tüketiminin %50 sini aştı 30 Nisan’dan itibaren Kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak. Ancak Kripto para alım satımına ve madenciliğine henüz bir düzenleme getirilmedi.  Getirilecek düzenlemenin hem yatırımcının korunmasını hem de Kripto paralardan elde edilecek gelirin vergilendirilmesi kapsayacağı öngörülüyor

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu