Teknoloji

Kripto Paralar ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yeni nesil sanal paralar olarak bilinen kripto paralar bilindiği gibi fiziksel olarak yoktur.

Kripto Paralar ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yeni nesil sanal paralar olarak bilinen kripto paralar bilindiği gibi fiziksel olarak yoktur. Tamamen dijital olan bu paralar son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Kripto paralar ile ilgili bilinmesi gerekenler neler ve özellikle bu alanda yatırım yapmayı düşünenler için bilgiler vermek istiyoruz. Özellikle basit bir şekilde kripto paraların ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazımızdan bu konuda bilgi alabilirsiniz. Sizlere kripto paraların kısaca ne olduğundan ve yatırım yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmek istiyoruz.

Kripto Paralar ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kripto paralar en basit anlamı ile bir sana para birimidir. Fiziksel olarak elinize alamayacağınız bu paralar tamamen dijital ortamda, şifrelenmiş olarak üretilir. Bunun yanı sıra kripto paralar hakkında bilgiler;

  • İlk kripto para 2008 yılında üretilmiş ve ismi Bitcoindir.
  • Bitcoin ilk olarak 2010 yılında iki pizza almak için kullanılmıştır. İlk çıktığı dönem değeri oldukça düşük olan bu paralarla pizza alındığında 10 bin bitcoin verilmiştir. Bu rakam güncel olarak yarım milyondan fazladır.
  • Kripto paralar bilgisayar ortamında özel bir şifreleme yöntemi ile üretilmektedir.
  • Herhangi bir şekilde devlet tarafından kontrol edilemiyor ve değer artışı devletlere bağlı olarak yaşanmıyor. Tamamen piyasada arz-talep görmesine göre fiyatları artış gösteriyor.
  • Dışarıdan hiçbir şekilde bitcoin datalarına ulaşım sağlanamıyor.
  • Kripto paralar ile yapılan transfer işlemlerinde alıcı ve gönderici arasındaki bağlantı şahıslar tarafından değil tamamen bilgisayarlar aracılığıyla yapılıyor.
  • Sistemin en önemli yönlerinden biri herkese açık olması ancak hiçbir şekilde hacklenemiyor olmasıdır.
  • Kripto paralar, kripto para madenciliği sayesinde üretilebiliyor. Bunun için de bilgisayarların ekran kartları kullanılıyor.

Kripto Para Yasal Mı?

Kripto paraların yasal olup olmadığı aslında ülkeden ülkeye değişen bir durumdur. Bazı ülkeler yasal olarak tanırken, bazıları ise tanımamaktadır. Ülkemizde ise bu paralar üzerinden yasal bir düzenleme henüz yapılmamıştır. Ancak kripto para madenciliği yapmak veya bu paraları satın almak suç değildir. Kripto paralar ile ilgili bilinmesi gerekenler en basit şekilde böyledir. Sizler de bu alana ilgi duyuyorsanız yazımızdan en azından kripto paraların mantığını öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu