Dekarasyon

Oturma Odası Dekorasyonu

küçük evlerde oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı?

Küçük Evlerde Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Oturma odalarımız ev içinde en çok zaman geçirdiğimiz alanların başında geliyor. Aynı zamanda sevdiklerimizi ağırladığımız ve hoş sohbetlere tanık olan oturma odalarının dekorasyonu da oldukça önemli. Peki, küçük evlerde oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı?

Ne yazık ki evimizin veya oturma odamızın mimari yapısı ve ölçüleri her zaman her dekorasyon için uygun olmayabiliyor. Ama endişelenmeyin, doğru eşya seçimi ve dekorasyonla, siz de hayal ettiğiniz oturma odasına sahip olabilirsiniz.

İşte küçük evler için kullanabileceğiniz bazı oturma odası dekorasyonu fikirleri:

1.      Aynanın Işığı Yansıtma Gücünden Yararlanın

Pencere ya da aydınlatma sistemi ile paralel olarak konumlandıracağınız ayna, oturma odanızın daha geniş ve ferah gözükmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kullanışlı ve şık bir aksesuar olan ayna, küçük evlerde oturma odası dekorasyonu yaparken birçok şekilde kullanılabilir.

2.      Mobilyaların Pratik ve İşlevsel Olmasına Özen Gösterin

Küçük oturma alanlarında, eşya kalabalığı yaratmamak ferah ve sakin bir ortam oluşturmak açısından önemli. Bu nedenle mobilyaları pratik kullanımlı ve işlevsel olarak seçmeniz tavsiye edilir. Baza koltuklar, genişletilebilen masa veya bölünebilir orta sehpa gibi eşyalar iyi bir depolama alanı olabilir. Aynı zamanda kullanım alanları çeşitliliği ile de yerden tasarruf sağlarlar.

3.      Oturma Odası Dekorasyonunda Soft Renkler Tercih Edin

Küçük evlerde oturma odası dekorasyonu için tercih edeceğiniz soft renkler, oturma alanınızın daha geniş ve ferah gözükmesine yardımcı olur. Açık ve soft renkler ışığı daha iyi yansıttığından oturma odanıza duvar, parke ve mobilyalarınızı açık renklerde tercih edebilirsiniz.

4.      Mobilya Seçerken Oturma Odanızın Ölçülerine Dikkat Edin

Oturma odanız yeterince büyük değilse mobilya alışverişine çıkmadan önce, açık ve kapalı haldeki kapı açılarının ve duvarların ölçüsünü alın. Bu ölçüler doğru mobilya seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

5.      Perde Seçimi Stor Perdeden Yana Kullanın

Stor perdeler klasik perdelere nazaran kullanışlıdır. Küçük evlerde oturma odası dekorasyonunda kullanacağınız stor perdeler ile koltuklarınızı duvara sıfır bir şekilde konumlandırabilirsiniz. Bu da oturma odanızın daha modern ve ferah gözükmesini sağlar.

6.      L Koltuk İle Yerden Tasarruf Sağlayın

L koltuklar küçük evlerde oturma odası dekorasyonu için oldukça ideal parçalardır. Şık görünümlerinin yanı sıra duvara sıfır konumlandırıldığında, yerden tasarruf sağlamanıza da yardımcı olur.

7.      Karmaşık ve Göz Yoran Objelerden Uzak Durun

Maksimalist tasarımlar ve büyük objeler küçük oturma alanlarında hayal ettiğiniz gibi gözükmeyebilir. Bu nedenle küçük evlerde oturma odası dekorasyonu için daha az göze çarpan minimal objeler tercih etmelisiniz.

8.      Televizyon Ünitesi ve Kitaplığı Birleştirin

Özellikle modern ev dekorasyonlarında televizyon ünitesi ve kitaplığı aynı tasarımda görmekteyiz. Eşyaları kreatif bir biçimde birleştirmek, oturma odanıza hem şık hem de modern bir görünüm kazandıracaktır. Küçük evlerde oturma odası dekorasyonu yaparken televizyon ünitesi ve kitaplığı birleştirerek eşya fazlalığından kurtulabilir, aynı zamanda oturma odanızı daha modern bir hale getirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu