Sağlık

Yeşil Çayın Faydaları Nedir?

Yeşil çay, çay kökünden türeyen bitkinin yaprak uçlarından elde edilen bir çay türüdür. Öteki çay çeşitleri gibi, yeşil çay da kafein içinde barındırır ve enerji verici etkisi bulunur. Yanlız diğer çay türleri ile karşılaştırılma yapıldığı zamanda daha hafif ve tatlımsı bir aroması vardır. Yeşil çayın sağlık açısından bir hayli yararı olduğu bilimsel açıdan bilinmektedir, örneğin antioksidan ve anti-inflamatuar faydaları sayesinde kansere karşı bir nevi anti-virus gibi etkisi olmaktadır. Birçok faydanın yanı sıra  kalp sağlığına da faydalıdır ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay, sağlık için bir hayli bireylerin sağlığına katkı sağlayan doğal bir içecektir. Yeşil çay yararları şunlardır:

 • Antioksidanlar: Yeşil çay, içeriğinde bulunduğu antioksidan bakımından zengin bir içecek türü olarak bilinmektedir. Bu antioksidanlar, bedendeki serbest radikalleri yakalayarak hücre hasarını önlemeye ve korumaya yardımcı olur.
 • Metabolizma hızlandırıcı: Yeşil çay metabolizmayı hızlandıran zengin maddeler içerir. Bundan kaynaklı, kilo vermeye başlayan kişilerin genellikle tükettiği bir içecek türü olarak bilinmektedir.
 • Kardiyovasküler sağlık: Yeşil çayın damar ve kalp sağlığına faydalı olduğuna dair bilimsel olarak makaleler ve haberler bulunmaktadır. Kan basınc seviyesini düşürmek, kan kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmak ve kalp krizi riskini azaltmak gibi etkileri vardır.
 • Stres azaltıcı: Yeşil çay, L-theanine adı verilen bir amino asit içerir. Bu molekül, Gerek iş stresi gerekse gündelik hayatta yaşadığınız stresi azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda enerjik sakin bir zihni özendirme ve dinlendirme sağlar.
 • Kanser önleyici: Yeşil çayın kanser hürcelerine karşı anti-virus etkisi ve koruyucu bir yapıcı özellikleri de vardır. Polifenol adı verilen bir maddeye sahiptir ve bu madde kanser hücrelerinin büyümesini ve hücrelerin yayılmasını engelleyebilir.
 • Beyin fonksiyonları: Yeşil çay, beyin fonksiyonlarını yapısını iyileştirmeye ve hücrelerin yenilenmesinde yardımcı olabilecek kafein ve L-theanine içerir. Daha güçlü hafıza, zihinsel performans ve başarıların ve zihinsel odaklanmanın artırmak için tüketilebilir.

Yeşil çay hangi maddeleri içerir?

Yeşil çay, çay türlerin (Camellia sinensis) kök yapısının yapraklarından elde edilen bir çay çeşitidir. İçeriğinde polifenolik bileşikler, kafein, teobromin, teofilin, epigallokateşin gallat (EGCG), L-theanine, florür ve C vitamini benzer birçok maddeler bulunur. Polifenoller, yeşil çayın en öncelikli antioksidan bileşenleridir ve sağlık açısından faydası azımsanmayacak kadar önemlidir. Kafein, yeşil çayın enerji verici faydalarından bir tanesidir, L-Theanine ise stres seviyesini düşürmeyi yarayan bir bileşendir. Yeşil çay ayrıca bazı mineraller ve vitaminler de içerir.

Yeşil çay kalbe faydalı midir?

Yeşil çay kalbe yararlı olabilir. Yeşil çay, antioksidanlar gibi birtakım maddeler içerir ve bu maddeler kardiyovasküler sağlık faydaları üzerinde etkileri olduğu bazı makaleler de ve bilim adamları tarafından söylenmektedir. Örneğin, birtakım deneyler ve araştırmalar sonucun da yeşil çayın sık sık tüketiminin kan basıncını seviyesini düşürdüğünü ve LDL (“kötü”) kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir. Başkaca, yeşil çay türünün kan pıhtılaşmasını önüne geçebilceği ve aynı zamanda kalp krizi ve felç riski seviyesini hafifleticeğini öngörülmektedir. Aynı zamanda, herhangi bir besin takviyesi veya değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Yeşil çayın zayıflamaya faydası var mıdır?

Yeşil çayın kilo vermede yararı olduğuna dair birtakım araştırmalar ve makaleler mevcuttur. Yeşil çay, içerdiği kateşinler gibi antioksidanlar sebebiyle metabolizmanızı çalışmasını hızlandırabilir ve vücudakki yağ yakımında fayda sağlayabilmektedir. Başkaca, yeşil çayın iştahı azaltıcı faydalarıda bulunduğunu idda edilmekte, bununla beraber yemekleri daha az yemenizi ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Özellikle, yeşil çayın kilo vermede faydaları konusunda ön görüde ve bir netice elde etmek için birçok bilim adamıyla konuşmaya ve  araştırmaya ihtiyaç vardır ve kendi başına yeşil çay içmenin kilo vermeye faydası ve etkisi yoktur. Aynı zamanda, faydalı bir diyet ve egzersiz planları ile birlikte düzenli olarak tüketildiğinde, yeşil çayın vücudakki yağların erimesinde ve vücudakki kiloların azaltmada yardımcı olabileceği öngörülmektedir.

Özetle , yeşil çayın kilo vermede etkisi olabilir özellikle tek başına faydalı değildir. Planlı ve Sağlıklı yaşam tarzı hedeflemek, zayıflamada ve kilo vermenizde en etkili yöntemdir.

Yeşil çayın zararları nelerdir?

Yeşil çayın içinde genellikle yararlıdır, özellikle aşırı derecede tüketimi bazı sağlığınız üzerimde olumsuz etkilere neden olabilir. Örneğin:

 • Kafein: Yeşil çayın içerdiğinde kafein maddesi  bulunur ve aşırı içilmesi sebebiyle uykusuzluk, sinirlilik ve kalp çarpıntısı gibi birtakım sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Demir emilimini azaltabilir: Yeşil çay türün içeriğinde bulunan tanenler, demir emilimini eksikliğini azaltabilir. Bununla beraber, çok fazla yeşil çay tüketen bireylerde demir eksikliği sebebiyle riski artabilir.
 • Mide problemleri: Kişiler yeşil çayın asitliğinin düşük olmasından kaynaklı  mide rahatsızlığı yaşayabilirler.
 • Kan inceltici etkisi: Yeşil çayın içeriğinde kan inceltici bulunması sebebiyle kanama bozukluğu olan insanlarda kanama riskini bir hayli artırabilmektedir.
 • İlaç etkileşimleri: Yeşil çayın içerdiği birtakım maddelerin, ayrıca kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarla etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Bundan kaynaklı, yeşil çayı aşırı içilmesi önerilmemektedir. Özellikle, bir sağlık sorunu veya ilaç tedavisi ve kullanımı olan insanlar varsa, yeşil çay içmeden önce muhakkak doktorunuza danışmanız ve doktor tavsiyesi üzerine kullanmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.