Sağlık

Sebze Yemenin Sağlıklı Yolları

Besin değeri yüksek kalorisi düşük olması sebebiyle bolca tüketilmesinde her hangi bir sakınca yoktur.

Sebze Yemenin Sağlıklı Yolları

Sebzeler, diğer gıda ürünlere göre son derece sağlıklı bir besin kaynağıdır.  Besin değeri yüksek kalorisi düşük olması sebebiyle bolca tüketilmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Üstelik, sağlıklı yaşam için gerekli vitamin vitamin deposudur diyebiliriz. Fakat her yiyecek gibi, sebze yemenin de farklı yolları yolu vardır: Pişmiş, buğulama, fırınlanmış ve hatta kızartılmış… Fakat bazı sebze tutkunları, pişirme yapıldığında  sebzelerin besin değerinin bir kısmının pişirmeden dolayı kaybolduğunu iddia ediyor.

Sebze Yeminin En doğru yolu Nedir?

Yemek İstediğiniz her sebzenin farklı pişirme yolları vardır. Her şeyden önce şunu bilmekte fayda var: Bir sebze kökünden koparılır koparılmaz, besin değerinin bir kısmını hemen kaybetmeye başlıyor. Bunun sebebi, sebzelerin besinleri doğrudan koparıldıkları bitkiden veya ağaçtan aldıkları içindir. Bu besin kaynağından  kesildiği zaman uzun süre dayanabilmek için kendilerini besin kaynağı olarak görmeye başlayıp kendilerini yiyorlar diyebiliriz.

Bu noktada, çeşitli pişirme yöntemleri devreye giriyor. C vitamini, bu tür pişirme yöntemlerine karşı özellikle savunmasız. Dolayısıyla konserve yapma ve dondurmadan önce haşlama gibi yöntemler, herhangi bir sebzede bulunan C vitamini miktarını azaltabilmektedir.  C vitamini içeren bir sebze pişirildiği zaman, C vitamini suda çözülebildiği için besinden suya sızmakta ve besin değeri düşüyor . Davis – California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma çalışmasına göre vitaminin tutulma miktarı, sıklıkla gıda pişirmenin sebep olduğu genel besin kaybının tahmin edilmesinde kullanılıyor. Kullanılan işleme veya pişirme işlemine bağlı olarak, C vitamini kaybının yüzde 15-55 arasında değişebileceği ediliyor.

Peki  çiğ besin taraftarları haklı mı? Hepimiz sebzeleri öylece tarladan geldiği gibi; çiğ mi yemeliyiz? Tam olarak değil. Konuyu basitleştirelim ve şimdilik sadece havuçtan  bahsedelim: Yapılan çalışmalar, havuçları suda kaynatmanın aslında karotenoid miktarını (beta karoten gibi) artırdığını gösteriyor. Havuçların buharla pişirilmesi sonucunda , C vitamini ve karotenoidlerin miktarını önemli oranda azaltıyor fakat esasında bir tür antioksidan olan fenolik asitlerin miktarını artırıyor. Ayrıca gıdaları mikrodalga fırında pişirmek genelde kolaya kaçmak gibi görünse de, mikrodalga fırınların hızlı pişirme kabiliyeti diğer tüm yöntemlerden daha fazla C vitamini muhafaza ettiği bilinmekte

Bu yüzden, aslında vitaminler arası bir dizi değiş tokuş olduğu görülüyor ve hangi sebzelerin çiğken en iyi, hangilerinin pişirildiği zaman en iyi olduğunu hatırlamanız pek ihtimal dahilinde değil. İnsanların İhtiyacı olan besinleri almamızı garantileyen en kolay yol, belki de pek çok farklı pişirme yöntemi kullanarak, hem çiğ hem de pişmiş olmak üzere geniş çeşitlilikte sebze yemenizdir. Bu yüzden, eğer çiğ havuçların tadını seviyorsanız, onları çiğ tüketmenizde hiçbir sorun yok. Çünkü işin aslına bakıldığında çok az daha düşük miktarda besin içeren bir sebze yemek, hiç sebze yememekten iyidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu