Tarih&Sanat

Tarihteki En yıkıcı Salgınlar

Dünya Tarihinde Yaşanan en Ölümcül Salgınlar

Tarihteki En yıkıcı Salgınlar

 

Beşinci Kolera Salgını 1881-1896

Beşinci Kolera Salgını, Hindistan ülkesinde  başlayan, 19. yüzyılın beşinci büyük kolera salgınıdır. Asya ve Afrika ülkeleri  üzerinden yayılmaya başlayan bu salgın , Fransa, Almanya, Rusya ve hatta Güney Amerika’ya bile ulaşarak 900 bin kişinin ölmesine sebep olduğu bilinmektedir. Avrupa’da bu salgından  hastalığından  en çok etkilenen şehir olan Hamburg’da 1882 yılında salgından kaynaklı  8 bin 600 kişi bu hastalıktan hayatını kaybetti. Toplamda ise bu salgın  sebebi ile  900 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği bilinmektedir. Salgının kontrol altına alınmadığını  düşünen Alman vatandaşları 1893 yılında  alman hükümetine karşı protestolar başlattı. Papa 8. Leo’nun emri ile Vatikan’da ve çevresinde  bulunan insanların tedavileri için bir hastane inşa edildi.

Hong Kong Gribi 1968-1969

1968 yılında  ortaya çıkan Hong Kong gribi, kategori 2 olarak seviyelendirilen ve dünya çapında 1 milyondan fazla  insanın ölümüne sebep olmuş yıkıcı bir salgındır hastalığıdır.

Salgın ilk olarak 13 Temmuz 1968’de Hong Kong’da ortaya çıkmış, fakat ayın sonuna kadar Vietnam ve Singapur’a kadar yayıldığı için ciddi vakalar tespit edilmiştir.

Eylül 1968’e tarihine kadar bu salgın hastalık Hindistan, Filipinler, Kuzey Avustralya ve Avrupa’ya çoktan yayılmıştı. Vietnam Savaşı sonrasında dönen Amerika askerleri tarafından ABD’ye de taşınan hastalık, 1969 tarihinde  ise Japonya, Afrika ve Güney Amerika’ya kadar yayılıp bu ülkeleri etkisi altına almıştır.

Rus Gribi 1889-1890

Rus Gribi 1889-1890 yıllarında çıkıp ve dünyada 1 milyona yakın kişinin ölümüne sebep olan bir salgındır. Dönemin modern ulaşım altyapısı salgının daha hızlı yayılmasına yardımcı olmuştur. O dönemde başta Rus İmparatorluğu olmak üzere 19 büyük Avrupa ülkesinin faydalandığı 202 bin 887 kilometrelik demiryolları bulunmaktaydı.

Salgın ilk olarak 1889 yılında Saint Petersburg şehrinde tespit edildi. Sadece 4 ay içerisinde bütün kuzey yarımküreye yayılıp etkisi altına almıştı. St. Petersburg şehrinde  ölümler 1 Aralık 1889’da en yüksek seviyeye ulaşırken ABD’de salgın 12 Ocak 1890 tarihinde a en yıkıcı seviyesine ulaştı.

Altıncı Kolera Salgını 1899-1923

Altıncı Kolera Salgını, 1899 yılında başlayıp 1923 yılında kontrol altına alındı. Bu salgın  tam 24 yıl etkili olmuş ve toplamda 1,5 milyona yakın insanın ölümüne sebep olmul  yıkıcı salgındı.  İlk olarak Hindistan ülkesinde ortaya çıkan salgın, Hindistanda yaklaşık  800 bin kişinin ölümüne sebep olduktan sonra Orta Asya, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Rusya’ya kadar  yayılmıştır.

İngiliz Kraliyet ülkesin de Tropikal Tıp ve Hijyen Derneği kurucusu Leonard Rogers’a göre Hindistan Haridwar’da yapılan Kumbh Mela festivalinde ortaya çıkan salgın, buradan Afganistan, İran ve Güney Rusya’ya geçiş yapmıştır.

Bu salgın 1910-11 yıllarında buharlı gemi Moltke’nin New York’a getirdiği hastalıklı insanlar yüzünden ABD’ye de sıçrayarak, bu ülkede görülen son kolera salgını olarak kayıtlara geçmiştir.

Asya Gribi 1957-1958

 

Başka bir kategori 2 salgını 1956 yılında Çin’de başlayıp 1958 tarihine  kadar sürmüştür. Dünyada toplamda 2 milyona yakın insanın hayatını kaybetmesine sebeo olan bu hastalığın yabani  ördeklerden insanlara bulaştığı düşünülmektedir.

İlk olarak Çin’in Guizhou bölgesinde ortaya çıkan bu virüs salgını, Şubat 1957 tarihinde Singapur’a, Nisan ayında ise Hong Kong’a ve Haziran ayında da ABD’ye kadar ulaşmıştır. ABD’de Asya Gribi yüzünden ölen insanların sayısı ise 70 bine yakın olduğu bilinmektedir.

Üçüncü Veba Salgını  1894-1903

Çin’in güney batısında bulunan Yunnan bölgesinde ortaya çıkan bu virüs salgını, 1894 yılında Canton bölgesine ulaşıp buradan Hong Kong’a kadar yayıldı. Bu Salgın  Alexandre Yersin tarafından tespit edildi. Salgın  Canton’da sadece birkaç hafta içinde 60 bine yakın insanın ölümüne sebep oldu

Hastalık bütün kıtalara yayılarak Hindistan ve Çin’de toplam 12 milyona yakın insanın ölümüne sebep oldu. Sadece Hindistan’da bu sayı 10 milyonun üzerine çıktığı bilinmektedir.

İspanyol Gribi 1918-1920

İspanyol Gribi 1918 yılında başlayıp 1920 yılında kontrol altına alınmıştır. Bu yıllar arasında H1N1 virüsünün ölümcül olan bir alt türünün yol açtığı büyük salgındır. İspanyol Gribi, ortaya çıktıktan sonra sadece 18 ay içerisinde 50 ila 100 milyon arası kişinin ölümüne sebep olduğu düşünülmektedir. Bu rakamlar o dönem dünyada yaşayan insanların sayısının yüzde 5’ine tekabül ediyordu.

Hastalığın ilginç bir özelliği zayıf, yaşlı insanlar ve çocukları etkilemeyip daha  çok sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş olmasıdır. Bazı tarihçilere göre 4 yıl süren bu salgın  1. Dünya Savaşı’nın daha erken  bitmesinde önemli bir etken olmuştur.

HIV / AIDS  1960 

Bilinen ilk AIDS vakası 1981 yılında ABD’nin New York ve Kaliforniya eyaletlerinde tespit edilmiştir. Teşhisin konulduğu ilk şahıslar Aids hastalığını cinsel yolla kapanlar veya ortak şırınga kullanan uyuşturucu bağımlıları olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra hastalığın nedeninin HIV virüsü olduğu tespit edildi ve 1985’de ilk kan testleri geliştirildi.

HIV virüsü İlk olarak Afrika’da ortaya çıktığı düşünülen bu hastalık hakkında Birleşmiş Milletler’in 2004 raporuna göre dünyada 38 milyona yakın kişi HIV taşımaktadır. Hastalık bugüne kadar yaklaşık 40 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Kara Veba 1347-1351

Kara Ölüm veya Kara Veba, 1347-51 yılları arasında Avrupa’da çok büyük bir yıkıma sebep olmuş  veba salgınıdır. Asya’nın güneybatısında ortaya çıkan bu salgın, 1340’lı yılların sonlarına doğru Avrupa kıtasına yayıldı.

Araştırmacı Fransız Jean Froissart’ın araştırmalarına göre, Avrupa nüfusunun yaklaşık üçte biri bu salgında hayatını kaybetti. Salgın Orta Doğru, Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere yaklaşık 75 milyon daha fazla insanın ölümüne sebep olduğu bilinmektedir.

Justinianus Veba Salgını 541-542

Justinianus Veba Salgını, o dönemler Bizans egemenliği altındaki İstanbul’u yoğun bir şekilde etkiyen yıkıcı  bir veba salgınıdır. Hastalık aynı zamanda Sasani İmparatorluğu ve Akdeniz etrafında bulunan liman şehirlerinde büyük bir yıkıma yol açmıştır.

Tarihteki en büyük salgınlardan biri olan bu salgının ilk dalgasında yaklaşık 25 milyon  insanın, sonra gelen iki yüzyıl boyunca tekrarlarında ise 50-75 milyon insanın daha ölümüne sebep olmuştur.

Ticaret gemileri ve fareler ile taşındığı düşünülen hastalığın İstanbul’daki en kötü döneminde günde 5 bin den  fazla insanın  ölümüne sebep olduğu düşünülmektedir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu