Tarih&Sanat

Truvalılar Kimdir? Truva Atları Nereden Geldi?

Truvalılar Kimdir? Truva Atları Nereden Geldi? Tarihin en önemli milletlerinden biri olan Truvalılar kimdir ve neden tarihte bu kadar önemli bir yere sahiptir?

Truvalılar Kimdir? Truva Atları Nereden Geldi?

Truvalılar Kimdir? Truva Atları Nereden Geldi? Tarihin en önemli milletlerinden biri olan Truvalılar kimdir ve neden tarihte bu kadar önemli bir yere sahiptir sizlere bilgi vermek istiyoruz. İsimlerini yaşadıkları Truva kentinden alan ve özellikle Hollywood yapımı Troy filminin de etkisi ile daha popüler hale bölge ve bölgede yaşayan halk çok önemlidir. Özellikle son yıllarda Truvalılar aslında Türk müydü gibi sorular sorulmaktadır. Sizlere yazımızda tüm bu merak edilenlerin cevabını vermek ve özellikle filmde de büyük yankı uyandıran Truva atı hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Truvalılar Kimdir?

Truvalıları MÖ 3000 ve MS 500 tarihleri arasında tarihi Truva kentinde yaşamış bir millettir. Bugün bu kent Ülkemiz sınırlarında olan Çanakkale bölgesinde yer almaktadır. Zaten aslında Truvalıların Türklerin atası olup olmadığı da bu yüzden merak edilmektedir. Herkesin bildiği gibi Truva şehrinin tarihte bu kadar etkin rol oynamasının en önemli sebeplerinden biri Truva savaşıdır. Truvalılar ve Spartalılar arasında gerçekleşen bu savaş, meşhur Truva atı hilesi sayesinde kazanılmıştır. Bu savaş sırasında Truva halkı, üç gruba ayrılmış ve bu gruplardan bir kısmı Asya’ya kadar gitmiştir. Bu Asya’ya gelen grubun Trükler olduğu düşünülmektedir.

Truvalıların Türk olduğuna dair tamamen net bir kanıt olmadığını söyleyebiliriz. Yapılan bazı araştırmalar sadece acaba mı sorusunu akla getirmektedir. Birçok tarihçi de bu konuda fikir ayrılığına düşmüştür. Konuya ilişkin öne çıkan en önemli detaylardan biri Atatürk’ün Yunanlıları denize döktükten sonra “Truvalı Hektor’un öcünü aldık” yorumudur. Aynı şekilde Fatih Sultan Mehmet’te aynı ifadeleri kullanmıştır. Tüm bunlar Truvalıların, Türk olabilme ihtimalini kuvvetlendirdiği gibi aynı zamanda tarihimizde önemli bir yere sahip olan isimlerin bu konuya ilgili olduğunu göstermiştir.

Truva Atları Nereden Geldi?

Truva atları, Truva savaşını bitiren en önemli simgelerden biridir. Savaşı kaybetmiş olan Spartalılar geri çekildiklerini bildirmiş ancak hain bir plan yapmıştır. Bir atın içine saklanan askerler, Truvalılar kutlama yaparken beklenmedik bir şekilde saldırmış ve insanları katletmiştir. Bugün Çanakkale’de halen Truva kenti yer almakta ve burada da temsili olarak Truva atları bulunmaktadır. Truva atlarının nereden geldiğine dair detaylı bilgiler de yer almamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu