Cinsel Yaşam & SağlıkSağlık

Çalışma Stresi Gölgesinde Sağlıklı Cinsel Yaşamın Önemi !

Cinsel yaşam evliliğin önemli bir boyutu, çünkü cinsel ilişki iki insan arasında en yalın duyguların paylaşıldığı, duygular sadece sözle değil bedenle de ifade edildiği için güçlü aktarımlar sağlayan, en yakın ilişki biçimidir. Bu evlilikte olumlu duygu birikimine fırsat sağlayan ve eşler arasındaki bağı güçlendiren bir alandır. Birbirine olan sevgiyi ifade etmenin pek çok yolu vardır tabi ki ancak cinsellik son sıralarda olmamalıdır. Böyle ise eğer evlilikte bir şeyler yanlış gidiyordur, çünkü cinsel yaşam evliliği diğer yakın ilişkilerden ayırarak özel kılan bir bölümüdür. Bu özelliği ile çalışma hayatının olumsuz etkilerinin giderilmesinde cinsel yaşam büyük bir rol alır.

Evlilikte cinsel yaşam hep aynı düzeyde sürmeyebilir, bu normaldir. Ev işleri, çocuklar, mesleki zorluklar, geçim sıkıntıları gibi etkiler, günlük yaşam sorunları hem cinsel isteği hem de birbirine ayrılan zamanı azaltarak eşler arasındaki romantizmi ve cinsel yaşamı engelleyebilir. Ancak tüm enerji ve zamanı bunlara ayrılıp cinsel yaşam tümüyle ihmal edilmemelidir. Günlük işlerden yorulduğu için ya da televizyon seyretmeyi tercih ettiği için cinselliği ihmal etmek doğru değildir. Aksi takdirde evlilik cansız bir hal alır ve eşler arasındaki bağ zayıflar, giderek uzaklaşma ve kopukluk yaşanması kaçınılmaz olur. Cinsellik eşler arasındaki samimiyeti besler. Bu sadece iki insan arasındaki ilişkinin sosyal boyutu ile ilgili de değildir, fizyolojik temelde de etkisi olan bir yaşantıdır, çünkü uyumlu ve doyurucu bir cinsel birliktelik sırasında vücutta kendini iyi hissettiren, bağlanma hormonu olan oksitosin salgılanır, bu da eşine yakın hissetmeyi sağlar.

Cinsellik ve evliliğin diğer bölümleri birbirini etkiler. Uyumlu ve doyum verici bir cinsellik evlilik yaşamında her iki tarafın da olaylara bakış açısını yumuşatır, gündelik yaşamda karşılaşılan güçlüklere toleransın artmasını sağlar. Evlilik hayatında çatışmalar da yaşanır, zaman ilerledikçe çocuklar vb fikir ayrılığına düşülüp çatışma yaşanabilecek yaşam olayları artar. Cinsel yaşam canlı ise fikir ayrılıklarından kaynaklı çatışmalarda eşlere ateşkes alanı sağlar, birbiri ile güç mücadelesine girmek gerine anlaşmazlıkları sevgi ile aşmalarına yardımcı olur. Dolayısıyla düzenli ve sağlıklı bir cinsel yaşamın duygusal bağı ve yakınlığı güçlendirmenin yanı sıra evlilikteki stresin azalmasını sağlayarak evliliğin devamına olumlu katkısı olduğu ve boşanma oranlarına etki ettiği söylenebilir.

Cinsellikte Doğrular ve Yanlış Bilinenler

  • Cinsel ilişkide penis boyu önemli değildir. Kadınların yalnızca %1’lik kısmı penis boyunun “çok önemli” olduğunu söylemiştir. Dünya nüfusu ortalama penis boyu 13 cm olarak kabul edilmekte, 9 cm ve altı küçük, 16 cm ve üstü büyük kabul edilmektedir. Vajina kanalın dış 3’te birlik kısmı, yani ilk 4 cm’i uyarılacak sinirlere sahiptir yani büyük veya küçük, her erkek kadınların uyarılmasını sağlayabilmektedir. Burada önemli olan nereyi uyaracağını ve nasıl davranacağını bilmektir.
  • Pornografi her şey gibi aşırıya kaçmadığı sürece zararlı, sakıncalı ve kaçınılması gereken bir şey değildir. Cinselliğin diğer bütün alanları gibi utanılacak bir yanı yoktur. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki çiftlerin cinsel yaşantılarını renklendirmek amacıyla az ve orta sıklıkta kullanıldığında cinsel ilişki sıklığında ve kalitesinde artış gözlenmiştir. Ancak yine bütün diğer konularda olduğu gibi çiftlerden birinin zorlamasıyla yapıldığında yarardan çok zarar vermektedir.
  • Cinsel hayatın ileri yaşlarda bittiği düşüncesi son derece yanlıştır. Cinsel ilişki bir çiftin birbirlerine olan sevgilerini göstermesinin en güzel yollarından biridir. Biyolojik sebeplerle cinsel ilişki sıklığı azalsa da cinsel ilişkinin tatminin ve kalitesi değişmemektedir. 60–80 yaş arası çiftlerde erkeklerin %60’ı kadınların %64’ü cinsel hayatından memnundur.
  • Çok fazla cinsel ilişkinin kadını yıprattığı, bacak ve karın kaslarını gevşettiği, sağlıksız olduğu inancı yanlıştır. Bunun tam aksine düzenli bir cinsel hayat bağışıklığı güçlendirir, kalp-damar sağlığını korur, felç riskini azaltır, kemikleri güçlendirir, adet sancılarını azaltır ve adet günlerini düzenler, vücudu sıkılaştırır.

  • Cinsel fanteziler ayıp, yanlış veya ahlaksız değildir. Eşlerin cinsel hayatlarını renklendirmesine, birbirlerini daha iyi tanımasına, daha sağlıklı bir cinsel hayat yaşamalarına yardımcı olan, zararsız ve sağlıklı bir yöntemdir.
  • Oral seks herhangi bir zararı olmayan, sağlıklı ilişkilerde mevcut bir cinsel ilişki biçimidir. Cinsel hayat renklendirmek adına eşlerin birbirleriyle yapmaları tavsiye edilir.
  • Kadınların hamileyken ve doğum sonrasında cinsel isteklerinin azaldığı ve cinsel hayatlarının bittiği inancı son derece yanlıştır. Doğumun hemen ardından hormonal değişimler nedeniyle istek azalması görülmesine rağmen bu durum kısa sürelidir.
  • Cinsel yaşantıda çıkıntılar yaşamak bir bozukluğun, anormalliğin, eksikliğin göstergesi değildir. Diğer birçok sağlık sorunu gibi herkesin yaşayabileceği sorunlardır. Kadınların %40-50’si erkeklerin %20-30’u cinsel sıkıntılar yaşamaktadır. 35–40 yaş sonrası yaşanan sıkıntılar çoğunlukla diyabet, hipertansiyon, damar hastalıkları, hormonal sorunlar gibi organik temellidir. Daha erken yaşlarda cinsel sıkıntılar ilişkideki sorunlar, performans kaygısı, depresyon, çirkin olduğunu düşünme, kendini güzel bulmama gibi psikolojik sebeplerle oluşur.

Cinsel İlişkinin Amacı Nedir?

Cinsel ilişki, nesillerin devamı için gerekli olan üremeyi sağlamaktadır. Zaten evrimsel amacı da budur. İnsanlar da dahil tüm canlılar üreme eylemine doğuştan yatkındırlar. Cinsel ilişkinin insanlardaki farkı ise nesillerin devamını sağlamakla birlikte birçok duygu ve hazzı da içermesidir. Örnek vermek gerekirse, kendisi sayesinde devam eden bir neslin olması insan için bir hazdır. İnsanlar kendi çocuk ve torunlarıyla olan ilişkilerinde sevginin yanında gurur hissine de sahip olurlar çünkü bu durumu kendi başarıları olarak görürler. Bunun yanında, içgüdüsel tatminin sağlanması ve haz almak gibi amaçlar da vardır. Tatmin ve haz konusuna yazının devamında bahsedeceğiz.

Neden Cinsel İlişkiye İhtiyaç Duyuyoruz ?

Cinsellik ve cinsel ilişki, ilişkilerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Öncelikle, her türlü duygu içeren davranışın partnerler arasında sevgi ifadesi gibi görülmesi cinselliği çoğu ilişkide temele yerleştirmektedir. Cinsellik, partnerleri daha değerli ve seviliyor hissine ulaştırmaktadır ve bu nedenle de, mutlu bir ilişki için de önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel anlamda düşünüldüğünde ise karşımıza içgüdüsel bir tatmin duygusu, hormonal sistem ve cinsellikte yaşanan haz çıkmaktadır. Şimdi bunları biraz detaylandıralım.

Cinselliğin evrimsel bir öğe olduğundan ve tüm canlıların üremeye yatkınlıklarından bahsetmiştik. Bu yatkınlığın bir sonucu da cinsel ilişkiye olan ihtiyacı doğurmaktadır. İçgüdüsel bir tatminin ve fark etmeden yapılan içgüdülere bağlı eylemlerin verdiği doyum duygusu cinsellikte hissedilmektedir.

Hormonal sistem, kadın ve erkeklerde farklıdır. Cinselliğe yatkınlık da bu hormonların neredeyse tam kontrolü altındadır. Kişiyi cinselliğe yönelten ana etkenin de bu hormonlar olduğu düşünülmektedir. Benzer şekilde, hem kadın hem de erkeklerdeki cinsel hormonların oranları ve miktarları cinselliğe meyili belirler. Özetlemek gerekirse, cinselliğe meyil için önemli etkileri olan hormonların partnerlerin vücudundaki oranları; partnerlerin ilişkiye girme isteklerinin en önemli belirleyicisi olmaktadır.

Çiftlerin uyum sorunu en başta gelen nedenlerden biridir. Uyumsuzluk günlük yaşamda, ilişkinin genel yapısında olsa da bununla bağlantılı olarak cinsel yaşamda da mutsuzluğa yol açar. Eşlerden birinin beklentisinin yeterince karşılanmaması, partnerin isteklerinin diğeri tarafından dikkate alınmaması, performans kaygısı ya da bekleneni verememe endişesi de mutsuz cinsel yaşamın en önemli nedenlerinden biridir. Ve tabii ki stres, kendinden mutlu olmama, kişinin kendine duyduğu güvensizlik, vücudundan hoşnut olmama da cinsel yaşamdaki mutsuzlukların kaynağı olabilir.

Cinsel doyumsuzluk evlilikte anlaşmazlık sebebi

Evlilik anlaşmazlıklarının %80’inin en önemli sebebi cinsel doyumsuzluktur. Bu anlaşmazlıkların %60’ı boşanma ile sonuçlanıyor. Bu noktada cinsel sorunlar evliliği bitirmekle dahi sonuçlanabilirken, aktif ve iyi bir cinsel yaşamın ise çiftler arasındaki sevgiyi, yakın bağı arttırdığını söyleyebiliriz.

Mutlu bir cinsel yaşam duygusal bağın yanı sıra çiftler arasında güven duygusunu da arttırıyor. Aktif bir seks hayatı aynı zamanda bireyin strese karşı dayanıklılığının artmasına da yardımcı oluyor.

Düzenli cinsellik, partnerinizin sizi daha çekici algılamasına neden oluyor ve en önemlisi evliliğin genel sorunları üzerinde olumlu etkiler sağlıyor.

Bir ilginç bilgi de cinsel ilişki sonrası ‘gerçek anlamda’ mutlu hissetmektir. Cinsellik sonrası prolaktin hormonu, cinsellik sırasında ise oksitosin salgılanıyor. Bu hormonlar da vücudun gevşemesini sağlıyor ve mutluluk düzeyini arttırıyor.

Düzenli cinsel ilişkinin hem fiziksel hem de ruhsal pek çok faydası bulunuyor. Kalp hastalıkları, kronik ağrılar, stresi azaltma yanında, kaliteli bir uyku, daha dinç görünme gibi etkileri bilimsel çalışmalarda da gösterilmiş. Orgazm sırasında kalp atımları ve solunum sayısındaki artışın dolaşıma olumlu etkisi bulunuyor. “American Journal of Cardiology” dergisinde yayınlanmış bir çalışmada cinsel aktivitenin 85-250 kalori kaybı sağladığı ve kardiyolojik olarak rahat bir yürüyüşle eşdeğer bir performans olduğu bildirilmiştir.

Seks sırasında salgılanan oksitosin ve endorfinler kişinin kendisini daha mutlu ve gevşemiş hissetmesini sağlayarak baş ağrısı, yorgunluk, gerilim ağrısı gibi yakınmaların azalmasını sağlıyor. Orgazm sırasında hipofizden salgılanan prolaktin hormonu da uyku sırasında salgılanan bir hormondur ve daha kaliteli bir uykudan sorumludur. Aslında kadınlarda orgazm olmadan sadece partnerle ten tene temasın da gerginliği çözmede oldukça etkin olduğunu söylemek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.