Cinsel Yaşam & Sağlık

Çiftler açısından cinsel yaşamın önemi nedir?

Cinsel yaşam evliliğin önemli bir boyutu, çünkü cinsel ilişki iki insan arasında en yalın duyguların paylaşıldığı, duygular sadece sözle değil bedenle de ifade edildiği için güçlü aktarımlar sağlayan, en yakın ilişki biçimidir. Bu özelliği ile evlilikte olumlu duygu birikimine fırsat sağlayan ve eşler arasındaki bağı güçlendiren bir alandır. Birbirine olan sevgiyi ifade etmenin pek çok yolu vardır tabi ki ancak cinsellik son sıralarda olmamalıdır. Böyle ise eğer evlilikte bir şeyler yanlış gidiyordur, çünkü cinsel yaşam evliliği diğer yakın ilişkilerden ayırarak özel kılan bir bölümüdür.

Evlilikte cinsel yaşam hep aynı düzeyde sürmeyebilir, bu normaldir. Ev işleri, çocuklar, mesleki zorluklar, geçim sıkıntıları gibi etkiler, günlük yaşam sorunları hem cinsel isteği hem de birbirine ayrılan zamanı azaltarak eşler arasındaki romantizmi ve cinsel yaşamı engelleyebilir. Ancak tüm enerji ve zamanı bunlara ayrılıp cinsel yaşam tümüyle ihmal edilmemelidir. Günlük işlerden yorulduğu için ya da televizyon seyretmeyi tercih ettiği için cinselliği ihmal etmek doğru değildir. Aksi takdirde evlilik cansız bir hal alır ve eşler arasındaki bağ zayıflar, giderek uzaklaşma ve kopukluk yaşanması kaçınılmaz olur. Cinsellik eşler arasındaki samimiyeti besler. Bu sadece iki insan arasındaki ilişkinin sosyal boyutu ile ilgili de değildir, fizyolojik temelde de etkisi olan bir yaşantıdır, çünkü uyumlu ve doyurucu bir cinsel birliktelik sırasında vücutta kendini iyi hissettiren, bağlanma hormonu olan oksitosin salgılanır, bu da eşine yakın hissetmeyi sağlar.

Cinsellik ve evliliğin diğer bölümleri birbirini etkiler. Uyumlu ve doyum verici bir cinsellik evlilik yaşamında her iki tarafın da olaylara bakış açısını yumuşatır, gündelik yaşamda karşılaşılan güçlüklere toleransın artmasını sağlar. Evlilik hayatında çatışmalar da yaşanır, zaman ilerledikçe çocuklar vb fikir ayrılığına düşülüp çatışma yaşanabilecek yaşam olayları artar. Cinsel yaşam canlı ise fikir ayrılıklarından kaynaklı çatışmalarda eşlere ateşkes alanı sağlar, birbiri ile güç mücadelesine girmek gerine anlaşmazlıkları sevgi ile aşmalarına yardımcı olur. Dolayısıyla düzenli ve sağlıklı bir cinsel yaşamın duygusal bağı ve yakınlığı güçlendirmenin yanı sıra evlilikteki stresin azalmasını sağlayarak evliliğin devamına olumlu katkısı olduğu ve boşanma oranlarına etki ettiği söylenebilir.

Sağlıklı Cinsel Yaşam Sağlıklı İlişkinin Önemli Bir Parçasıdır

Cinsel yakınlık, ilişkide önemli bir yer tutmaktadır. Cinsel yakınlık da eksikliğin nerede olduğunun farkında olmak çiftler için önemlidir. Tercih edilen; her iki partner tarafından kabul edilebilir bir şekilde, birbirine paralel, eş zamanlı ve rahat bir biçimde cinsel ilişkide bulunmaktır.

Çiftlerin cinsel yakınlık ihtiyaçları çok farklı olabilir. Bazı çiftler yılda bir veya iki kez cinsel ilişkide bulunmayı ” normal” olarak kabul ediyor olabilirler.  “Normal” ilişki sıklığı için “günde bir; vakit varsa çok “denebilir. Kişilerin ihtiyaçlarının farklı olduğu durumlar da, dışarıda bir ilişkiye, vajinismus veya benzeri bir problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Cinsel ilişkide; arzu, istek ve ihtiyaçta denk gelemeyiş çiftler arasında problem yaratabilir. Bazı çiftlerde cinsel ilişki profili; engelleyici, sınırlayıcı, baskılayıcı, daraltıcı ve fakirleştirici olabilir. İlişkide iyi hissedebilmek kadar, cinsellikte iyi hissedebilmek önemlidir. İlişki sonrası sarılarak yatan çiftlerin cinselliğinde neredeyse problem yoktur. İlişkide fiziksel yakınlık ve mesafe ayarı iyi hissettirmelidir

İlişkide cinsel doyumsuzluk varsa

Bir ilişkide cinsel ilişki problemi varsa, ilişkideki diğer yakınlık alanlarına da bakılmalıdır. Sözel olmayan fiziksel yakınlık vasıtasıyla duygunun verilmesi ve kabul edilmesi süreci nasıl? Kabul ve tolere edebilme süreci iyi işliyor mu? Reddedilme ,müdahale edilme ve güven korkuları mevcut mu?… Tüm bu veriler çok önemlidir. Ayrıca “emosyonel yakınlık” dediğimiz bir kişinin partnerinin yaşadıkları ve hissettikleriyle duyumsal ilişki kurabilme yeteneği de ilişkiyi etkiler. Birlikte bir şey yapabilme, aktivitelerde bulunabilme, bir kişinin birlikte veya tek başına ne olduğunu, ne istediğini bilme çiftlerin uyumlu ilişkiye sahip olabilmeleri için önemlidir.

Çiftler cinselliği konuşabilmelidirler

Çiftler cinselliği konuşabilmelidirler. “Hazır olunca konuşurum” gibi bir düşünce, böyle bir sürece ihtiyaç duyulması, zaten cinselliğinizin nasıl olduğu konusunda fikir verir. Unutmayın ki; cinsel ilişkiniz kadar kendi cinselliğinizle ilişkiniz de önemlidir.

İnsanların cinselliğini etkileyen en önemli faktörler;

 • gerçek ötesi beklentiler,
 • kötü iletişim,
 • fiziksel problemler,
 • yanlış inanç ve kavramlar,
 • olumsuz hayat olayları,
 • eşin problemleridir.

Bu etkilenmeyi devam ettirici faktörler ise;

 • yakınlık ve güven hissinin kaybı,
 • suçluluk ve utanç,
 • seyirci kalma,
 • kızgınlık,
 • performans baskısı ve eleştirilme korkusudur.

Cinsel ilişki problemini çözebilmek için sadece cinsellik hakkında bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Her canlının doğal programında bu bilgi mevcuttur. Ayrıca çeşitli yanlış bilgiler ve öğretiler bu doğallığı daha da problemli hale getirebilmektedir. Her çiftin ilişki profili farklı olduğundan çözümlerde spesifik olacaktır. Bu noktada bir uzmana başvurarak ilişkiniz yıpranmadan çözüm bulma şansı her zaman vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.