Sağlık

Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Anahtarı

Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Anahtarı

Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Anahtarı Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir araştırma heyetinin araştırmalarına göre Bolivya Amazonları bölgesinde  yaşayan yerli Tsimane halkı, Amerikalı ve Avrupalı akranlarına göre daha düşük beyin atropisi (körelme) sergilediği görülmüş. Bu kişilerin beyin hacimleri, Batılı nüfuslara oranla %70 daha yavaş azaldığı fark edilmiş. Beyin hacminin hızlı şekilde kaybolması, demansın bir işareti olabilir.

Yapılan araştırma dün Journal of Gerontology, Series A: Biological Sciences and Medical Sciences bülteninde yayımlandı.

Sanayileşmiş toplumlardaki insanların çağdaş tıp hizmetlerine erişimi kolay olsa da, bu gelişmiş toplumlar gün içinde daha fazla oturuyor ve doymuş yağ bakımından zengin besinler tüketiyorlar. Bunun aksine Tsimane halkının sağlık hizmetlerine erişimi ya hiç yok, ya da çok az var diyebiliriz. Fakat fiziksel yönden son derece aktifler ve içerisine sebzeler, balık ile yağsız etin bulunduğu yüksek lif içeren bir beslenme düzenleri var.

Southern California Üniversitesi Leonard Davis Yaşlılık Bilimi Fakültesi ile Viterbi Mühendislik Fakültesi’nde yaşlılıkbilim, sinirbilim ve biyotıp mühendisliği yardımcı profesörü olan baş yazar Andrei Irimia, şöyle aktarıyor: “Tsimane halkı, çağdaş yaşam şekillerinin sağlığımız üzerindeki muhtemel yıkıcı etkilerine yönelik inanılmaz bir doğal deney fırsatı sunuyor. Bulgular; çok düşük kalp hastalığı tehlikesiyle de ilişkili olan yaşam şekli unsurlarının, beynin körelmesini önemli oranda yavaşlatabileceğini akla getiriyor.”

Jenesse Miller/Southern California Üniversitesi. Ç: O.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu