Otomobil

Kış Lastiği Uygulaması Zorunlu Mudur?

Başta ABD olmak üzere birçok ülkede kış lastiği uygulaması zorunludur. Bunun nedeni, kış havasının hem otomobiller hem de motosikletler için çekiş ve frenleme sorunlarına neden olabilmesidir. Bazı durumlarda, düşük perdeli lastiklerin kullanılması bu sorunların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Nerede yaşadığınıza ve ne tür bir araç kullandığınıza bağlı. Bazı eyaletler bunları gerektirirken diğerleri gerektirmez.

Genel olarak, soğuk hava koşullarında kullanılan her türlü araçta kış lastiği gereklidir.

Kış lastiği alıp almamaya karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler arasında hava koşullarının şiddeti ve uzun yolculuklarda aracınızın ne kadar ağırlık taşıyacağı yer alır.

Ülkemizde Kış Lastiği Uygulaması Zorunlu Mudur?

Türkiye’de kış lastikleri kanunen zorunludur, ancak ne zaman uygulanmaları gerektiğine dair kesin bir kural yoktur. Çoğu işletme ve sürücü, kar olaylarının çoğunun gerçekleştiği yılın bu zamanı olduğundan, 0 santigrat derecenin altına düştüğünde bunları uygulamayı tercih eder.

Ülkemizde Kış Lastiği Takmamanın Cezası Nedir?

Türkiye, dünyanın en sıcak ülkelerinden biri olmasına rağmen, kış mevsimine karşı bağışık değildir. Aslında, bazı bölgelerde bu kış sıfır derecenin altında 10 santigrat dereceye kadar rapor edildi. Bu, kış lastiği taksanız bile, takmamanız durumunda polis veya diğer görevliler tarafından cezalandırılabileceğiniz anlamına gelir.

Sonuç olarak, Türkiye’de kışlar ılıman geçse de kış lastiği uygulaması için bazı şartlar bulunmaktadır. Kış lastiği uygulama talimatlarınızı bulmakta güçlük çekiyorsanız, bayinize veya yakındaki bir Tirerack konumuna danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.