Gezi

İtalya’nın Önemli Özellikleri

İtalya’nın Önemli Özellikleri

İtalya, kültürel ve tarihi olarak birçok zenginliğe sahip ülkelerden birisidir. Bundan dolayı İtalya’nın önemli özellikleri merak edilebilmektedir. İtalya, 60 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın 4. büyük ülkesi konumundadır. Ekonomisi oldukça gelişmiştir ve kişi başına düşen milli gelir yüksek seviyelerdedir. Dünyanın en büyük ekonomi sıralamasında 8. Sırada yer almaktadır. Resmi dili İtalyanca olmaktadır. Tüm ülkede bu dil kullanılmaktadır. Bunlar dışınca en çok kullanılanlar ise İspanyolca ve İngilizcedir.  Ayrıca Unesco tarafından belirlenen dünya mirası yapılarda rekor sayıya sahiptir. Toplamda 51 adet dünya mirasına ev sahipliği yapmaktadır. Başkenti olan Roma tarihi geçmişi ve eserleriyle en güzel şehirlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda Katoliklik inancının merkezi olan Vatikan da Roma sınırları içerisinde yer almaktadır. Turizm açısından da kendisinden sıkça söz ettirmektedir. Özellikle Venedik, Roma ve Milano gibi kentleri her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Bunların yanı sıra mutfağı da dünyada adını duyurmuştur. Hemen hemen her ülkede İtalyan yemekleri satışı yapan bir restoran bulmak mümkündür. Oldukça sevilen birçok yiyecek İtalya’da keşfedilmiştir.

İtalya’nın neyi meşhur ?

İtalya pek çok popüler ürünün çıkış kaynağı durumundadır. Bu sebeple İtalyanın neyi meşhur? Sorusu akla gelebilmektedir. Kısaca aşağıdaki gibidir;

  • Yiyecek ve içecek; pizza, makarna, peynir, lazanya, kahve, Gelato dondurmaları, şarap, tiramisu tatlısı, Focaccia ekmeği, Carpaccio yemeği, Ravioli yemeği, Calzone Minestrone çorbası, Risotto
  • Kültürel; yazılı edebiyat, resim sanatı, müzik, sinema, bilim
  • Spor; futbol, basketbol ve olimpiyat sporları
  • Moda; dünyaca ünlü giyim mağazalarının birçoğu İtalya’da bulunmaktadır.

İtalya’nın kültürel özellikleri nedir?

İtalya’nın kültürel özellikleri nedir? Konusu a merak edilebilmektedir. Aşağıda detayları belirtilmiştir;

  • Dini kültürü: Roma Katolikliği inancı hâkimdir. İnsanların %83’ü bu dine mensuptur.
  • Sanat kültürü: Geçmişten günümüze çok sayıda ünlü sanatçı, yazar, şair, filozofa ve onların eserlerine ev sahipliği yapmıştır. Sanat kültürü en gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır.
  • Yemek kültürü: İtalya’nın yemek kültürü eşsiz lezzetleri bünyesinde barındırmaktadır. Dünyaca ünlü olan pek çok yemek bu kültürün mirasıdır. İlk akla gelenler; pizza, makarna, şarap, kahve ve dondurma olmaktadır. Kendine has tatlara sahip bu yiyecek ve içecekler yemek kültürünün başyapıtlarındandır.
  • Spor kültürü: İtalya, spor faaliyetleri bakımından da oldukça gelişmiştir. Futbol, basketbol, bisiklet sürme, tenis, rugby, motorlu sporlar ve eskrim gibi spor dalları oldukça yaygındır ve insanlar tarafından katılım sağlanmaktadır.
  • Müzik kültürü: İtalya müziğin tarihsel gelişiminde de önemli rol oynamış ülkelerden birisidir. Örneğin 16. yüzyılda popülerleşmeye başlayan opera sanatı İtalya ile özdeşleşmiştir. Ayrıca piyano ve keman gibi müzik aletleri de burada icat edilmiştir.

İtalya’nın önemli şehirleri hangileridir ?

İtalya turizm ve gelişmişlik bakımından birçok şehre sahiptir. Bu şehirler ülkenin ekonomisine ve kültürüne çok büyük katkılarda bulunmaktadır.  İtalya önemli şehirleri şu şekildedir; Roma, Venedik, Floransa, Milano, Napoli, Verona, Torino, Bologna, Genova,  Palermo, Katanya.

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Resul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.