Keşfet

Ertesi Gün Hapı Nedir ?

Korunmasız cinsel ilişkiler sonrasında istenmeyen gebelikler meydana gelebilmektedir. Bu da hem erkek hem de kadını birçok yönden olumsuz etkilemektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu nedenle ertesi gün hapı nedir ? sorusu merak edilebilmektedir. Bu hapın en büyük özelliği özellikle korunmasız ilişkiye giren kişilerde gebeliği önleme ihtimali olmasıdır. Kadın vücudunda bulunan hormonları baskılayarak yumurtlamayı durdurmaktadır. Benzer şekilde döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesini de önleyebilmektedir. Fakat bu hapı bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanmak yanlıştır. Çünkü uzun süreli kullanıldığında farklı sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Sadece acil durumlarda tercih edilmesinde fayda vardır. Örneğin ilişki sırasında prezervatif yırtılması yaşanabilir. Böyle bir durum hamile kalınmak istenmiyorsa çok risklidir. Bu gerçekten de acil sayılacak bir an olduğu için ertesi gün hapı kullanılabilir. Böylece gebelik ihtimali en aza indirilmiş olacaktır.

Ertesi gün hapı kesin çözüm müdür ?

Ertesi gün hapı kesin çözüm müdür ? Sorusu da sıkça akla gelmektedir. Burada süre çok önemlidir. Eğer cinsel ilişkiye girildikten sonra 24 saat içinde kullanılırsa %98 oranında gebeliği engellemektedir. Dolayısıyla %2’lik bir kısım olduğu için kesin çözüm demek çok doğru değildir. Ancak istenmeyen hamileliklerin önüne geçmede çok etkilidir.

Ertesi gün hapının etkisi ne kadar sürer ?

Ertesi gün hapının etkisi ne kadar sürer? Gibi sorular da akla gelebilir. Bu hap ilişkiden hemen sonra kullanılır ve kısa yumurtlamayı durdurmaya başlar. Ancak bu sürecin ne kadar süreceği değişkenlik gösterir. Ertesi gün hapı içildikten sonra tekrar cinsel ilişki yaşanacaksa mutlaka prezervatif gibi korunma yolları kullanılmalıdır.

Gebeliği kesin önler mi ?

Ertesi gün hapı gebeliği kesin önler mi ? Konusunda verilecek yanıt hayır olacaktır. Burada yine sürenin önemi çok büyüktür. İlişkiye giren kadın bu hapı içmeyi geciktirdikçe etkisi düşmektedir. İlk bir gün boyunca alındığında %98 başarı sağladığı tespit edilmiştir.

Fiyatı ne kadar ?

Ertesi gün hapı fiyatı ne kadar? Bir diğer merak edilen konudur. Eczanelerde farklı markalarda bulunabilen bu hapın fiyatları 100 TL ile 190 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.