Keşfet

Genel Kültürün Başlıca Öğesi Nedir?

Genel anlamda birçok konu hakkı da fikir sahibi olmak anlamına gelen genel kültürlü olmak Gerek iş alımları da gerek toplum tarafından kabul edilmekte çok önemlidir. Zaten toplumumuzda saygıdeğer kişiler geleneksel kültür birikiminin dışında genel kültüre sahip olan kişilerdir. Peki, her alanda insana artı değer katan genel kültürün başlıca öğesi nedir?

 Merak Etmeyen İnsan

Spesifik olarak bakılacak olursa birçok cevabı olan bu sorunun en temel başlıca öğesi meraktır. Çünkü insan merak ettikçe okur, dinler, sorar ve araştırır. Merakı olmayan bir insan tüm algılarını çevresine kapatır. Böylece genel olarak tarih, coğrafya, vatandaşlık hakları gibi konularda bile ilgisiz olduğu kadar bilgisiz de kalır. Bu onun toplum tarafından bilgisiz olarak adlandırılmasına ve aşağı görülmesine sebep olduğu kadar kendisini böyle görmesine sebep olur.

 ​Merakın Sonucu

Peki merak etmek genel kültürün gelişmesine ne katkı sağlar? Genel kültürlü olmak merak eden bir insanın yiyebileceği ilk meyvedir. Çünkü İnsan merak ettikçe öğrenir öğrendikçe tüm dünya algısı değişir. Bu süreçte örneğin türk edebiyatının en güçlü isimlerini, dünya sinemasının unutulmaz filmlerini, Olimpiyat tarihinin önemli isimlerini bu merakı sayesinde öğrenir. Öğrendiği bu genel kültür ile çevresinde kabul edilir, bilgili, okuyan bir insan olarak tanınır. En büyük artı değer ise kendi iç dünyasını bilgisel depoyla aydınlatarak hayatın tadını bilerek, öğrenerek, gelişerek çıkarır.

   Merak eden insan öğrenir, öğrenen insan gelişir, gelişen insan dünyayı değiştirir. Genel kültüre sahip olan insanların yaşadıkları çevre, eğitim deneyimleri, ekonomik durumları gibi birden fazla özellikleri bulunsa da temel yapıtaşı ilgi duymaktır. İnsan bir gelişimdir mottosuna sahip bir insan için birden çok artı değer katan Merak etmek yukarıda bahsettiğim gibi her şeyin özellikle içsel dünyayı aydınlatmanın başı olmakla birlikte genel kültürün en temel öğesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.