Uncategorized

Fobi Nedir?

Yaşantımız sırasında pek çok korkutucu olayla karşılaşmamız mümkündür.  Fakat bu durumu oluşturan olay geçtikten sonra korku duygusu sona ermekte ve sürekli yaşanmamaktadır. Ancak fobi için bu konu biraz daha karışıktır. Bundan dolayı birçok kişi fobi nedir? Konusunda inceleme yapmaktadır. Fobi, bahsedilen korku hissinin günlük hayata yüksek derecede etki etmesine ve kalıcı olmasına verilen isimdir. Yaygın olarak görülen anksiyete bozukluklarından birisidir. İnsanlar ve diğer canlılar tehlike sezinlediklerinde bu durumun dışında kalmak istemektedir. Bu tamamen içgüdüler nedeniyle meydana çıkmaktadır. Fakat bu tehlikeyi atlatsa bile rahatlayamama ve korkunun devam etmesi gibi sorunlar görülmektedir. İşte bu tarz durumların tümü fobi kategorisine girmektedir.

Fobi örnekleri nelerdir?

Günümüzde tıbbi olarak tespit edilen çok farklı ve ilginç olabilecek fobi türleri bulunmaktadır. Aşağıda yer alan detaylara bakarak fobi örnekleri nelerdir? Konusunda bilgi sahibi olmak mümkündür;

 • Klostrofobi: En çok görülen fobilerden birisidir. Kapalı ve basık ortamda kalma korkusu anlamına gelmektedir. Asansörde kalmak örnek gösterilebilir.
 • Akrofobi: yüksek yerlerden korkma ve yaklaşamama fobisidir. Yaygın görülen türlerden birisidir.
 • Araknofobi: Örümceklerden aşırı derece korkma ve tiksinme fobisidir.
 • Akluofobi: Karanlıktan korkma durumudur. Çocuklarda görülme sıklığı daha fazla olsa da yetişkinler de bu fobiye sahip olmaktadır. Işık olmadan uyuyamama durumu en sık görülen belirtilerdendir.
 • Tanatofobi: Ölümden korkma fobisidir. Tüm insanlarda ölüm korkusu bulunmaktadır. Ancak bu fobiye sahip olan kişiler sürekli ve takıntılı bir biçimde korku yaşamaktadır.
 • Tripofobi: Delikli yüzeylere tahammül edememe ve korkma anlamı taşıyan fobidir.
 • Talassofobi: Denizden korkma fobisidir. Buna sahip kişiler deniz taşıtlarına binememektedir.
 • Koulrofobi: Palyaçolardan korkan kişilerin sahip olduğu fobidir.
 • Kakorafiyafobi: Sürekli başarısız olacağını düşünen kişilere ait fobi çeşididir.
 • Gefirofobi: Köprü korkusu olarak adlandırılmaktadır. Bu fobiye sahip olanlar köprülerden geçemez ya da yakına dahi yaklaşamaz.
 • Kitinofobi: Böceklerden aşırı derece korkma fobisidir.
 • Agorafobi: Açık alanda ya da kalabalık içinde kalma korkusudur. Böyle ortamlarda kalan kişiler kendini güvende hissetmemektedir.

HOBİ İLE FOBİ ARASINDAKİ FARK

Hobi ile fobi arasındaki fark, kelime olarak birbirlerine benzeseler de anlam açısından ortaya çıkmaktadır. Hobi insanların boş vakitlerinde edindikleri uğraşlar anlamına gelmektedir. Örneğin koleksiyon yapmak, doğa sporlarına katılmak, resim sanatlarıyla uğraşmak ve müzik aleti çalmak hobi grubuna dâhil edilebilmektedir. Fobi ise bunlardan tamamen bağımsız olarak insanların yaşadığı korkuları ifade etmektedir.

FOBİ AÇILIMI

Fobi açılımı şu şekildedir; dilimize Fransızcadan giren bir kelimedir. Belirli nesneler veya durumlar karşısında duyulan olağan dışı güçlü korku, yılgı anlamı taşımaktadır. Daha önce bahsettiğimiz şekilde hayatı derinden etkileyen ve bizi güç duruma düşürebilen korkuların tümünü kapsamaktadır.

HOBİ AÇILIMI

Hobi açılımı ise şöyledir; dilimize İngilizceden yerleşmiştir. Tdk’ya göre anlamı “uğraşı” olmaktadır. İnsanların günlük rutinleri dışında vakit ayırdığı uğraşılar hobi sınıfına girmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.