Anne ve Bebek

Zeka Gelişimini Destekleyen Oyunlar

Oyun, anne çocuk arasındaki iletişimi emzirme döneminde olduğu gibi aradaki bağı güçlendirme yönünde oldukça önemlidir. Zeka gelişimi için çocuğun aylık dönemleri ve yaşı da bunda oldukça önemlidir. Örneğin;

 2-3 AYLIK BEBEKLERDE;

Oyuna yeni yeni başlama aşamasıdır. Bu aylar da bebeğinizle oyunlara katılarak ona daha fazla yardımcı olabilirsiniz karışık olmayan sade oyuncaklar alabilirsiniz. Çocuğunuzun duyularının gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Bu aylarda bebeğinize hafif sesli el oyuncağı ayıcık gibi oyuncaklar alıp onun algısının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

 4-5-6 AYLIK BEBEKLERDE;

Bu aylarda ise bebeklerde algı biraz yerine oturma aşamasındadır. Bu aylarda ise bebeğinizle birlikte yine çok karışık olmayan, renkli tek düze oyuncaklar alıp onun el-göz koordinasyonunun gelişmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinize yakınlarını göstermek açısından ona bir albüm hazırlayabilirsiniz. Bu bebeğinizin beyin gelişimine oldukça katkı sağlar.

 6.AYDAN İTİBAREN;

Bebeğinizde motor gelişimlerine katkı sağlamak için parça birleştirme oyunları oynayabilirsiniz. Bulut, yıldız, balık vs. gibi şekiller çizerek onlara bunu tanıtabilir ardından da bunları 4 parçaya ayırıp parçaları birleştirmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz bu şekilleri daha iyi kavrar ve motor gelişimine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra kestiğiniz bu parçalarla renkleri algılayabilmesi ve hafıza kalması daha çok kolaylaşmış olur.

Bunları yaparken de diğer bebeğinizin zekasının gelişmesine katkı sağlamak için bebeğinize merak ettiği şeylere dokunmasına izin verin. Bebeğinizde farklı doku algılarının oluşmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Bebeğiniz 1 yaşına yaklaşırken ise ona vücudunu tanıtmaya başlayabilirsiniz. Gözleri, omuzları, elleri, burunu, ağzı nerede oyunu oynayabilirsiniz. Bunu destekleyecek nitelikte arka fondan çocuk şarkısı açıp daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu aşamalar biraz zaman alabilir. Çocuğunuzun oyuna alışmasında artık büyük rol oynuyorsunuzdur. 2 yaşından itibaren ise çocuğunuzda merak uyandıracak oyunlar oynatmalısınız. Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecek oyunlar bulup bu sayede onun zeka gelişimine daha çok katkı sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.