Keşfet

Hemen İdrar Gelmesi İçin Ne Yapmalı?

Bazı durumlarda idrarımızın hemen gelmesini isteyebiliriz. Genellikle de hastanelerde tahlil istendiğinde bu durum karşımıza çıkabilmektedir. Böyle bir senaryo karşısında hemen idrar gelmesi için ne yapmalı? Konusunda bilgi sahibi olmak gerekecektir. Bunu sağlamanın en kolay yolu bol miktarda su içmektir. Sıvı alımından sonra böbreklerimiz harekete geçecek ve idrar oluşturmaya başlayacaktır. Ancak bazı kişiler litrelerce su içse bile bu oluşumun gerçekleşmesi zaman alabilmektedir. Bunun için hareket etme, yürüyüş yapma ve olduğunuz noktada zıplamak çözüm olabilmektedir. Bu şekilde idrar kesesinin dolması sağlanır ve kolayca boşaltım yapılabilir. Bir diğer yöntem de internet üzerinden su sesi videoları dinlemek olabilir. Kulaklık yardımıyla yapıldığında çok daha etkili olmaktadır.

İdrar gelmiyorsa ne yapmalı?

İdrar gelmiyorsa ne yapmalı? Konusunda birçok görüş bulunmaktadır. Günlük hayatımızda ortalama 4-6 kez tuvalete gitmek ve idrar boşaltımı yapmak ideal sayılmaktadır. Ancak hiçbir şekilde idrar gelmiyorsa sıvı tüketiminin mutlaka arttırılması gerekmektedir. Çünkü böbreklerde oluşabilecek türlü rahatsızlıklarla karşılaşılması olasıdır. Ayrıca bitkilerden de yararlanılabilmektedir. İdrar söktürücü özelliği olan ve bu amaçla tercih edilen bitkiler şunlardır; yeşil çay, karahindiba, papatya çayı, ısırgan otu, rezene, kuşkonmaz, ıhlamur otu, ayrık otu ve sığırkuyruğu otu. Bunlardan faydalanmanız rağmen problem devam ediyorsa mutlaka bir doktora gidilerek muayene olmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü idrar yollarında iltihap ve tıkanıklık yaşıyor olabilirsiniz. Ek olarak psikolojik etkiler de böyle bir olaya sebebiyet verebilmektedir. Tamamen psikolojik nedenlerle idrar tutukluğu yaşanması da sık görülen durumlardan birisidir. Kişi idrarı gelse bile bunu hissedemeyebilir ve dolaylı olarak problemler yaşayabilir.

Su içince neden hemen tuvaletimiz gelir?

Su içince neden hemen tuvaletimiz gelir? Sorusu merak edilebilmektedir. Eğer su içtiğinizde çok kısa bir sürede tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız bu iyiye işarettir. Nedeni ise böbreklerinizi n sağlıklı ve iyi bir şekilde çalışmasıdır. İçtiğimiz su böbrekte işlenir ve atık maddelerin hepsi filtre edilir. Sonrasında idrar kesesine giden bu sıvıyı boşaltma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Çünkü kesede biriken idrar bir süre sonra kişiyi rahatsız edecektir. Bu nedenle hemen tuvalete gitmemiz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.