Anne ve BebekYaşam ve Güzellik

Annenin Çocukları Üzerindeki 10 Çarpıcı Etkisi

Anne olmak kimilerinin en büyük hayali iken kimileri için korkulu bir rüyadır. Aylarca bir can taşımak, onu bin bir zorlukla dünyaya getirmek sizden bir parçanın var olması oldukça ilginç bir duygudur. Bir bebek doğduğu andan itibaren yaşamı boyunca bir anneye ihtiyaç duyar. Annenin her zaman birey üzerinde büyük etkileri vardır. Bir bireyin düşünce yapısının oluşmasında annenin payı oldukça büyüktür. Annenin çocukları üzerindeki 10 çarpıcı etkisini bu yazımızda sizler için derledik.

Din

Bebekler dünyaya dinsiz gelirler onlara dini bilgiyi veren, anlatan aileler; büyük oranda annelerdir. Bir birey bebeklikten itibaren annesinden öğrendiği bir dini muhtemelen hayatı boyunca savunur. Bunun yeterince çarpıcı bir örnek olduğu söylenebilir.

Dogmalar

​​​​​​Herkesin hayatında doğru olduğuna inandığı dogmalar vardır. Bunlar da yine birey doğduğu andan itibaren anne tarafından öğretilen doğrulardır. Örneğin kimisi için sigara ele bile alınmaması gereken zararlı bir alışkanlık iken kimisi annesi ile karşılıklı sigara içebilir. Bu da oldukça ilginç bir örnektir.

Hedefler

İnsan hayatında hedefler vardır. Her bireyde farklı boyutlardadır. Kimisi için tek hedef vatana fayda sağlamak iken kimisi için tek hedef para kazanmak olabilir. Bunlar da yetiştirilmek ile ilgilidir. Anneden gelen doğrulardır.

Sorumluluklar

Herkesin almak zorunda olduğu sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukları da birey doğduğu andan itibaren öğrenmeye başlar. Çevresinde gördüğü her şey aslında ona anneden gelen bir iletidir. Ne kadar sorumluluk alır, neden alır, ne zaman alır hepsi anneden öğrenilir.

Yaşam Tarzı

Herkesin farklı bir yaşam tarzı vardır. Kimisi evde ayakkabıyı giymeyi tercih etmezken kimisi için bu normal bir davranıştır. Bu da bireyin doğduğu andan itibaren annesinden gördüğü davranışlardan, doğrulardan gelir.

Yemek Kültürü

Yemekler bölgelere, kültürlere göre değişir. Hatta ailelere göre de değişir. Örneğin kokoreç her yerde vardır ancak herkesin yediği bir yemek değildir. Yemeklere olan önyargılar da anneden görülen yemeklerden kaynaklanır.

Saygı

Saygı kavramı her bireyin hayatında vardır ama hepsi için farklılık gösterir. Büyüklere saygı denilen bir kavramla yetişen çocuklar vardır. Saygı yalnızca büyüklere gösterilmez düşüncesi ile yetişen çocuklar da vardır. Bu düşünceler de annenin yetiştirme tarzıyla oluşur.

Alışkanlıklar

Kitaplar, filmler, gazeteler herkesin tercihi farklı olur. Her evde farklı gazeteler okunur. Herkesin tercih ettiği farklı yazarlar vardır ve herkesin filmlerini seyretmeyi sevdiği yönetmenler, oyuncular vardır. Bunlar da aynı şekilde bireyin doğduğu andan itibaren annesinden gördüğü ve böyle alıştığı durumlardır.

Sosyallik

Hafta sonu için herkesin farklı planları vardır. Herkesin yapmaktan hoşlandığını farklı aktiviteler vardır. Çocukluğu boyunca annesinin piknik sepeti hazırladığını gören bir birey için piknik ona çocukluğunu hatırlatan güzel bir hafta sonu aktivitesi olacaktır. Bu da anneliğin gözler üzerindeki etkisini gösterir.

Uyku Düzeni

Uyku düzeni bir bireyin hayatını büyük ölçüde şekillendirir. Bu da büyük ölçüde çocukluktan gelen erken ya da geç yatma durumundan kaynaklanır. Bu da elbette annenin etkili bir durumdur.

Derlemesi

Tüm örneklerde bireyin hayatının şekillenmesinde annenin payı gözler önüne serildi. Ancak bunlar değişmez doğrular değildir. Annesinin “A” gazetesini okuduğunu görerek büyüyen birey elbette “B” gazetesini sevebilir. Bunlar genel örneklerdir. Değişmez değildir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.