Anne ve BebekYaşam ve Güzellik

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar ?

Aşerme hamilelikte ortaya çıkan herhangi bir yiyeceği aşırı yeme isteğine denmektedir. Genellikle tatlı ya da tuzlu gıdalara karşı oluştuğu bilinmektedir. Dolayısıyla hamilelikte aşerme ne zaman başlar ? Sorusu merak edilir. En çok 7. ve 16. Haftalar arasında bu durum yaşanmaktadır. Normal zamanlarda akla gelmeyen yiyeceklere dahi aşerme görülebilmektedir. Bu süreç çoğunlukla 4. aydan itibaren sona ermektedir.

İlk ay aşerme olur mu ?

İlk ay aşerme olur mu? Konusu da merak edilmektedir. Hormon dengesinin değişmesi sonucunda yeme isteğinde artış gözlenmektedir. Bu durum hamileliğin ilk ayında da yaşanabilir. Ancak tam olarak aşerme durumu söz konusu değildir. Bu durum daha çok 2 ay sonra başlamaktadır.

Aşerme nasıl hissedilir ?

Hamile olan kişiler herhangi bir yiyeceği yemeyi çok istediğinde bunun aşerme olup olmadığını öğrenmek isteyebilir. Böyle bir durumda aşerme nasıl hissedilir ? Sorusu akla gelecektir. En net belirtisi bir yiyeceğe karşı olan aşırı istektir. Bu yiyecek hamile kişinin aklına geldiğinde başka bir şey düşünemez hale gelir. Ayrıca kokusunu ya da tadını sıkça duyumsama durumu da ortaya çıkmaktadır.

Aşermede yemezsek ne olur ?

Anne adayları aşermede yemezsek ne olur?  Konusunda endişelenebilmektedir. Bilimsel olarak bakıldığında aşerenlerin istediği yiyeceği yememesi herhangi bir zarara yol açmamaktadır. Sadece annenin mutlu hissetmesini sağlamak için -zararlı değilse- istediği şeyin yenmesini sağlamakta fayda vardır. Bazı batıl inanışlara göre bebeklerde leke oluşabileceği aksettirilmektedir. Ancak böyle bir durumun bilimsel olarak geçerliliği yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.