Anne ve Bebek

Gebelikte Oluşan Kurdeşen (Ürtiker) Nasıl Geçer?

Gebelikte ortaya çıkan kurdeşen (Ürtiker) ciltte kırmızı, kaşıntılı ve şiş bir görünüme sahip olan döküntüler olarak karşımıza çıkmaktadır. Hamilelikte otaya çıkan kurdeşen hastalığının yeri ve şekli değişebilmektedir. Grup halinde ortaya çıkan kurdeşen hastalığının tıbbi adı ürtikerdir. Gebelik döneminde ortaya çıkan kurdeşen gene olarak karın bölgesinde oluşmaya başlamaktadır. Ciddi bir rahatsızlık olarak görülmeyen kurdeşen kişilerde aşırı kaşınmaya neden olur. Gebelikte meydana gelen kurdeşen hastalığı genel olarak yüzde ortaya çıkmaz. Daha çok karın bölgesinde ve genital bölgede kurdeşen hastalığı meydana gelmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalan gebe kadınların mutlaka doktora görünmesi ve gebelikte kurdeşen oluşumuna neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Gebelikte Kurdeşen Nedenleri

Gebelikte kurdeşen nedenleri farklılıklar gösterebilmektedir. Genel olarak alerji nedeniyle kurdeşen oluşumu meydana geldiği gözlemlenmektedir. Gebelikte kurdeşen nedenleri arasında cildin gerilmesi son derece etkili bir sebeptir.  Gebelikte meydana gelen gerilmeler kurdeşene neden olabilmektedir. Hormonal değişikliklerde de gebelikte kurdeşen oluşumunu tetikleyen unsurlardan biridir.  Özellikle östrojen hormonunda yaşanan dalgalanmalar kurdeşene neden olur. Gebelik döneminde tüketilen bazı gıdalar kurdeşene neden olabilmektedir. Domates, fıstık veya soya fasulyesi gibi gıdalar gebelik döneminde kurdeşene neden olabilir. Özellikle belirli gıdalara karşı alerjisi olan anne adaylarının bu gıdalardan uzak durması son derece önemlidir.  Gebelik döneminde tüketilen ilaçlara vücut tepki verebilmekte ve kurdeşen oluşumu meydana gelebilmektedir. Gebe kadınların mutlaka doktoruna danışması ve onun haricinde ilaç tüketmemesi çok önemlidir. Stres gebelik döneminde pek çok anne adayında gözlemlenebilen bir durumdur. Strese bağlı olarak anne adaylarında kurdeşen oluşumu meydana gelebilir.

Gebelikte Kurdeşen Tedavisi

Gebelikte kurdeşen tedavisi anne ya da bebek için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Hijyen kurallarına uygun davranılması gebelikte kurdeşen tedavisi için çok önemlidir.  Her kadında kurdeşen meydana gelmesi söz konusu değildir. Aşırı kaşıntı meydana gelen kurdeşene durumlarında kaşıntıyı gideren kremler kullanılmalıdır. Soğuk kompres kaşıntı hissini azaltan başka bir yöntemdir. Nemlendirici içeren kremler deride meydana gelen kuruluğu ortadan kaldırır ve kurdeşene nedeniyle ortaya çıkan kaşıntıyı giderir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.