Sağlık

Adet Ağrısı Nedir?

Herkes adet ağrısını farklı şekilde yaşadığı için bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Bununla birlikte, çoğu uzman, adet ağrısının, uterusun kasılması ve kadınların pelvik tabanının farklı bölgelerine ve alt karın bölgesine baskı yapmasının bir sonucu olduğuna inanmaktadır. Bu kramplara, şişkinliğe ve mide bulantısına neden olabilir.

Kramp olarak da bilinen adet ağrısı, adet döneminiz sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkabilecek bir ağrı türüdür. Hafif veya şiddetli olabilir ve vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir. Adet ağrısına çeşitli şeyler neden olabilir: adet döngünüzün kendisi (rahminizin astarını tuttuğu ayın zamanı), hormonlarınız, Pelvik inflamatuar hastalığınız (PID) ve doğum. Adet ağrısını tedavi etmenin kesin bir yolu yoktur, ancak birçok kişi reçetesiz satılan ilaçlar veya takviyeler kullanarak, sağlık uzmanlarıyla konuşarak veya akupunktur veya masaj gibi tamamlayıcı tedaviler kullanarak rahatlama bulur.

Adet Ağrısı Nasıl Önlenir?

Regl ağrısı kadınlarda sık görülen bir sorundur. Adet ağrısını önlemenin birçok yolu vardır. İşte 8 ipucu:

  1. Düzenli egzersiz yapın. Egzersizin, gerginliği ve kaygıyı azaltabilen endorfinleri serbest bırakarak PMS semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.
  2. Lif ve protein içeren sağlıklı bir diyet yapın. Bu yiyecekler dışkıyı toplama eğilimindedir ve sindirim sistemini tahriş etme olasılığı daha düşük olan daha yumuşak dışkılara yol açar.
  3. Adetiniz başlamadan önce bol su için ve alkol, kafein ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Bu maddeler iltihabı artırabilir ve adetleri daha ağrılı hale getirebilir.
  4. Orta ila şiddetli ağrınız varsa, döneminiz başlamadan önce ibuprofen veya diğer reçetesiz ağrı kesicileri alın.

Adet Ağrısı Nasıl Hafifletilir?

Menstrüel ağrıyı gidermenin birçok yolu vardır. Ancak bazı yöntemler diğerlerinden daha etkilidir. İşte adet ağrısını nasıl hafifleteceğinize dair bazı ipuçları:

-Isı yastıkları ve sıcak su şişeleri, hafif ve orta şiddette ağrılarda etkili olabilir. Vücudunuza uyum sağlamasına ve ısıyı eşit şekilde dağıtmasına yardımcı olmak için ısıtma yastığının ince bir tabaka vazelin veya sentetik ısı tedavisi jeli ile kaplandığından emin olun. Sıcak su şişeleri ılık suyla doldurulabilir ve belinize veya karnınıza yerleştirilebilir.

-Cadı fındığı veya ibuprofen ile ıslatılmış pamuk topları da taşınabilir ısı paketleri olarak kullanılabilir. Birkaç pamuk topunu küçük bir kaba (gözlük kabı gibi) koyun ve kabı cadı fındığı veya ibuprofen ile doldurun.

Sonuç olarak, adet ağrısı, adet gören kadınların %50’sini etkileyen yaygın bir durumdur. Şiddeti hafif bir kramptan zayıflatıcı ağrıya kadar değişebilir. Adet ağrısının birçok olası nedeni vardır, ancak çoğu dinlenme ve sıvı alımı gibi basit müdahalelerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, adet ağrısı önemli bir sıkıntıya neden oluyorsa, daha fazla değerlendirme için bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.