Gezi

Tayland Gezi Rehberi

Tayland, Güneydoğu Asya’nın incisi olarak bilinen bir ülkedir. Ülkenin yönetim merkezi Bangkok’tur ve 76 vilayetten oluşmaktadır. Tayland, turizm ve seyahat bakımdan oldukça tarihi güzellikleri ve dini tapınakları, plajları, natürel güzellikleri ve enfes yemek çeşitleri ile bilinen bir ülkedir. Aynı zamanda Tayland’ın kültürel dövüş sanatı olarak bilinen Muay Thai de dünya çapında adından ses getiren bir spor türüdür. Ülkenin kullanmakta olduğu resmi dili Tayca’dır ve genellikle nüfusun büyük kısmı ise Budizme inanmaktadır.

Taylan da nasıl gidilir?

Tayland’a tatil veya geziye gitmek için birden fazla seçenek vardır:

  • 1. Uçak: Tayland’ın ülkesinin başkenti Bangkok, dünyanın birhayli önemli  şehir merkezlerinden direkt uçuşlarla ülkeye seyahat edilebilir. Tayland başkentin de bulunan Suvarnabhumi Havalimanı, Güney Asya kıtasına  seyahat içine kullanılan havalimanıdır.
  • 2. Karayolu: Tayland’a yakın ülkelerden karayolu ile de ulaşım sağlanabilir. Bilhassa Laos veya Kamboçya ülke sınırlarından Taylanda araç vasıtasıyla geçişler oldukça popülerdir.
  • 3. Denizyolu: Tayland’a Singapur, Malezya veya Endonezya gibi birtakım diğer Asya kıtasındaki ülkelerden arabalı vapur veya gemi seyahati ile de kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir.
  • 4. Tren: Tayland ülkesine bir diğer ulaşım seçeneği tren seferleridir ve bilhassa yakın ülkelere seyahat eden tren rotaları da bulunmaktadır.

Tayland‘a seyahat gerçekleştirmeden önce pasaport ve vize şartlarını kontrol etmeniz seyahatten önce önerilir. Zira birtakım ülkeler vatandaşlarına seyahatlarinde vizesiz giriş fırsatı sağlarken bazı ülkeler ise vize alması şartı vardır.

Tayland Türkiye vatandaşlarından vize istiyor mu? ( İş – yatırım – Konaklama )

Tayland Türkiyeden seyahat edecek vatandaşlarından vize istiyor. Türkiye yaşayan vatandaşlar seyahat öncesi Tayland konsolosluğu ile iletişime  geçerek vize başvurusu yapabilir. Vize başvurusu yapmak isteyen Türkiye Vatandaşları Tayland Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na yapılabilir. Yanlız, elektronik vize (e-Visa) de elçiliği gitmeden online olarak başvuru  yapılabilmektedir. Gerekli bilgilendirme ve sorular için Tayland Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçilebilir.

Eğer Tayland’a Turistlik amacıyla seyahate gitmeyi düşünüyorsanız. 30 gün boyunca vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Resmi pasaport hamili vatandaşlarımız 90 güne kadar, umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız ise 30 güne kadar Tayland’a turistik seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Kaynak: Tıklayınız

Dikkat: Yukarıdaki vize koşulları iş, yatırım,konaklama için bilgilendirme sağlanmıştır.

Türkiye vatandaşı Tayland gezisinde ne kadar para gerekir?

Türkiye yurttaşların Tayland seyahati esnasında harcayacakları para miktarı, gezi süresi, konaklama tercihi, yeme-içme ihtiyaçlarını ve tercihleri yapacakları faaliyetlere göre farklılık gösterebilir. Yanlız genel anlamda Tayland’ın öteki Asya kıtasındaki ülkelere nazaran daha ekonomik bir gezi planın yapılabilceğini ifade edebiliriz.

  • Konaklama için ekonomik olandan tuttun fiyatları lüks olan otel tesislere kadar bir hayli alternatif olmasıyla beraber, yaklaşık olarak tek gecelik 50-100 dolar arasında fiyatları vardır.
  • Yemek yeme, içecekler konusunda da Tayland oldukça Türkiye nazaran ekonomiktir. Sokak lezzetlerinden restoranlara kadar her bireye ve bütçeye hitap eden yemekler bulunmaktadır. Yaklaşık olarak günlük 30-40 dolarlık yiyecek ve içecek bütçesi ayırmanız sizin yeterli seviyede olacaktır.
  • Etkinlik ve seyahat turları da günlük harcamalarınızı etkileyecektir. Misal Bangkok’ta dini olarak tapınak ziyaretleri veya Chiang Mai’de yapılan trekking turu etkinliği gibi aktiviteler için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.

Tayland turları ve günlük olarak yapıcağınız Aktivitelere bağlı olarak, genellikle 10 günlük bir Tayland seyahati için kişi başı 1000-2000 dolar arası bir bütçe ayırmak gerekebilir.

Taylan da Gece Hayatı

Tayland, dünya ülkeleri tarafından bilinen haraketli gece hayatları ile ünlüdür. Bilhassa Bangkok, Pattaya ve Phuket gibi seyahat bölgelerde gece hayatı olabildiğince haraketlidir.

  • Bangkok’ta, Khao San Road, Sukhumvit ve Patpong benzer bölgelerde birden fazla bar, gece kulübü ve canlı müzik olan mekanları ve ortamları vardır. Pattaya’da ise Walking Street, Beach Road ve Soi Buakhao gibi gezi yerlerinde birden fazla gece kulübü, bar ve striptiz kulübü görebilirsiniz ve eğlence amaçlı mekanlarda oturabilirsiniz. Phuket’te ise Bangla Road, Patong Beach ve Kata Beach gibi muhteşem seyahat bölgelerinde gece hayatı oldukça haraketlidir.

Tayland’ın kalbi olarak bilinen gece hayatı, çoğunlukla turistlere yönelik olmasıyla beraber bir hayli bilinen bazı bölgelerinde bar bayanları ve dans gösterileri yapan kadınlar bulunmaktadır. Yanlız, Tayland’da gece hayatıyla ilgili bazı kurallar ve yasalar bulunmaktadır. Tayland gezerken insanları rahatsız etmeme, bölgedeki güvenliği tehlikeye atmamak gibi birçok kural söylenebilir.

Tayland ismi duyduğunuzda ilk akla gelen gece hayatı oldukça canlı olmasıyla beraber eğlencelidir, yanlız turist olarak seyahat ederken güvenliği çok dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. Bilhassa gece hayatında dolaşırken geç saatlerde kendi başına dolaşmamanız ve içki içen kişilere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.