Sağlık

Yalancı Gebelik Nedir?

Hamile kadınlara genellikle adet döngüsü veya kaybettikleri kilo miktarı gibi bir dizi faktöre göre hamile oldukları söylenir. Bununla birlikte, bir kadının gerçekten hamile olmadığı zamanlar vardır ve buna yalancı hamilelik denir. Sahte hamileliğin birkaç farklı nedeni vardır, ancak en yaygın olanı kadının gerçekten hamile olduğu ancak vücudunda çok düşük hormon düzeyine sahip olduğu zamandır.

Yalancı gebelik, bir kadının hamile olduğuna inandığı, ancak gerçekte hamile olmadığı bir durumdur. Bu, düşük yapma, hamileliğinizin erken döneminde lekelenme veya yanlış pozitif gebelik testi gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Yalancı gebelikler, doğru olduğuna inandıkları şeylere bağlı olarak hayatlarında sıklıkla önemli değişiklikler geçirdikleri için hem kadın hem de eşi için çok sinir bozucu olabilir.

Yalancı Gebelik Ne Kadar Sürer?

Sahte gebelikler birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Çoğu durumda, kadın sonunda hamile olmadığını anlayacak ve sahte hamilelik sona erecektir. Bununla birlikte, sahte hamileliğin daha uzun süre devam ettiği nadir durumlar vardır. Bazen kadın, sahte hamilelik sona erene kadar hamile olmadığını fark etmeyebilir. Bu durumlarda kadının yumurtalıkları yalancı gebelikten etkilenmiş olabileceği için tekrar hamile kalması zor olabilir.

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Stres, kaygı ve hamileliği taklit edebilen fiziksel semptomlar (kramplar gibi) dahil olmak üzere sahte bir hamileliğin birçok potansiyel nedeni vardır. Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ancak emin değilseniz, bir doktor tarafından kontrol edilmeniz önemlidir. Gerçekten hamile olup olmadığınızı belirleyebilecek bazı testler vardır.

Yalancı Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Hamile olduğunuzu düşündüğünüzde, sağlıklı bir bebek yaratmak için zihniniz ve bedeniniz aşırı hızlanır. Ne yazık ki bazen bir şeyler ters gidebilir ve kendinizi sahte bir hamilelikle karşı karşıya bulabilirsiniz. Sahte bir hamileliği nasıl sonlandıracağınıza dair bazı ipuçları:

  1. Bir uzmanla konuşun. Yanlış gebelikler kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir, bu nedenle deneyimli bir profesyonelden yardım istemek önemlidir. Karmaşık tıbbi sistemde gezinmenize ve süreç boyunca destek sağlamanıza yardımcı olabilirler.
  2. İşleri ağırdan alın. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, her şeyi çok yavaş alın. Doktorunuza veya profesyonel terapistinize danışana kadar önemli kararlar vermeyin. Bu şekilde, herhangi bir adım atmadan önce her şeyin güvenli ve doğru olduğundan emin olabilirsiniz.
  3. Çevrimiçi kaynakları araştırın.

Sonuç olarak, yalancı gebelikler korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir. Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın. Mevcut birçok erken gebelik testi vardır,  bu nedenle gerçekten hamile olup olmadığınızı öğrenmek için beklemeyin. Yanlış hamilelik yaşayıp yaşamadığınızı belirlemenin kesin bir yolu olmasa da, bu ipuçlarını takip etmek tıbbi yardıma ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Unutmayın, hamile olmasanız bile, bu süre zarfında kendinize iyi bakmanız sağlığınız ve iyiliğiniz için çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.