Sağlık

Akalazya Nedir?

Akalazya, mide ve yemek borusu kaslarını etkileyen, nadir görülen, yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Yemek borusu mideyi ince bağırsağa bağlar ve bu bağlantıyla ilgili sorunlar yiyeceklerin mideden ince bağırsağa hareket etmemesine neden olabilir. Bu, yemek yemede zorluğa ve midede yiyecek birikmesine neden olabilir. Akalazya çoğunlukla multipl skleroz veya Parkinson hastalığı gibi sindirimi kontrol eden sinirleri etkileyen hastalıklar neden olur.

Akalazya, yemek borusu veya mide yoluyla gıda akışının bozulduğu, gıdaların sindirilmesinde güçlüklere ve olası kilo kaybına neden olduğu bir durumdur. Nedeni bilinmiyor, ancak yiyecekleri sindirim sistemi yoluyla hareket ettiren kasların anormallikleri ile ilgili olabilir. Akalazya her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en çok yaşlı erişkinlerde görülür. Semptomlar yutma güçlüğü, yetersizlik (yiyeceklerin kusması), göğüs ağrısı ve nefes darlığını içerir. Tedavi tipik olarak yemek borusunu veya mideyi açmak ve yiyeceklerin daha kolay akmasını sağlamak için ameliyatı içerir.

Akalazya Belirtileri Nelerdir?

Akalazya, yeme yeteneğini etkileyen ve şiddetli mide ağrısına neden olan nadir bir durumdur. Nedeni bilinmiyor, ancak gıda geçişini kontrol eden kas veya sinirlerdeki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Semptomlar genellikle yavaş yavaş başlar ve yutma güçlüğü, ses kısıklığı ve kilo kaybını içerebilir. Akalazya, uygun şekilde tedavi edilmezse hayatı tehdit edici olabilir.

Akalazya Nasıl Önlenir?

Akalazya, yutma güçlüğüne neden olan bir rahatsızlıktır. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde görülür. Semptomlar göğüs ağrısı, nefes almada zorluk ve yiyecek veya içecek tükürmeyi içerir. Akalazya genelde zamanla ilerler ve sonunda sorunu düzeltmek için ameliyat gerektirebilir. Sağlıklı bir kiloyu korumak, alkol tüketiminden kaçınmak ve sigarayı bırakmak da dahil olmak üzere, akalazyanın gelişmesini önlemenin birçok yolu vardır.

Akalazya Nasıl Tedavi Edilir?

Akalazya, yemek borusu veya mide kaslarının yiyecekleri hareket ettiremediği bir durumdur. Bu, yutmayı zorlaştırabilir ve zamanla yetersiz beslenmeye ve hatta ölüme yol açabilir. Akalazya için birçok farklı tedavi vardır, ancak en iyi yaklaşım özel duruma bağlıdır. Bununla birlikte, genel olarak, akalazya tedavisi için bazı ipuçları:

  1. Yutma veya yemek yemede herhangi bir zorluk fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünün.
  2. Yiyecekleri boğazınızdan aşağı indirmeye yardımcı olmak için küçük, sık öğünler yemeye ve bol sıvı içmeye çalışın.
  3. Sindirimi iyileştirmek ve genel sağlığınızı sabit tutmak için düzenli egzersiz yapın.
  4. Yiyeceklerin yemek borusuna veya mideye inmesini engelleyen kasları gevşetmek veya açmak için doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanın.

Sonuç olarak akalazya, mide ve bağırsakları (motor) açan kasların düzgün çalışmaması sonucu ortaya çıkan nadir bir rahatsızlıktır. Bu, yemeyi veya içmeyi zorlaştırabilir ve dehidrasyona ve ölüme yol açabilir. Tedavi mideyi açmak için ameliyatı içerir ve kasların düzgün çalışmasına yardımcı olmak için Botox enjeksiyonlarını içerebilir. Yeme veya içmede zorluk çekiyorsanız, lütfen derhal tıbbi yardım alın.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.