Teknoloji

Elektronik Tebligatta Süre Ne Zaman Başlar ?

Elektronik tebligat, resmi bilgilendirmelerin fiziki olmadan sanal ortamda gönderilmesini sağlamaktadır. Göndericiler tebliğ çıkarmaya yetkili kılınan makam ve kurumlar olmaktadır.  Dolayısıyla elektronik tebligatta süre ne zaman başlar ? Konusu son derece önem kazanmaktadır. Tebligat alıcı kişiye ulaştık tarihten 5 gün sonra süre başlamaktadır.  Örnek olarak 5 Haziran 2022’de elektronik adrese ulaşan tebligatın başlama zamanı 10 Haziran 2022 şeklindedir. Dolayısıyla bu süreleri takip etmek ve sıkça kontrol sağlamak çok önemlidir. Kaçırılması halinde istenmeyen durumlar meydana gelebilecektir.

E-Tebliğde ilk gün sayılır mı ?

E-tebliğde ilk gün sayılır mı? Konusu da araştırılmaktadır. Bu konuda verilebilecek bilgi ilk günün de sayılacağı olmaktadır. Yayınlanana resmi bilgilerde ve yargı organlarının kararlarında bu durum oldukça net bir şekilde belirtilmektedir. Tebligatın yollandığı ilk günden itibaren süre başlamaktadır. 5. gün sonunda ise artık resmi olarak tebliğ yapılmış sayılacaktır ve alıcı muhatap kişi gönderilen tebligattan sorumlu tutulacaktır.

E-Tebligat 5 gün süre ne zaman başlar ?

Kendisine tebligat gelen kişilerin merak ettiği konulardan biri de e-tebligat 5 gün süre ne zaman başlar ? Olmaktadır. Tebligat Kanunu ve Yönetmelik kapsamında elektronik yolla yapılan tebligatlar, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi takip eden beşinci gün sonunda yapılmış sayılmaktadır. Yani size hangi gün ulaşırsa ulaşsın beşinci gün itibariyle süre ve mesuliyet resmi olarak başlamış olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.