Sağlık

Koşmak İçin Çok Önemli 12 Sebep

En fazla yapılan sporların başında gelen koşu sporunun faydaları saymakla bitmez. Çoğu alanda yapılabilen bu spor, birçok insanın gözde sporudur. Çünkü diğer sporlara göre hem daha alışılagelmiş hem de daha kolay gelir. Örneğin tatildeyseniz bir sahil kenarında, dağlık alanda iseniz ormanda ve en basiti sokaklarda bile koşabilirsiniz. Şimdi gelelim “Neden koşmalıyız?” sorusuna;

1.Ruhu Arındırır

Çok yoğun ve kötü bir gün geçirseniz bile koşu sayesinde bunları kafanızdan uzaklaştırabilirsiniz. Koşmanın vermiş olduğu haz ve motivasyon, kilometreler aştıkça gelen başarma duygusu ve pozitif düşünceler ruhunuzu yenilemeyi sağlar.

2.Karbonhidrat ve Yağ Oranını Azaltır

Koşu sporu bütün vücudu harekete geçiren bir spor olduğundan, düzenli olarak yapılması ile vücuttaki yağ ve karbonhidratlar azalır. Böylece vücut fazla yağ depolarından arınmış olur. Ayrıca selülitlerinden rahatsız olanlar düzenli koşu ile selülitlerinden kurtulabilir. Koşunun yanında düzenli bir diyet ile sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

3.Zihinsel Rahatlama Yaşatır

Koşu esnasında koştukça siz koştukça nabzınız hızlanacağından, beyne giden oksijenli kan miktarı artar. Böylece daha kaliteli nefes alır, daha hayat dolu olursunuz. Ayrıca beyne giden oksijen açısından zengin olan kan miktarı artacağından, beyniniz bir detoks geçirmiş gibi yenilenir. Beynin yenilenmesiyle dikkatiniz ve konsantrasyonunuz da artar. Bunun yanında son zamanlarda yeşillik alanlar azaldığından kaliteli nefes almak da bir o kadar zorlaştı. Koşu sporu sayesinde tertemiz bir hava soluyabilirsiniz ve kaliteli oksijenin farkına varırsınız.

4.Kalp Hastalıkları Riski Azalır

Koşmanın en önemli nedenlerinden biri olan, kalp hastalıkları riskini azaltmasıdır. Çünkü siz koştukça hızlı nefes almaya başlarsınız. Göğüs kafesiniz büyür, nabzınız hızlanır ve kalp büyür. Ve bu sayede kalbiniz güçlenir. Düzenli koşu yapan bir kişinin dinlenme esnasında kalp atışı sayısı azalır. Böylece kalp daha az yorulur. Fakat en önemlisi düzenli koşu ile kalp hastalıkları riskini %50 oranında azaltabilirsiniz ve ömrünüzü uzatırsınız.

5.Kan Basıncını Düzenler

Düzenli koşu sayesinde vücudun kan basıncı ve kolesterolü dengelenir, yüksek tansiyonu düşürür. Fakat unutulmamalıdır ki hiçbir spor 1-2 güne faydasını göstermez. Önemli olan düzenli ve sürekli yapmaktır. Düzenli yapılırsa bu faydaları görülür. Ayrıca kalp atışını aniden hızlandırdığından bu konuda rahatsızlığı olanların doktor kontrolünde bu sporu yapması tavsiye edilir.

6.Stresi Azaltır

Koşmak stresi azalttığından kendinizi daha zinde ve mutlu hissedersiniz. Zararlı toksinlerden arınıp böylece daha sağlıklı bir yaşam sürersiniz.

7.Büyüme Hormonu Salgılanır

Koşma esnasında hipofiz bezinden büyüme hormonu salgılanır. Yani koşu ile boy uzaması doğru orantılıdır. Fakat bu konuda çocuklar yetişkinlere göre daha avantajlıdır. Çünkü boyları uzamaya daha müsaittir. Yine de yetişkinler üzerinde de etkileri vardır.

8.Sinirleri Yatıştırır

Herhangi bir sinir krizi veya sinirlenme anında koşu yapmak sinir hücrelerini yatıştırır. Böylece daha sakin kalabilirsiniz.

9.Kondisyon Sağlar

Hayatına koşuyu yerleştiren ve düzenli olarak yapan bir insan en ufak şeylerde yorulmaz ve fazla dinlenme ihtiyacı duymaz.

10.Diyabete Faydalıdır

Koşma esnasında kan şekerini düşürdüğünden diyabet hastaları için çok önemlidir.

11.Kemiklerinizi Korur

Koşmak kemikleri sağlıklı ve güçlü yapar. Böylece kemik kaybını yavaşlatır.

12.Fit Olmanızı Sağlar

Vücudunuzda biriken yağ depolarının incelemesini ve azalmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.