Sağlık

Yutma Bozukluğu Nedir?

Yutma bozuklukları çok ciddi olabilir ve sıklıkla yeme ve içme güçlüğüne yol açabilir. Bir dizi farklı yutma bozukluğu vardır, ancak en yaygın olanları yemek borusu bozuklukları ve mide rahatsızlıklarıdır. Yemek borusu bozuklukları, yiyecek veya sıvıların boğazdan aşağı yutulmasıyla ilgili sorunları içerir. Mide bozuklukları yeme ve içme ile ilgili sorunları içerir. Ayrıca başka yutma bozuklukları da vardır, ancak bunlar en yaygın olanlarıdır.

Yutma Bozuklukları: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yutma bozuklukları, yutma ile ilgili sorunları içeren bir grup tıbbi durumdur. Boyunda veya boğazda yaralanma veya hastalık gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilirler, ancak çoğu yutma bozukluğu beyin veya omurilikle ilgili bir sorunun sonucudur. Yutma bozuklukları ciddi rahatsızlığa neden olabilir ve kapsamlı tedavi gerektirebilir. En yaygın yutma bozukluğu, yaklaşık beş kişiden birini etkileyen disfajidir (yutma güçlüğü). Yutma bozuklukları ciddidir ve uygun şekilde tedavi edilmezse ölüme yol açabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç başka yutma bozukluğu türü de vardır:

-Özofagus reflü hastalığı (ERD), mide asidinin yemek borusuna (mideyi göğse bağlayan tüp) geri aktığı bir durumdur. Bu, boğazda ve ağızda ağrı ve iltihaplanmanın yanı sıra yeme ve içmede zorluğa neden olabilir.

Yutma Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Yutma bozuklukları, beyin ve midenin çalışma şeklini etkileyen bir grup rahatsızlıktır. Semptomlar yutma güçlüğü, öğürme refleksleri ve boyun ağrısını içerebilir. Yutma bozukluklarına kanser, kafa yaralanmaları ve cerrahi gibi çeşitli faktörler neden olabilir. 

Yutma Bozukluğu Tedavileri Nelerdir?

Mevcut çeşitli tedaviler vardır, ancak genellikle ameliyat olmak gerekir. Yutma bozuklukları yaygın bir sorundur ve birçok farklı tedavi mevcuttur. Bazı yaygın tedaviler arasında konuşma terapisi, mesleki terapi ve fizik tedavi bulunur. Yutma bozuklukları için tek bir tedavi yoktur, ancak bir terapistin yardımıyla yutma becerilerinizi artık sorun olmadıkları noktaya kadar geliştirebilirsiniz.

Yutma Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Yutma bozuklukları, her yaştan insanı etkileyebilecek yaygın bir sorundur. Yiyecek veya sıvıları yutmakta zorluk çekebilirler ve yetersiz beslenmeye ve hatta ölüme neden olabilirler. Yutma bozukluklarına yaralanma, hastalık veya doğum kusuru gibi birçok şey neden olabilir.

Çeşitli yutma bozuklukları vardır. En yaygın olanı, mide asidinin yemek borusuna geri aktığı ve yeme ve içme ile ilgili sorunlara neden olduğu GERD (gastroözofageal reflü hastalığı) olarak adlandırılır. Diğer yutma problemleri arasında yiyecek veya sıvıları yutmayı zorlaştıran bir bozukluk olan akalazi ve çiğneme ve yutma güçlüğü anlamına gelen disfaji bulunur.

Sonuç olarak, yutma bozuklukları oldukça güçten düşürücü olabilir ve çoğu zaman üstesinden gelmek için profesyonel yardım gerektirir. Yutma bozukluğunuz olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşun. Belirti ve semptomları kontrol edebilir ve tedavi önerebilirler. Bu rahatsızlıkların farkındalığını artırmak ve etkili tedavi sağlamak için yapılabilecek çok şey var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.