Sağlık

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapılması Gerekir ?

Sigarayı bırakmak hayatta verilebilecek en doğru karalardan biridir. Bu yola girmiş kişilerin ihtiyacı olan bilgi ise sigarayı bıraktıktan sonra ne yapılması gerekir?  Olmaktadır. Çünkü nikotin isteği bu dönemde hiç olmadığı kadar fazlalaşacaktır. Bununla baş edilmesi için de bazı önerileri uygulamakta fayda vardır. Burada temel amaç zihnin başka şeylerle meşgul edilmesi ve sigara isteğinin unutulmasıdır. Bunun yanı sıra bedenin eski sağlığına kavuşmasını hızlandırmak için de önemlidir.

  • Sakız çiğnemek en etkili yöntemlerden birisidir. Sigaranın ortaya çıkardığı ağız alışkanlığını ortadan kaldırmakta faydalıdır.
  • Düzenli egzersiz ve yürüyüşler yapmak da gerekenler arasındadır. Böylece vücudunuz zinde olacak ve sigaranın vücutta yarattığı tahribatı onarmaya yardımcı olacaktır.
  • Bol miktarda su içmek de gereklidir. Yetişkin bir bireyin kilo başına her gün yaklaşık 35 ml su tüketmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle sigaranın ciltte oluşturduğu zararları ortadan kaldırmak için yararlıdır.
  • Kültürel faaliyetlere katılmak da yapılması gerekenlerden biridir. Sinema, tiyatro ve spor müsabakaları gibi etkinlikler zihni meşgul etmekte son derece faydalıdır. Bu şekilde hem kendi gelişiminize katkıda bulunabilir hem de sigarayı unutmak için motive olabilirsiniz.
  • Sigara içen kişilerle aynı ortamda bulunmamak da dikkat edilmesi gereken konular içerisindedir. Çünkü bırakma aşamasında böyle bir duruma maruz kalırsanız sigara içme isteğiniz yeniden tetiklenebilecektir.
  • Sigarayı bırakan kişilerin oluşturduğu sosyal gruplara katılmak da oldukça etkilidir. Bu özellikle internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bu sayede daha önce bırakan kişilerin başarı hikayelerini okuyabilir ve tekrar başlamamak için kendinize motivasyon sağlayabilirsiniz.
  • Sigara bağımlılığından kurtulan kişilerde hızlı kilo alma durumu sıkça görülebilmektedir. Bu nedenle lokmalarınızı iyi bir şekilde çiğneyerek yemek yemeniz tavsiye edilir. Sigaranın yarattığı eksik tat alma durumu da ortadan kalkacağı için bunu yapmak keyif verici olacaktır. Ayrıca yeme isteği geldiğinde yüksek besin değerine sahip, zararlı yağ içermeyen ve düşük kalorili yiyeceklere yönelmek gerekmektedir.
  • Çay ve kahve yanında sigara içmek oldukça yaygındır. İkisi sıkça birlikte anılmaktadır. Dolayısıyla bıraktıktan sonra bir süre alternatif içeceklere yönelmek gereklidir. Örneğin bitki çayı bu konuda yardımcı olacaktır.
  • Sigaranın kötü etkilerinden birisi de vücutta yarattığı vitamin eksiklikleridir. Bu nedenle bol vitamin içeren sebzeler ve meyveler tüketmek gerekir. Örneğin bu konuda semiz otu son derece etkilidir. Süt ürünleri, balık ve beyaz et de protein, mineral ve vitamin açısından zengindir.

Sigarayı bırakırken kaç gün zor geçer ?

Sigara bırakma kararı alan ya da alacak olan kişiler bazı sorulara cevap aramaktadır. Sigarayı bırakırken kaç gün zor geçer? Bunlardan birisidir. Yaygın görüşe ve çalışmalara göre ilk 13 gün oldukça zorlayıcıdır. Nikotin bağımlığının seviyesine göre yoksunluk krizleri yaşanabilmektedir. Asabi ruh hali, çabuk acıkma, aşırı sigara içme arzusu, uyku düzeninde bozukluk, hızlı kilo alımı ve dikkat dağınıklığı gibi zorluklar ortaya çıkabilmektedir. Fakat 13 gün bu durumlarla baş edilmesi halinde başarılı olunma ihtimali çok yüksektir.

 

Sigara isteği gelince ne yapmalı ?

Sigarayı bırakma sürecine giren kişilerde içme isteği yoğun olarak ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı sigara isteği gelince ne yapmalı? Konusu önem kazanmaktadır. En etkili yöntemlerden birisi beynimizi farklı şeylerle meşgul etmektir. Örneğin sakız çiğnenmesi en çok tavsiye edilen istek bastırma yöntemidir. Bunun dışında istek geldiğinde yavaş ve derin nefes alıp verme egzersizleri yapmak oldukça etkilidir. Eğer o an imkân varsa yürüyüşe ya da koşuya çıkmak da son derece yarar sağlamaktadır. Bu sayede zihninizi boşaltabilir ve gelen isteği en aza indirerek ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.