Otomobil

Yeni Elektirkli Rolls-Royce Spectre

Lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce, tamamen elektrikli ilk arabası olan Spectre’ın tanıtımını gerçekleştirdi. Rolls-Royce Motor Cars Ceo’su Torsten Müller-Ötvös, benzinli modellere aşamalı olarak veda edeceklerini ve 2030 yılından sonra sadece elektrikli otomobil üreteceklerini bir kez daha hatırlattı.

Fiyatlandırma açısından Cullinan ile Phantom arasında konumlandırılması beklenen Spectre ilk sahiplerine 2023 yılının sonunda teslim edilecek.

Rolls-Royce Spectre ne vaat ediyor ?

  • Kapı / koltuk sayısı: 2 kapı / 4 koltuk
  • Araç uzunluğu: 5453 mm / 214.685 inç
  • Araç genişliği: 2080 mm / 81.889 inç
  • Araç yüksekliği: (yüksüz) 1559 mm / 61.377 inç
  • Dingil mesafesi: 3210 mm / 126.378 inç
  • Dönüş çapı: 12.7 m
  • Boş ağırlık: 2975 kg

Menzil ve performans neden yazmıyor? Çünkü 2023′ ün ikinci çeyreğinde tamamlanacak son test aşamasına girerken güç, hızlanma ve menzil rakamları hala geliştiriliyor. Ön verilere gore, Spectre’ın 520 kilometre menzile sahip olması bekleniyor.

WLTP ve 430kW güç aktarma sisteminden 900Nm tork sunuyor. Aracın 4.5 saniyede 0-100km/s hıza ulaşması bekleniyor.

Yukarıdaki değerler kulağa oldukça hoş geliyor ancak Spectre’nin asıl odak noktası performans ve verimlilikten ziyede konfor olacak. Bu noktada kontrolü ele alan yeni Planar süspansiyon sistemi, bozuk yollarda bile sihirli halı deneyimi yaşatmak için otomobildeki viraj denge çubuklarını birbirinden ayırarak her tekerleğin bağımsız şekilde hareket etmesini sağlıyor. Böylece otomobilin bir tarafı yoldaki bir dalgalanmaya denk geldiğinde oluşacak sallanma hareketi engelleniyor.

Otomobilin viraja yaklaştığı belirlendiğinde, Planar sistemi viraj denge çubuklarını birbirine bağlıyor ve amortisörleri sertleştiriyor. Arka aks yönlendirme sistemi de Spectre’nin viraja daha zahmetsiz bir giriş-çıkış gerçekleştirmesi için çalışmaya hazır halde bekliyor. Viraj alırken toplamda 18 sensörden gelen veriler izlenerek direksiyon, fren, güç ve süspansiyon parametreleri Spectre’nin dengede kalması için ayarlanıyor.

Elektrikli Rolls-Royce Spectre’nin teslimatları 2023’ün son çeyreğinde başlayacak. Şirket, yeni modelin Cullinan ve Phantom arasında konumlandırılacağını söyledi ancak fiyat vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.