Sağlık

Akdeniz Anemisi Nedir?

Akdeniz anemisi, kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanan bir anemi türüdür. Akdeniz anemisi olan kişilerde kanda bulunan bir protein olan hemoglobin seviyesi düşüktür. Hemoglobin, vücudun geri kalanına oksijen taşınmasına yardımcı olur.

Akdeniz anemisi olan kişiler yorgunluk, baş dönmesi ve nefes darlığı yaşayabilir. Ayrıca konsantre olma ve bir şeyleri hatırlama sorunları yaşayabilirler.

Ağırlıklı olarak Akdeniz bölgesinde bulunan bir anemi türü vardır. Bu tür anemiye Akdeniz anemisi denir ve kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanır. Akdeniz anemisi olan kişilerde vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretmez. Sorun genellikle kalıtsaldır ve bir dizi farklı şeyden kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, neden bir gendeki mutasyon kadar basit bir şey olabilir. Diğer zamanlarda, neden kanser veya enfeksiyon gibi daha ciddi bir şey olabilir. Nedeni ne olursa olsun, Akdeniz anemisi olan kişiler için tedaviler mevcuttur.

Akdeniz Anemisi Neden Olur?

Akdeniz diyetinin sağlık için faydalı olduğu düşünülür, ancak aynı zamanda anemi geliştirme riskinizi de artırabilir. Bu tip anemi, kandaki demir eksikliğinden kaynaklanır. Demir eksikliği en çok doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür ve ayrıca çok fazla kırmızı et yiyen kişilerde daha yaygındır. Bununla birlikte, herhangi bir anemi türü ciddi olabilir ve tedavi gerektirebilir.

Akdeniz bölgesinde yaşayan insanlar, diyetleri meyve ve sebzeler, baklagiller, kuruyemişler ve kepekli tahıllar açısından yüksek olduğu için özellikle anemi geliştirme riski altındadır. Bu gıdalar demir içeriği yüksektir ve vücudun düzgün çalışması için yeterli demir sağlamaya yardımcı olur. Bununla birlikte, Akdeniz ülkelerinde yaşayan birçok insan, önerilen miktarda demiri almak için yeterince et veya süt ürünleri yememektedir.

Akdeniz Anemisi Nasıl Önlenir?      

Akdeniz anemisi, demir eksikliğinden kaynaklanan bir anemi türüdür. İtalya, Yunanistan ve İspanya gibi Akdeniz iklimine sahip ülkelerde yaşayan insanlarda yaygındır.

Akdeniz anemisini önlemek için demir içeren besinler yemelisiniz. Günlük demir dozunuzu yiyeceklerden veya takviyelerden alabilirsiniz. Yeterince yemek yemede sorun yaşıyorsanız veya takviye alıyorsanız, alımınızı nasıl artıracağınız konusunda doktorunuzla konuşun.

Akdeniz aneminiz varsa, sağlıklı kalmanız ve düzenli kontroller yaptırmanız önemlidir. Tedavi, ek demir ve bazen kan naklini içerir. Akdeniz aneminiz varsa, hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyin çünkü bu durum doğum kusurlarına neden olabilir.

Akdeniz Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?

Akdeniz anemisi, Akdeniz iklimlerinde yaşayan insanlara özgü kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanan bir anemi şeklidir. Hastalığın en yaygın şekli demir eksikliğinden kaynaklanır. Tedavi genellikle takviyeleri almayı ve demir içeriği yüksek yiyecekler yemeyi içerir.

Sonuç olarak, Akdeniz anemisi kırmızı kan hücrelerini etkileyen ve tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir kan hastalığıdır. Akdeniz bölgesindeki insanların bu bozukluğa karşı taramadan geçmeleri ve sağlıklı beslenme ve bol egzersiz yapma gibi gelişimini önlemek için uygun önlemleri almaları önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.