Anne ve BebekSağlık

Hamilelik Sırasında Egzersiz

Hamilelik sırasında egzersiz, vücudunuzu en iyi durumda tutmanın ve kötü gebelikler ve sağlık komplikasyonları gibi sorunlardan kaçınmanın harika bir yoludur. Düzgün yapıldığında egzersiz, bebeğin kafasına, kalbine ve diğer organlarına giden kan akışını iyileştirmeye yardımcı olurken, annenin enerji seviyelerini artırmaya da yardımcı olabilir.

 

Hamilelik sırasında egzersiz, sağlığınız ve iyiliğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Ruh halinizi iyileştirmeye, kaygıyı azaltmaya ve dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, bebeğin beyin ve omurga gelişimine yardımcı olabilir.

 

Hamilelikte Egzersizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak hem hamile kadın hem de doğmamış bebeği için önemlidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ilk trimesterde haftada en az 15 dakika, ikinci trimesterde 35 dakikaya kadar ve üçüncü trimesterde 40 dakikaya kadar orta yoğunlukta egzersiz yapılmasını önerir. Buna ek olarak, kadınlar doğum öncesi, sırası ve sonrası dahil olmak üzere hamileliklerinin her aşamasında ligde kalmalıdır.

 

Hamile kadınlar genel sağlıklarını iyileştirmek için düzenli egzersiz yapmayı düşünmelidir. Egzersiz, hem anne hem de bebek için daha iyi fiziksel sağlık sonuçları ile ilişkilendirilmiştir. Doğru yapıldığında egzersiz, kortizol gibi stres hormonlarını azaltmaya ve ruh halini ve görüşü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

Hamilelikte Dikkat Edilmezse Egzersiz Sonucunda Oluşabilecek Olumsuzluklar Nelerdir ?

 

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak anne ve bebek için faydalı olabilir. Ancak, egzersiz sonucunda oluşabilecek bazı potansiyel olumsuz etkiler vardır. Böyle bir olumsuz etki, bebekte doğum kusurlarına yol açabilecek bir durum olan Preeklampsi riskini artırabilmesidir. Ek olarak, egzersiz hem anneyi hem de bebeği etkileyebilecek yorgunluğa ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Hem sizin hem de eşinizin güvende ve sağlıklı hissetmesini sağlamak için hamilelik sırasında dikkatli olmanız önemlidir.

 

Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

 

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak, sağlığınız ve güvenliğiniz için verdiğiniz önemli bir karardır. Siz ve bebeğiniz için sağlıklı olan mümkün olduğunca çok aktivite yapmalısınız. Hamilelik sırasında yapabileceğiniz bazı egzersiz örnekleri şunlardır: yüzmek, yürüyüş yapmak, yoga, pilates ve aktif kalmak.

 

Sonuç olarak, hamilelikte egzersiz hem hamile kadın hem de doğmamış bebek için önemlidir. Hamile kadınların sağlıklarını ve esenliklerini korumaya yardımcı olmak ve genel sağlıklarını iyileştirmek için düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir. Ek olarak, hamilelik sırasında egzersiz yapmak, bebeğin beyin ve omurgasındaki bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.