Sağlık

Türk kahvesi tansiyonu yükseltir mi ?

Türk kahvesi tüketmenin, yüksek tansiyon hastaları için sakıncalı olup olmadığı araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu noktada Türk kahvesi tansiyonu yükseltir mi sorusunun cevabı oldukça basittir. Kısa dönemde tüketilen Türk kahvesi kan basıncını artırarak, tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Ancak Türk kahvesinin uzun dönemde kan basıncındaki etkisi azalmaktadır. Bu noktada Türk kahvesinin tansiyon üzerinde bir etkisinin olmadığı ifade edilmektedir. Kısaca açıklanacak olursa, Türk kahvesi tüketildiğinde ilk olarak tansiyon yükseltse de, günlük olarak uygun dozlarda alındığında tansiyona herhangi bir etki etmemektedir.

Tansiyonu en hızlı ne düşürür ?

Tansiyonu en hızlı ne düşürür sorusunun cevabı olarak, pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Tansiyonunun yükseldiğini anlayan kişiler, hızlı bir şekilde ideal tansiyon değerine ulaşabilmek için bazı yöntemler deneyebilir. Bu yöntemlerden bahsedilecek olursa, şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüksek tansiyonla karşı karşıya kalındığında, baş kısmının soğuk su ile yıkanması gerekir. Çünkü soğuk suyun sinirleri uyandırması mümkün olmaktadır. Böylelikle tansiyonun düşmesi konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte eğer imkan varsa duş alınması da, tansiyonun düşürülmesi konusunda en doğru tercihlerden bir tanesi olmaktadır.
 • Birden oluşan hipertansiyonun düşünebilmesi için, limonlu suyun içilmesi de önerilmektedir. Bu noktada bir bardak suyun içerisine, limon sıkarak tüketmeniz gerekir.
 • Nar tansiyonun düşürülmesi konusunda oldukça etkili bir besin olmaktadır. Bu noktada nar yemek ya da suyunu tüketmek, tansiyonun hızlı bir şekilde düşürülmesini sağlamaktadır.
 • Tansiyon ilacı kullanmayan kişilerde greyfurt suyunun tüketilmesi, tansiyonun hızlı bir şekilde düşmesine yarayacaktır.
 • Hipertansiyon rahatsızlığı yaşayan kişilerin, sarımsak tüketmesi de en doğru tercihler arasında yer alır.
 • Tansiyonun düşürülmesi noktasında kekik tüketimi de önerilmektedir.
 • Yoğurt ve ayran tüketmek, tansiyonu düşüren besinler arasında yer alır. Ancak tüketirken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Yoğurt ve ayranın tuzsuz olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Düşük tansiyon belirtileri nelerdir ?

Türk kahvesi tansiyonu yükseltir mi ya da düşük tansiyon belirtileri nelerdir gibi sorular gündemde yer almaktadır. Genellikle insanlarda 90/60 tansiyon değerinden daha az görülen değerler, düşük tansiyon olarak belirtilmektedir. Bu durumun diğer adı hipotansiyondur ve çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Düşük tansiyon rahatsızlığının insan vücudunda bazı belirtileri olmaktadır. Açıklanacak olursa:

 • Terleme ve nemli cilt
 • Bulantı
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk ve bulanık görme
 • Sersemlik
 • Konsantrasyonda azalma görülmesi

Bazı insanlarda tansiyonun çok ciddi düşmesi, farklı sonuçlar ortaya çıkararak acil müdahale gerektirebilir. Bu gibi durumlarda insan hayatı tehlikeye girebilmektedir. Ciddi tansiyon düşüşlerinde insanlarda şok etkisi meydana gelir. Şok etkisinin ortaya çıkardığı, bilinç bulanıklığı, hızlı ve zayıf nabız, soğuk ve soluk bir cilt, hızlı solunum gibi belirtiler gözlenebilmektedir. Tüm bu belirtiler detaylı bir şekilde incelenerek, gereken durumlarda acilen hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.