Keşfet

Fatura Başlığı Nedir?

Fatura, verilen hizmete ilişkin müşterinin ödemesi gereken ücreti belirten ve yasal olarak düzenlenmesi zorunluluğu bulunan belgeye denmektedir. Dolayısıyla ticaretle ilgilenen kişilerin faturayla alakalı uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu nedenle fatura başlığı nedir? Konusu daha da önem kazanmaktadır. Kısaca müşteriye verilen faturada şirkete ait bilgilerin belirtildiği kısımdır. Yasal olarak zorunlu olan bu bilgilerin başlıkta kesinlikle yer alması gerekmektedir. Aksi halde usule uygun kesilmeyen fatura nedeniyle yüksek cezalar ödenme durumu ortaya çıkabilmektedir.  Başlık kısmında yer alan ayrıntılar aşağıdaki gibi olmalıdır.

  • Fatura numarası
  • Faturanın düzenlenme tarihi ve saat bilgisi
  • Faturaya ait seri ve sıra numaraları
  • Faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret unvanı ve iş adresi bilgileri
  • Malın ve hizmetin türü, miktarı, birim fiyatı ve tutarları
  • Maliye Bakanlığına ait ibare ya da noter tasdik mühür görseli

Fatura başlığı kime verilir?

Fatura başlığı kime verilir? Sorusu da merak edilebilmektedir. Bir ticari faaliyette satıcı ve alıcı gibi iki taraf bulunmaktadır. Eğer satıcı konumundaysanız fatura başlığını müşterinize vermeniz gerekmektedir. Böylece satışı yapılan tüm mallara ait detaylı bilgiler ve şirketinize ait resmi detaylar karşıdaki kişi tarafından öğrenilebilecektir.

Kaşe fatura başlığı yerine geçer mi?

Kaşe fatura başlığı yerine geçer mi? konusu da şu şekilde netlik kazanmaktadır: kaşe üzerinde fatura başlığında yer alan tüm bilgiler mevcutsa geçerli olmaktadır. Ancak sadece unvan gibi basit bilgiler varsa fatura başlığı yerine geçmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.