Sağlık

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Son yıllarda kanser hastalığı çok yaygınlaşmakla birlikte özellikle kadınlarda sık görülmeye başlanan meme kanseri çok risklidir. Erken teşhis çok önemlidir. Meme kanserine yakalanan göğüste bir takım değişiklikler gözlemlenmekte ve kadınlar kendi kendine muayene ederek bu ilk belirtileri fark edebilirler.

Bunlar; meme ve meme başında farklılık, meme ya da koltukaltında bir kitle veya kalınlık, meme başının hassaslaşması, meme başının içe çökmesi, meme ve meme başının görünümünde değişiklik, meme boyutunda farklılıklar, meme derisinin ya meme başının kırmızı pullu bir görünüme sahip olması, meme başından kan gelmesi gibi belirtiler meydana gelmektedir. Kadınlar belirtilerden birini fark ettiğinde acilen uzman hekim ile görüşmelidir. Erken teşhis sayesinde kurtulan birçok hasta bulunmaktadır.

Meme Kanserinde Muayene

Kadınların kendi kendilerini muayene ederek bazı belirtilere ulaşması halinde uzman bir doktor tarafından klinik ortamda muayene gerçekleştirilir. Klinik muayene doktor önerisi ile mamografi veya meme ultrasonu yoluyla teşhis konulabilmektedir. 40 yaş öncesi kadınlar için ultrasonografi, 40 yaş üzeri kadınlar için ise mamografi önerilmektedir. Kadınların kendi kendine meme muayenesi 20 yaşından sonra önerilmektedir. Meme organik bir organ olmasından dolayı hormonlara göre farklılık gösterebilmekte ve her ay aynı dönemde kendi kendine muayene gerçekleştirilmelidir. Aynı dönem olarak adet döneminin 5-7 gün sonrası tercih edilmelidir.

Meme Kanseri İçin Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri için uygulanan cerrahi yöntemler temelde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

  1. Memeye cerrahi girişim
  2. Koltuk altına cerrahi girişim

Memeye uygulanan cerrahi girişimler ya memenin tamamen alınması ya da kanserli bölgenin temizlenmesi şeklinde olmaktadır. Son zamanlarda meme kanseriyle mücadele için uygulanan cerrahi operasyonlar arasında koltuk altına bekçi lenf düğümü oldukça yaygındır.

Meme kanserinde kişiden elde edilen verilere bakılarak uygulanacak tedavide farklılık göstermektedir. Bu farklılığın sebepleri hastanın yaşı, hastanın fiziksel özellikleri ve diğer hastalıkları, tümörün özellikleri ve hastalığın evresi göz önüne alınarak tedavi yöntemi seçilebilir.

Ülkemizde her yıl 1.800.000 kadını etkilemekte yani her 8 kadından biri hayatının herhangi bir evresinde meme kanserine yakalanmaktadır. Meme kanseri kadınların en sık karşılaştığı kanser türüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.