Sağlık

Bitmeyen Konumuz; Aşk ve Psikoloji

Aşk ve Psikoloji: Artan hayat pahalılığı hakkında konuşuruz, futbol hakkında konuşuruz ama en çok aşk hakkında konuşuruz. İnsan hayatında en az bir kere aşık olur veya aşk acısı çeker. Psikolojide aşk acısı herhalde en çok rastlanan duygudur. Ayrıca konu aşkın anatomisine kadar çıkar, beynin salgıladığı hormonlar falan devreye girer. Sonuç ise ne olursa olsun insanın yaşayabileceği en güzel duygunun aşk olduğuna gelir dayanır. Uzmanlar aşkın beyne iyi geldiği konusunda aynı fikirdeler. Aşık olduğumuzda zihnimiz daha iyi çalışıyor ve mutlu oluyoruz. Duygulara karşılık bulmak ise ayrı bir konu.

Binlerce Cevabı Olan Soru

Dünyada aşk nedir diye sorulan soru kadar sayısız cevabı olan başka bir konu daha yoktur. Binlerce şekilde tarif edilmiştir. Burada sevgi ile aşın karıştırılmaması gerektiğini, sevginin daha geniş bir kavram olduğunu ve aşkın onun bir alt kümesi sayıldığını belirtmekle yetinelim. Aşk hakkındaki bilimsel gerçekler ise duygusallığınızı zedeleyebilir. Ama aşık olan kişilerin beyninin en çok doğum yapan kadınlara benzediği söyleniyor, yani heyecanlı ve nasıl tepki vereceğini bilemeyen bir yapı. Yani kendinizi terfi almış çalışan, bir şey başarmış biri gibi hissetmiyorsunuz.

Genel Gerçekler

  • Aşkın tanımları içinde söylenen midede uçuşan kelebekler benzetmesi psikolojik anlamda beynin salgıladığı adrenalinin sonucu yaşananların sevimli bir halidir.
  • Aşık olma süresi psikologlara göre 90 saniye ile dört dakika arasındadır. Yani bir kadın bir erkeğin kendisi için ne anlama gelebileceğini en fazla on dakikada anlar sözünün altına imzanızı atın.
  • Aşkın psikolojik tanımları içinde kalp kırıklığı da var. Kalp kırıklığı ani ve yoğun göğüs ağrılarına sebep oluyor. Kadınlar bu durumu daha çok yaşıyorlar.
  • Gönül kelebeğinin kime konacağı belli olmaz sözü genelde extra bir sözdür. İnsanlar kendi çekicilik seviyelerine uygun olan kişilere aşık olmaktadırlar.
  • Aşık olmak ve ömür boyu birlikte olmak sadece insanlara özgü değildir. Penguenler, albatroslar ve bazı böcekler tek eşlidir.
  • Fakat konunun burasında insanlar (özellikle erkekler) gerçekten tek eşliliğe yakın canlılar mıdır diye de sorulabilir. Aşk psikolojisi kitapları okurken aldatma bölümüne yeniden göz atın.
  • Aşkın olduğu yerde hayat vardır diyen ünlü düşünür ve siyasetçi Gandhi yerden göğe haklıdır. Her şey bitse bile geride aşk kalır.
  • Bilinen en eski aşk şarkısının yaşı 4 bin yılı buluyor ve Dicle ile Fırat arasındaki Mezopotamya’da bulunan tabletlerde keşfedildi.

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: erkan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.