Cinsel Yaşam & Sağlık

Erken Boşalma Nedir? Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma, bireylerde sıklıkla görülen cinsel işlev bozukluğu olarak bilinmektedir. Bazen cinsel ilişki sırasında, bireyler cinsel temas durumunda beklenmedik şekilde ve istemsiz bir şekilde çok kısa sürede boşalır. Erken boşalma çoğunlukla cinsel temasın başlangıç veya çok kısa süre de meydana gelir ve bunun sebepleri arasında çiftlerin kaygı ve stres kaynağı etkili olduğu bilinmektedir.

Erken boşalmanın sebebi tam anlamıyla bilinmemektedir, yanlız bazı etmenlerin etkili olduğu bilinmektedir. Bu etmenlerin arasında psikolojik sebepler (örneğin stres, kaygı, depresyon), hormonal istikrarsızlık, sinir sistemi bozukluğu ve hasarlığı, prostat problemleri ve bazı ilaçların yan etkileri yer alır.

Erken boşalmayı tedavi etmek amacıyla farklı metotlar denebilmektedir. Bu metotlar arasında cinsel uyum terapisi, ilaç tedavisi uygulaması, lokal anestezikler, bitkisel uygulamaları ve takviyeler ve egzersiz yöntemleri yer alır. Bazen hangi tedavinin çiftlere uygun olduğu bireysel olarak belirlenmeli ve bir uzman tarafından destekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Erken Boşalma Sorunları Nedir?

Erken boşalma, erkek bireylerin cinsel temas esnasında beklenenden erken boşalmasıdır ve bu gibi durum çoğu kez cinsel temas ilişkide iki tarafında tatmin edici olmasını engeller. Erken boşalma sebebi birçok bireysel erkekte görülebilir ve çoğu kez psikolojik veya fizyolojik sebepler arasında görülebilmektedir.

Psikolojik sebepler nedeni olarak stres, kaygı, depresyon, ilişki sorunları, cinsel ilişki tecrübe ve deneyimsizliğin eksikliği ve düşük özgüven bu sebepler arasında sayılabilir. Fizyolojik sebepler arasında ise hormonal düzensizlik, sinir sistemi bozuklukları, prostat problemleri gibi bileşenler ve etmenleri bulunabilir.

Tedavi uygulama metotları arasında davranış terapisi, ilaç tedavisi, egzersizler ve cinsel terapi bulunabilir. Tedavi uygulama seçenekleri bireylerin yaşına, sağlık durumuna ve semptomların durumuna göre değişebilir. Erken boşalma problemi yaşayan erkekler alanında uzman doktora danışarak en yararlı tedavi yöntem metotları uygulanmasını uzman doktor ile konuşarak karar verilebilmektedir.

Psikolojik erken boşalma nedir?

Psikolojik sebepler arasında erken boşalmanın en bilinen sebeplerinden birkaçı kaygı ve stresdir. Bu duygular, bireylerin cinsel temas esnasında performansını etkileyerek erken boşalmaya sebep olabilir.

Cinsel ilişki problemlerinde erken boşalma için sebebi olabilir. Örneğin, iletişim problem veya partnerle arasında uyumsuzluk problemleri, bireylerin cinsel deneyimini olumsuz etkileyerek erken boşalmaya sebep olabilmektedir.

Geçmişte yaşanmış ccinsel ilişki travmalar, bilhassa çocukluk döneminde istismar vakaları, ileride erken boşalma sebebi olarak görülmektedir.

Cinsel eğitim eksikliği sebebiyle yanlış bilgilendirme de erken boşalma sebebi olabilir. Örneğin, bireylerin cinsel etkinliğin hakkında yanlış yönlendirme ve gerçekleşmesi gereken bir takım şeylere karşı kaygıları varsa, bu sebeple erken boşalma problemi daha yaygın olarak görülmektedir.

Bu sonuçla, psikolojik sebepler arasında stres, kaygı, ilişki problemleri, eskiden yaşanmış cinsel travmalar ve cinsel eğitim eksikliği gibi bileşenler görülebilmektedir. Yanlız herhangi bir tıbbi veya psikolojik problemin belirtisi olabileceği için, erken boşalmada uzman bir doktora danışma sağlayarak tavsiye ve tedavi yöntemi seçmekte çiftler arasında olumlu etkisi olacaktır.

Erken boşalma engellenebilir mi?

Erken boşalma problemi alanında tecrübeli doktorlar tarafından tedavi edilebilir. Erken boşalma, cinsel birleşme sırasında beklenenden daha kısa bir süre içinde boşalma ve orgazma ulaşma durumudur. Bu problem, birden fazla sebepten kaynaklanabilir ve birçok zaman psikolojik veya biyolojik birleşenlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Tedavi uygulamaları arasında ilaçlar, terapi, egzersizler, boşalma kontrol uygulamaları ve yaşam standartlarındaki değişiklikleri yer alır. Genellikle, cinsel birliktelik öncesinde stresi kaygısını azaltmak, gevşeme ve rahatlama yöntemlerini kullanmak ve duygusal iletişimi artırmak gibi birtakım teknik ve yöntem etkili olabilmektedir. Aynı zamanda, erken boşalmanın problem olduğunu düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanıyla iletişime geçmeniz ve tedavi uygulamanız sizin için faydalı olabilir.

Erken boşalmanın tedavisi nasıldır?

Erken boşalma, bireylerde görülen görülen bir cinsel birleşimde ortaya çıkan sağlık sorunudur. Tedavi uygulamaları, erkeklerde şikayetlere ve semptomlara bağlı olarak ortaya cikabilmektedir. Uygulanmakta olan bazı  tedavi yöntemleri şunlardır:

  • İlaç tedavisi: Antidepresanlar gibi birtakım belirli ilaçlar, erken boşalmayı kontrol altına almaya yardımcı olabilmekte. Bu gibi benzer ilaçlar, serotonin seviyelerini kontol altına alarak ve arttırarak ve ejakülasyonu geciktirerek ilişki süresini arttırmaya çalışır.
  • Psikolojik terapi: Erken boşalmanın arka planında psikolojik birleşenlerin üstesinden gelmek için terapi uygulamaları ve  seansları almak sizin icin yarar sağlamaktadır. Kognitif davranış terapisi (KDT) veya nöropsikolojik terapi gibi birtakım terapi uygumaları, bu problemlerin çözüm yaratmada  etkili olduğu bilinmektedir.
  • Egzersiz ve nefes teknikleri: Yoga ve meditasyon gibi birtakım yöntem teknikleri öğrenmek, stresi kaygısını düşürerek ve kasları gevşemesini sağlamasıyla erken boşalmasının önüne geçmesini engellemektedir.
  • Cinsel terapi: Cinsel terapist birlikte çalışmak da erken boşalmayı kontrol tutmaya etkili bir çözüm olduğu bilinmektedir. Terapist, hastanın gereksinimlerinin ve yaşamakta olduğu problemlerine göre uygun bir tedavi süreci ve yöntemi geliştiricektir.
  • Tedavinin başarısı, bireylerin yaşamış olduğu semptomlarına, yaş aralığa, cinsel yaşam aktivitelerin sıklığına ve başka sağlık problemlerine bağlı farklık ve çeşitlik gösterebilmektedir. Tedavi süresinin en etkili şekilde sürdürebilmesi ve faydalı bir şekilde ilerlemesi için en iyi şekilde yararlanması için, alanında eğitim görmüş doktor veya uzman ile iletişime geçmeniz ve tedavi yöntemlerini beraber seçmeniz ve uygulamanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.