Sağlık

Akciğer Nodülleri Nedir ?

Akciğer nodülleri, göğüs röntgenlerinde yaygın bir bulgudur. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kanserli olabilirler. Akciğer nodülünün en yaygın türü, röntgende karanlık bir nokta olarak görünen küçük, sert bir tümördür. Diğer akciğer nodülleri türleri arasında enfeksiyon, yara dokusu ve önceki ameliyat veya kirlilikten kaynaklanan akciğer hasarının neden olduğu kitleler bulunur. Nodüller tedavi edilmezse büyüyüp büyüyebilir ve nefes almada güçlüklere neden olabilir.

Akciğer Nodülleri Türleri

Akciğer nodülleri, akciğerlerin herhangi bir yerinde oluşabilen iyi huylu tümörlerdir. Küçük, orta boy veya büyük olabilirler ve şekil olarak da değişebilirler. İki ana akciğer nodülü türü vardır: Küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri.

Küçük hücreler en yaygın akciğer kanseri türüdür ve tüm vakaların yaklaşık %60’ını oluşturur. Bu tümörler, hızlı bir şekilde büyümeye ve bir veya daha fazla hava yolunda tıkanmaya neden olma eğiliminde olduklarından, genellikle bir BT taraması ile tespit edilmesi kolaydır. Küçük olmayan hücreler, tüm vakaların yaklaşık %30’unu oluşturur ve bu tümörler, küçük hücrelerden daha az yaygın ancak daha ölümcüldür. Bu tümörler yavaş büyüme eğilimindedir ve oldukça büyüyene kadar herhangi bir belirtiye neden olmayabilir.

Akciğer Nodülleri Neden Olur?

Akciğer nodülleri, akciğerler ve göğüs duvarı arasında bulunan plevral boşlukta kitleler veya sıvı koleksiyonlarıdır (plevral efüzyon). En yaygın tip, bir tümörden sıvı birikmesi veya akciğerlerdeki bir enfeksiyondan kaynaklanır. Diğer nedenler arasında idiyopatik pulmoner fibroz, sarkoidoz ve tüberküloz bulunur. Akciğer nodülleri iyi huylu veya kanserli olabilir.

Akciğer Nodülleri Nasıl Önlenir?

Akciğer nodülleri, bir dizi farklı şeyin neden olabileceği yaygın bir sorundur. İyi huylu olabilirler, ancak kanserli hale gelirlerse tedavileri çok zor olabilir. İlk etapta akciğer nodüllerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olacak bazı ipuçları:

  1. İyi bir diyet ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız olduğundan emin olun. Sigara içmekten ve ağır içki içmekten kaçının ve yeterince egzersiz yaptığınızdan emin olun. Astım veya diyabet gibi önceden var olan koşullarınız varsa, bunları dikkatle izlediğinizden emin olun.
  2. Akciğer kanseri gibi sağlık sorunları için düzenli olarak tarama yaptırın. Erken dönemde herhangi bir hastalık belirtisi bulursanız, ameliyat veya kemoterapiye ihtiyaç duymadan başarılı bir şekilde tedavi etmeniz çok daha olasıdır.

Akciğer Nodülleri Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer nodülünün görünümünden endişe ediyorsanız, doktorunuz boyutunu ve şeklini belirlemek için test önerebilir. Tedavi seçenekleri nodülün boyutuna, şekline ve konumuna bağlıdır. Nodül büyükse veya solunum güçlüğüne neden olabilecek bir bölgedeyse ameliyat gerekebilir. Diğer tedavi seçenekleri arasında radyasyon tedavisi veya kemoterapi bulunur.

Sonuç olarak, akciğer nodülleri göğüs röntgenlerinde görülebilen iyi huylu (kanserli olmayan) kitlelerdir. Küçük, düzensiz şekilli kütleler olarak görünebilirler ve boyutları birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir. Akciğer nodülleri semptomlara neden olmayabilir ve nadiren tedavi gerektirebilir, ancak büyük veya ilgiliyse kanserli olup olmadıklarını belirlemek için biyopsi yapılabilir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.