Sağlık

İdeal Tansiyon Kaç Olmalı ?

İdeal tansiyon kaç olmalı sorusu özellikle tansiyon hastaları tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Bu noktada ideal tansiyon değeri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Ancak ortalama değerlere bakıldığında büyük tansiyonun 120-130 arasında olması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca küçük tansiyon değerleri de 70-90 arasında olmalıdır. Belirtilen değerler normal olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte gençlerde ya da çocuklarda tansiyonun küçük değerlerde olmasının normal olarak kabul edildiği ifade edilmektedir.

Tansiyon ne kadar yükselirse tehlikeli olur ?

İnsanlarda görülen yüksek tansiyona, hipertansiyon denilmektedir. Pek çok kişi tarafından tansiyon değerleri ne kadar yükselirse tehlikeli olur sorusu üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Böylelikle bu konuda bilinçli olmak istenmektedir. Tansiyon değerinin 140/90’dan daha fazla olması, hipertansiyon olarak ifade edilmektedir. Bu durumun, bebeklik döneminden başlayarak, her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olduğu belirtilmektedir. Hipertansiyon nedenleri olarak, bazı durumlar gösterebilmektedir. Bu noktada açıklanacak olursa;

  • Şeker hastalığı
  • Tiroid hastalıkları
  • Böbrek hastalıkları
  • Böbrek üstü bezinin hastalıkları
  • Genetik unsurlar
  • Fazla tuz tüketimi
  • Obezite
  • Stres
  • Kalp ve damar hastalıkları

Yukarıda belirtilen hastalıklara sahip olan kişilerde, yüksek tansiyon görülebilmektedir. Bu tanının konulabilmesi için, tansiyon değerinin ölçülmesinin ardından, 1 günlük tansiyon holteri takılmaktadır. Ayrıca idrar ve kan tahlilleri ve fiziki muayene de gerçekleştirilir.

İdeal tansiyon kaç olmalı ?

İdeal tansiyon kaç olmalı sorusu üzerine araştırmalar yapan kişiler, tansiyon değerinin yüksek olup olmadığı hakkında net bir bilgiye sahip olabilirler.  Bu noktada yapılan araştırmalar ve gerçekleştirilen tanılar sonrasında, hipertansiyon rahatsızlığına sahip olan kişilerin uygulaması gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle doktor tarafından verilen ilaçların düzenli ve eksiksiz bir şekilde alınması gerekir. Özellikle ilaçların her gün düzenli bir şekilde kullanılması, tedavinin başarılı olabilmesi için oldukça etkilidir. Bazı dirençli hipertansiyon hastalarında, kullanılan ilaçlar sonrasında hemen olumlu bir etki görülmeyebilir. Bu noktada farklı tedavi yöntemleri uzman doktorlar tarafından uygulanabilmektedir. Ayrıca bu rahatsızlığa sahip insanların, yaşam tarzında da değişiklik yapması gerekir. Açıklanacak olursa, az miktarda tuz tüketmelilerdir. Ayrıca aşırı kilolardan kurtularak, ideal kiloya ulaşmaları gerekir. Bununla birlikte her gün düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.