Sağlık

Beslenme Tavsiyeleri

Sağlıklı Beslenme İlişkileri; Yapılan araştırmalar, kadın ve erkeklerin keyif yiyeceği olarak farklı tercihleri olduğunu gösteriyor. Beslenme tavsiyelerini, Kadınlar daha çok çikolata, dondurma, kurabiye ve unlu mamulleri tercih ederken, erkekler pizza, hamburger, makarna gibi fast food yiyeceklere yöneliyor. Peki, bu keyif yiyecekleri ne kadar sağlıklı? Her insan kendini şımartmak için bu keyif yiyeceği olarak adlandırdığımız yiyeceklerden abartmamak koşulu ile (örneğin haftada 1 kez) yiyebilir. Örneğin günlük 1500 kalori alıyorsak, 150 kalorilik ve 5 gram yağ içeren bir bisküvi, çikolata, cips vb. ile keyif kaçamağı yapabiliriz. Bunlara kaçamak diyoruz çünkü içlerinde rafine şeker ve 3 beyazdan hepsini içeriyorlar.

 3 Beyazlar

 

Çok kullanıldığında böbrek bozukluğu, kalp yetmezliği, obezlik, diş çürümesi, bağırsak problemleri ve aklınıza gelebilecek birçok hastalığı beraberinde getiren 3 beyazları (un, şeker, tuz) olabildiğince az kullanmalıyız çünkü vücudumuz 3 beyaza da ihtiyaç duyuyor. Ama bu ihtiyacı paketli veya yağlı gıdalar yerine sağlıklı ürünlerden de alabiliyoruz. Mesela şekeri meyveden, karbonhidratı tam tahıllı buğday ekmeğinden, yağı ise kuruyemişlerden alabiliriz. Tabii abartmamak şartı ile.

 

 Beslenme Tavsiyeleri

 

  Konunun özeti şu ki, “bir daha asla kızarmış patates veya paketli gıda yemeyeceğim beslenmesi” başarısızlığa götüren bir beslenme biçimidir. Bunlarla olan duygusal bağımızı mutlaka çözmeli ve hayatımızda onlara yer verdiğimizde “öleceğim” düşüncesine kapılmamalıyız. Keyif yiyeceklerini ise sağlıklı yiyeceklerle değiştirmek bizim elimizdedir.

 

Örneğin büyük bir dilim çikolatalı pasta yerine sütlü bir tatlı veya minik bir çikolatalı dondurma yiyebiliriz. Bu durumda da porsiyon kontrolü işin içine giriyor. Unutmayalım ki doyum gözümüzde başlıyor. Önce minik ve kendinizi mutlu edebilecek, sevdiğiniz renklerde bir tabak seçin ve bunun içine yine sevdiğiniz şeylerden azar azar koyun. Böylece hem tabağınız tam dolmuş olacak hem de sizin gözünüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.