Sağlık

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığı, genellikle yaşamın ilk birkaç günü içinde yeni doğanları etkileyen bir durumdur. Yenidoğan sarılığına kanda billuribin birikmesi neden olur ve tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bebeğinize yenidoğan sarılığı konusunda yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir çok şey vardır ve başarılı tedavinin anahtarı erken teşhistir.

Yenidoğan sarılığı, yeni doğmuş bir bebekte erken bir hastalık belirtisidir. Bebeğin karaciğeri, bebeğin kırmızı kan hücrelerinden ürettiği bir kimyasal olan billuribini parçalayamadığında ortaya çıkar. Billuribin bebeğin kan dolaşımında birikir ve ciltte ve gözlerde sarılık adı verilen sarımsı bir renk değişikliğine neden olabilir. Yeni doğan sarılığı olan çoğu yenidoğan, doğduktan sonraki ilk birkaç gün veya hafta içinde yavaş yavaş iyileşir. Bununla birlikte, sarılık şiddetliyse, temizlenmesine yardımcı olmak için antibiyotik tedavisi veya özel ışık tedavisi gerekebilir. Yeni doğan sarılığı gelişen çoğu yenidoğan iyi olacak ve sağlıklı bir yaşam sürecektir.

Yenidoğan Sarılığı Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan sarılığı, yenidoğanlarda meydana gelebilecek cilt ve gözlerin sararmasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bebeğin karaciğerinin düzgün çalışmadığının ve mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğinin bir işaretidir. Yeni doğan sarılığının en sık görülen belirtileri şunlardır:

  1. Ciltte ve gözlerde sarımsı bir renk tonu
  2. Kan veya bilirubin içerebilen koyu renkli idrar
  3. İştahsızlık, kusma ve ishal
  4. Uyuşukluk veya enerji eksikliği
  5. Yüksek ateş (> 39°C)

Yenidoğan Sarılığı Tedavileri Nelerdir?

Sarılık yenidoğanlarda sık görülen bir sorundur ve çok zararlı olabilir. Bebeğin kanında çok fazla bilirubin (bir tür kan pigmenti) neden olur. Sarılığı tedavi etmenin birçok farklı yolu vardır. En yaygın olanı, bebeğe kanındaki bilirubin miktarını azaltmak için bazı ilaçlar vermektir. Diğer tedaviler arasında bebeğe sıvı vermek ve dinlenmek ve bebeğin gözlerindeki bilirubin miktarını azaltmaya yardımcı olmak için ışık terapisi kullanmak yer alır.

Yenidoğan Sarılığı Tekrar Eder Mi?

Tüm bebeklerin yaklaşık üçte biri, yaşamın ilk birkaç haftasında bir noktada sarılık yaşar. Yenidoğan sarılığı en sık görülen sarılık şeklidir ve tüm yenidoğanların yaklaşık yarısını etkiler. Sarılık hafif veya şiddetli olabilir ve genellikle birkaç hafta sonra kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, sarılık bazen daha sonraki yaşamda tekrar eder. Viral enfeksiyonlar, doğum kusurları ve karaciğer problemleri de dahil olmak üzere bir dizi farklı şeyden kaynaklanabilir. Bebeğinizin yenidoğan sarılığı olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız.

Sonuç olarak, yenidoğan sarılığı, doğumun yaygın ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir komplikasyonudur. Sıvı ve ışık tedavisi ile kolayca teşhis edilebilir ve tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilmezse uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, bebeğinizin ziyareti sırasında doktorunuza sarılık hakkında soru sorduğunuzdan emin olun ve yoğun şiddette hissetmeye başlarsa harekete geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.