Gezi

Bali Gazi Rehberi

Bali, Endonezya’nın bir bölgesidir. Adanın bir diğer ucunda bulunan Küçük Sunda Adaları batı bölgesinde bulunur ve aynı zamanda, doğusunda Lombok adaları da bölgenin adeta incisidir. Bali, Endonezya ülkesinin 33 eyaletlerinden sadece bir tanesi olmasıyla beraber eyaletin merkezi güney bölgesindeki Denpasar’dadır. Bali, Endonezya’daki en fazla Hindu gruplarını barındırır ve genellikle Hinduizmi’ni ögretilerini ve kurallarını yaşarlar. Bali özellikle adeta inci tanesi kum plajları, görkemli doğa manzaraları ve zengin kültürel çeşitliği ve geçmişiyle de tanınır. Dünyada tatil cenneti olarak bilinen Bali her sene milyonlarca turist ziyaret etmektedir.

Baliye hangi zamanda gidilmeli?

Bali, Endonezya’nın en tanınan turistik bölgelerinden biridir ve turistler tarafından yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrar. Yanlız, turistler için en ideal gezi için Haziran ve Eylül dönemleri diyebiliriz.

Bu aylarda Bali, sıcaklık ve nemin diğer aylara göre bir nebze daha az olduğu kuru ve sıcak bir sezonu geçirir. Özellikle, deniz suyu ısısında idealdir ve dalış veya sörf benzeri deniz etkinlikleri için muazzam ortam ve eğlenceli imkanlar sunar. Tatil Sezonlarında önce Bali’deki otel odaları da diğer sezonlara göre daha uygun fiyatlı olabilir, sebebi ise Balinin turist sezonu daha başlamamıştır.

Yanlız, Haziran ve Eylül tatil sezonları için Bali’de turist yoğunluğun en fazla  olduğu dönemdir. Bilhassa Balinin kalabalık ortamlarından ve insan yoğunluğunu hoşlanmıyorsanız, turizm sezonu dışındaki farklı sezonlarda  Baliye seyahat etmeniz sizin için daha uygun olabilir.

Bali Türkiye konsolosluğuna vize konusunda bilgi alabilirsiniz.

Bali’de ne kadar kalınır?

Bali‘de geçirilecek süre, bireysel tatil tercihlerine göre ve seyahat düzenine göre değişiklik gösterebilir. Yanlız, çoğu kez Bali’yı gezmek ve güzellerini tanımak için en az 10-15 seyahat planı önerilir.

Bali, kültürel mirasın ve tarihsel bölgesel zenginliği, eşsiz doğal güzellikleri, deniz plajları, yemek kültürleri ve diğer turistik etkinliklerini ile ismiyle duyulmaktadır. Bu sebeple, Bali’de tatil seyahatlerinde yapılacak birden fazla aktivite ve gezip görülecek doğa harikası bölgeler bulunmaktadır. Ubud, Denpasar, Seminyak, Kuta, Nusa Dua, Canggu ve Jimbaran gibi farklı eyaletlerde de barınma seçenekleri bulunmaktadır.

Bali’de tatil seyahatiniz süresince, kişisel gezi planlamanızda ve hobileriniz ve eğlencenize bağlı olarak değişkenli gösterebilir. Yanlızca deniz ve plaj tatili yapmak istiyorsanız, 5-10 gün tatil süresi sizin için yeterli olabilir. Yanlız, kültürel çeşitliğini ve tarihi miras bölgelerini keşfetmek, trekking yapmak, yoga yapmak, su aktivitelerini yapmak ve diğer etkinliklere katılmak istiyorsanız, daha uzun süreli tatil planlamaları yapmak sizin için daha uygun olabilir.

Bali’ de ne kadar harcanır?

Bali’de harcanacak para miktarı, bireysel tatil tercihlerinize ve seyahat planlarına  göre değişkenlik gösterebilir. Yanlız, Bali, dünyaca ünlü turistik mekanları olduğu için etkinlikler ve hizmetler yüksek maliyetli olabilir, Bali’de harcanabilecek tutarlar yaptığınız etkinliğe göre değişkenlik gösterebilir bunlar şu şekilde örneklenebilir;

  • Konaklama: Bali’de barınma seçenekleri farklılık göstermekle birlikte barınma fiyatları da buna göre değişkenlik gösterebilir. Bali de gecelik otellerde genel fiyat aralığı 100-200 USD arasında değişebilir, lüks oteller ve bireysel villalarda ve genel fiyatlar 1000 USD ve üzeridir..
  • Yemek: Bali, yerel ve dünya mutfaklardan bir hayli yemek seçenekleri sunar. Bali’ deki Restoranlardaki fiyatlar da değişebilir. Yerel mutfak lezzetleri tadabileceğiniz mekanlar ortalama yemek fiyatıları 50-100 USD aralığında olabilir. Lüks mekanlı restoranlarda genel fiyatlar 500 USD ve üzeri olabilir.
  • Ulaşım: Bali’de taksi, motosiklet kiralama, bisiklet kiralama ve araba kiralama birçok altarnetif vardır. Taksi fiyatları, uzaklık durumuna ve pazarlık kabiliyetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Motosiklet kiralama fiyatları günlük ortalama maliyeti 50-100 USD arasında değişebilir. Araba kiralama fiyatları ise günlük ortalama maliyetleri 200-500 USD arasında değişebilir.
  • Turistik etkinlikler: Bali’de dalış, sörf, yoga, trekking, kültürel turlar veya diğer bir hayli turistik etkinlikler ve planlar yapabilirsiniz. Bu etkinliklerin ortalama fiyatları, seçtiğiniz tur planlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Misal, dalış turu paketi ortalama fiyatı 100-200 USD arasında değişkenlik gösterebilir, yoga dersleri ortalama fiyat olarak 100-200 USD arasında fiyatları değişkenliği gösterebilir.

Bali’de tatil için harcayacağınız para miktarı, konaklama, yemek, ulaşım ve etkinlikler ve aktivitelere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Yanlız, Bali, turistik gezi planların ve fiyatların diğer tatil bölgelerine bağlı olarak daha fazla ücreti fazla olabilir.

Bali’ de gece hayatı

Bali, gece hayatı ile popüler turistiklik bir bölgedir. Bölgede bir hayli bar, gece kulübü ve başka eğlence ortamları bulunmaktadır. En bilindikleri arasında gece hayatı bölgeleri Seminyak, Kuta, Legian, Canggu ve Ubud’dur.

  • Seminyak, Bali’nin en gözde ve iştişamlı bölgelerinden bir tanesi olmasıyla beraber burada birçok bar ve gece kulübü mekanları bulunmaktadır. Potato Head Beach Club, Ku De Ta, Mrs. Sippy ve La Favela gibi yerler, Seminyak’taki en popüler gece hayatı mekanları arasındadır.
  • Kuta, Bali’nin en bilindik popüler turistik mekanlarından yerlerinden biridir ve burada bir hayli bar ve gece kulübü mekanları bulunmaktadır. Sky Garden, Vi Ai Pi ve Bounty Discotheque gibi tatil bölgeler, Kuta’nın en bilindik gece hayatı popüler mekanları arasındadır.
  • Canggu, Bali’nin yeni ve trend yerlerinden biridir. Burada, Old Man’s, The Lawn ve Finn’s Beach Club gibi plaj barları ve gece kulüpleri bulunmaktadır.
  • Ubud, Bali’nin kültürel mirası en zengin merkezi olarak gösterilir ve bu mekanlarda gece hayatı daha sakin ve kültürel etkinliklere yönelik faaliyetleri ön plandadır. Yanlız, Jazz Cafe ve CP Lounge gibi benzeri bölgelerde canlı müzik performansları ve eğlence etkinlikleri bulunabilir.
  • Bali’de gece hayatı mekanları genellikle alkol, dans ve canlı müzik performansları üzerine kuruludur. Yanlız, bazı bölgelerinde yasaklı maddeler ve  uyuşturucu kullanımı yasa dışıdır ve turistlerin güvenliği konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.