Anne ve BebekYaşam ve Güzellik

Gebelikte Baba Desteğinin Önemi

Gebelik dönemi zorlu bir süreçtir. Anne adayları gebelik döneminde psikolojik desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde anne adaylarına asıl desteği eşler vermelidir. Büyük bir heyecan içerisinde olan babalar gebelik döneminde eşlerine kendilerini iyi hissettirmeli ve yanında olduğunu hissettirmelidir. Gebelikte baba desteğinin önemi çok büyüktür. Gebelik döneminde babaların yapması gerekenler şu şekildedir:

Babalar Eşlerine Destek Olacağını Hissettirmelidir

Gebelik dönemindeki fiziksel değişiklikler anne adaylarını doğrudan etkiler. Sadece fiziksel değişimle kalmaz, duygusal değişimlerle birlikte anne ve bebek üzerinde farklı etkiler meydana gelir. Günümüzde kadınlar iş hayatında aktif bir rol oynar.  İş hayatında gebelik ile ilgili endişe duyan kadınlar çeşitli korkular yaşayabilir ve bazı batıl inançlarla inanabilir. Bu dönemde baba adaylarına önemli bir rol düşer. Baba adayları eşlerinin duygularını görmezden gelmemelidir. Hem gebelik sürecinde hem de gebelikten sonra eşlerin anne adaylarına desteği devam etmelidir.  Hem gebelik sürecine hem de gebelikten sonra meydana gelen değişiklikler üzerine çiftler karşılıklı olarak konuşma yolunu izlemeli ve karşılıklı anlayış çerçevesinde birbirilerini anlama yolunu seçmelidir. Eşlerin anne adaylarına gerçek anlamda destek olduğunu hissettirmesi çok önemlidir.

Doktor Kontrollerine Eşinizle Birlikte Gidin

Gebelik dönemi hem çocuk bakımı hem de çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiği konusunda bilgi edinilebilecek en uygun zaman dilimidir. Bu nedenle erkeklerin bu süreci doğru bir şekilde değerlendirmesi gerekir. Eğer ilk defa baba olacaksanız bu süreci eşlerinizle birlikte geçirmeniz daha doğru bir seçenek olacaktır. Erkeklerin kontrollerde eşlerinin yanında olması gerekir. Ayrıca merak ettiği soruları erkeklerin doktora sorması ve eşine destek olması çok önemlidir. Sadece kontrollere değil bebek için yapılan alışverişlere, bebek odası hazırlamaya, bebeğin ismini kararlaştırmaya erkeklerin yardımcı olması önemlidir. Anneyle baba arasındaki paylaşımlar hamilelik döneminde anne adaylarının daha iyi bir süreç geçirmesine katkı sağlar.

Endişe Ve Korkularını Paylaşmayı İhmal Etmeyin

Gebelik süreci anne adayları için hem fiziksel hem de psikolojik olarak bir yük meydana getirir. Baba adaylarının bu dönemde annelere her konuda yardımcı olması, ev işlerini birlikte yapması, endişe ve korkularını dinleyip birlikte çözüm üretmesi gerekir. Sadece doğum sürecinde değil; doğumdan sonraki süreçte de ev işlerinin paylaşımlı olarak devam ettirilmesi gerekir. Bu durumu babaların eşlerine anlatması ve anne adaylarının doğumdan sonraki iş yüküyle ilgili yaşayacağı korkuları ortadan kaldırması gerekir. Gebelik dönemde kadınlar çok daha fazla hassas bir hale bürünür.   Yaşanan hormonal ve fiziksel değişimler sonrası gebelik sürecindeki kadınlar strese açık hale gelir. Eşler arasındaki iletişimin açık olması çok önemlidir. Gebe kadınlar korkularını ve endişelerini eşleriyle konuşarak yenebilirler.

Gebelik Döneminde Sağlıklı Beslenilmeli ve Egzersizler Yapılmalıdır

  • Gebelik döneminde anne adaylarının normal sürece göre çok daha iyi beslenmesi ve doktor tavsiyesine uyarak egzersizler yapması gerekir. Bu süreçte eşlerinde de anne adaylarına katkı sağlaması gerekir. Erkekler eşleriyle birlikte yürüyüş ve egzersizler yaparak gebelik sürecini daha kolay bir hale getirebilir.
  • Gebelik döneminde eşleriyle uyumlu bir süreç geçiren kadınların doğumu da çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Gebelik döneminde ortaya çıkan durumlar kadını doğuma hazırlama açısından çok önemli bir yere sahiptir.
  • Doğum kadınlar için en özel ve en önemli anlardan biridir. Doğum sürecinde erkekler farkını ortaya koyabilir. Doğum yerinin doğru bir şekilde seçilmesi, hastaneye rahatlıkla ulaşılabilmesi, hastanenin konumu gibi birçok konuyu baba araştırmalı ve anne adaylarının bu süreçle uğraşmasına izin vermemelidir. Babanın doğum anında hastanede olması önemlidir. Eşler birbirine destek olmalı ve doğum tecrübesini birlikte kazanmalıdır.
  • Doğum sürecinde alınan birçok karar vardır. Bu süreçte eşler anne adaylarını yanında olmalıdır. Doğum sürecine aktif olarak katılan baba adayları eşlerini rahatlatmak için elinden geleni yapmalıdır. Böylece çiftler doğum sürecinde yaşanabilecek tüm olumsuzlukları birlikte yenme imkanına sahip olacaktır. Doğuma baba adaylarının katılıp katılmaması eşlerin birlikte vereceği tercihe bağlıdır. Bu aşamada doktorun tavsiyesi de çok önemlidir.
  • Doğum hayat boyunca en önemli tecrübelerden biridir. Bu nedenle doğum sürecini eşlerin birlikte yaşaması gerekir. Bir ömür boyu hatırlayacağınız en özel an ve anıları doğum sürecinde yaşayabilirsiniz. Bu nedenle hem gebelik sürecinde hem de gebelikten sonra eşlerin birbirine desteği hiç bitmemelidir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.